W życiu kobiety są szczególne momenty, kiedy czujemy wyraźnie swoją moc. Podjęcie ważnej i brzemiennej w skutkach decyzji, zakończenie projektu, narodziny dziecka, wyjście z beznadziejnej sytuacji… Moc ta pojawia się zwykle wtedy, gdy odpuszcza wrodzony lęk i zanika głos wewnętrzny szepczący, że nie dasz rady. Wtedy gdzieś w głębi już wszystko wiesz! Kobieca siła to moc płynąca z emocji, cielesności, intuicji, wglądu w siebie i proroczych snów. Kobieta czuje swoją moc, jeśli żyje w zgodzie z własną legendą, podąża świadomie wybraną przez siebie drogą, jest obecna w teraźniejszości i potrafi połączyć głowę, serce i ciało w realizowaniu swoich marzeń.
Psychologia kobiety
Naukowcy od lat starają się zgłębić tajniki kobiecego umysłu. Kobiety, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę, mają silną psychikę i zdolność adaptacji do trudnych sytuacji. To pozwala im kreatywnie i zwinnie szukać rozwiązania problemu, bez nieuzasadnionego upierania się przy swojej racji. Skupiają się na rozwiązaniu, a nie na forsowaniu swojego zdania. Do tego dochodzi silne poczucie tożsamości, niezależne od wykonywanego zawodu i obowiązków. Kobieta wie, kim jest i w niesprzyjających warunkach potrafi przystosować się do zmiany. Na poziomie emocjonalnym kobieta rozumie swoje i innych uczucia, a przez to lepiej się przystosowuje do życia. Umiejętność przewidywania konsekwencji w różnych dziedzinach czyni ją szczególnie kompetentną w podejmowaniu ważnych decyzji. Umiejętności interpersonalne pozwalają jej na tworzenie silnych więzi z innymi ludźmi, szczególnie podczas stresujących czasów, co inspiruje innych i jednoczy w pokonywaniu trudności i dążeniu do wspólnego celu.
Kobieta rodzi się ze zdolnością do bycia silną. Bez względu na niekorzystne doświadczenia życiowe czy poczucie słabości, może zawsze budować swoją siłę wewnętrzną, aby realizować zainteresowania, wyrażać swoje opinie, spełniać marzenia.
Cechy kobiet
Kobieca psychika różni się od męskiej, ale nie aż tak, jak nam się wydaje. Różnice wynikają z biologii, połączeń i struktur mózgowych, a także hormonów. Największą rolę odgrywają jednak czynniki środowiskowe, rodzaj życia, aspekty społeczne, normy narzucone przez kulturę. Wszystko to sprawia, że kobiety rozwijają pewne własne cechy, które częściej u nich występuja niż u mężczyzn.
Kobieca wrażliwość, intuicja, empatia i zmiany nastroju
Wrażliwość oznacza, umiejętność postrzegania piękna, radość z drobnych sytuacji życiowych, otwarcie, łatwość okazywania współczucia i czułości. Empatia kobiet jest związana z inteligencją emocjonalną i rozumiana jako umiejętność patrzenia na świat oczami innego człowieka, rozumienia jego emocji i punktu widzenia. W związku z tym też wyrażanie emocji łatwiej przychodzi kobietom, bo dzięki wrodzonej ciekawości świata i cierpliwości łatwiej im słuchać innych i rozmawiać o emocjach. Z emocjami wiąże się lepsza pamięć kobiet, bo w większości emocje ułatwiają nam zapamiętanie wydarzeń, dat i miejsc związanych ze wspomnieniami. Nie od dziś wiadomo, że kobieta ma tendencję do martwienia się. Wynika to ze zdolności skupiania się na szczegółach, które mogą urosnąć do rangi katastrofy, przy intensywnym rozmyślaniu o nich. Uważa się również, że roztropność jest kolejną z cech psychicznych kobiet. Roztropność pozwala myśleć o ryzykownych aspektach pewnych sytuacji i dostosować zachowanie tak, aby uniknąć nadmiernego ryzyka czy bycia skrzywdzonym. W wielu przypadkach kobiety kierują się intuicją. Nie oznacza to jednak, że potrafią czytać w myślach. Po prostu wyciągają szybkie i trafne wnioski w sposób nieplanowany i niemetodyczny. Ten szósty zmysł bierze się z teorii ewolucji i roli kobiety w utrzymywaniu bezpieczeństwa i pielęgnacji młodych. Kobieta musiała nauczyć się wydedukować potrzeby i zagrożenia z niewerbalnych sygnałów otoczenia, dlatego też łatwiej jej przychodzi odczytywanie niewypowiedzianych sygnałów, wyrazu twarzy, tonu głosu i wyglądu fizycznego.
W związku ze swoją słabszą siłą fizyczną, kobiety są lepsze w unikaniu konfliktu i agresji. Pierwszą reakcją na niebezpieczeństwo jest ucieczka lub wykorzystanie umiejętności interpersonalnych na zmanipulowanie przeciwnika. Dlatego też traktowanie ciszą lub obojętny wyraz twarzy jest dla nich nie do zniesienia. Na koniec – kobiety słyną z wahań nastrojów. Nie oznacza to, że są bardziej niestabilne psychicznie, ale w pewnych okresach, zwłaszcza przedmiesiączkowym, miesiączkowym, owulacyjnym i menopauzalnym, poziom hormonów zmienia się drastycznie, mając wpływ na wygląd, energię i wrażliwość kobiety. To wówczas pojawiają się wahania nastroju, od smutku do gniewu w przeciągu minuty.
Podróż do siebie
Święto kobiet wbrew powszechnym przekonaniom nie jest tylko PRL-owskim świętem, jedynym dniem w roku, w którym panowie powinni docenić przedstawicielki płci przeciwnej. Święto zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku jako hołd dla ofiar walki o równouprawnienie. Dla wielu kobiet wyjście na ulicę i głośny protest był początkiem ważnej podróży. Na początku nieśmiało, w oczekiwaniu na przyzwolenie i akceptację, zaczęły, po raz pierwszy w życiu dążyć do spełnienia, integracji i równowagi. Niech teraz pamiętają, że wszystkie jesteśmy w podróży do samej siebie, by nauczyć się odnaleźć i zaakceptować naszą siłę, pielęgnować własne potrzeby, oddychać, tworzyć – po prostu być i żyć pełnią życia.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz