Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:56
Reklama KD Market

8 edycja festiwalu Chopin in the City w Polskiej Szkole im. Fryderyka Chopina

8 edycja festiwalu Chopin in the City w Polskiej Szkole im. Fryderyka Chopina
Grażyna Auguścik, Sara Wollan, Elizabeth Anderson, Margaret Daly

 24 lutego 2024 odbył się koncert w ramach 8 edycji festiwalu Chopin in the City w Polskiej Szkole im. Fryderyka Chopina. Ósmy raz nasi uczniowie mieli okazję posłuchać i nauczyć się odbioru nadzwyczajnej, acz skomplikowanej muzyki patrona szkoły.

Wykonawcami byli p. Grażyna Auguścik – wokal, p. Michał Drewnowski – fortepian oraz trio wiolonczelistek Sara Wollan, Margaret Daly i Elizabeth Anderson. Organizatorem festiwalu jest pani Grażyna Auguścik i fundacja Sounds and Notes.  

   Tego poranka aula Forest View Educational Center w Arlington Heights wypełniona była do ostatniego krzesła przez uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości: panią konsul Agatę Grochowską, organizatorkę festiwalu panią Grażynę Auguścik, delegacje szkoły im. Kardynała Wyszyńskiego oraz szkoły im. Marii Skłodowskiej, przedstawicieli lokalnych mediów oraz ks. Krzysztofa Kuliga z parafii św. Tomasza z Villanova.  

   Koncert rozpoczęli, witając zgromadzonych p. Wanda Antczak, dyrektor szkoły im. F. Chopina, p. Ewa Górski, kierownik oraz prezes zarządu szkoły p. Tomasz Dubowski.  Zwrócili oni uwagę publiczności, jak ważnym i wyjątkowym wydarzeniem są te współorganizowane przez szkołę koncerty, których wysoki poziom artystyczny kształtuje nowe pokolenie melomanów.    

   Organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu Chopin in the City pani Grażyna Auguścik, witając publiczność przyznała, że młodzi uczniowie są publicznością szczególnie wymagającą i ważną, zwłaszcza iż muzyka Chopina jest skomplikowana, pełna kontrastów i innowacji strukturalnych.

Dlatego też bardzo doceniam edukacyjny aspekt koncertu, gdy już od pierwszego Nokturn 20 cis- Moll w emocjonalnym wykonaniu p. Michała Drewnowskiego słuchacze byli zaznajamiani z historią powstania, oryginalnymi cechami lub anegdotami związanymi z dziewięcioma utworami muzycznymi w jego wykonaniu. Dzieci były prawdziwie angażowane w słuchanie i przeżywanie muzyki, a także pytane przez pianistę, np. kim był Paderewski?  Za poprawną odpowiedź były też nagrody – płyty z muzyką pianisty z Filharmonii w Radomiu. 

   Muzyczną podróżą w czasie od baroku do bluesa była druga część koncertu – występ tria wiolonczelistek Sary Wollan, Margaret Daly i Elizabeth Anderson. Widownia podziwiała łagodne dźwięki wiolonczeli i rozpoznawała klasyczne melodie Vivaldiego, Mozarta czy Beethovena. Widziałam dziecięce i dorosłe stopy podrygujące w takt Eine kleine Natchmusic czy Ody do radości.  

   Ostatnim był występ wokalny pani Auguścik, która jako artystka jazzowa wykonała scat do utworu Chopina przy akompaniamencie wiolonczeli.

   Żywa, często spontaniczna reakcja młodej publiczności, nie tylko poprzez gromkie brawa, ale integrację, autentyczne reagowanie na muzykę, np. zapalone latarki w telefonach licealistów falujące w rytm melodii Chopina, swoisty dialog widowni z muzykami jest niezaprzeczalnym atutem naszych koncertów szkolnych i ogromną motywacją do ich kontynuacji. 

Zapraszamy zatem do Chopina na Chopin in the City w 2025!

Magdalena Zabłocki, nauczycielka 

Zdjęcia: Sebastian Musial


Michał Drewnowski

Michał Drewnowski

Michał Drewnowski i Grażyna Auguścik

Michał Drewnowski i Grażyna Auguścik

Konsul Agata Grochowska, Grażyna Auguścik, Wanda Antczak

Konsul Agata Grochowska, Grażyna Auguścik, Wanda Antczak

Konsul Agata Grochowska i dyrekcja szkoły

Konsul Agata Grochowska i dyrekcja szkoły

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama