Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:39
Reklama KD Market

Przedstawiamy Debiutantki Legionu Młodych Polek  

Przedstawiamy Debiutantki Legionu Młodych Polek  

Poniżej przedstawiamy tegoroczne Debiutantki Legionu Modych Polek. 84. Bal Amarantowy (White and Red Ball) organizowany przez Legion Młodych Polek i prezentujący Debiutantki 2024 roku odbędzie się w sobotę, 2 marca 2024 r. w Grand Ballroom Hilton Chicago przy 720 S. Michigan Ave. w Chicago. Powitanie o godz. 5.30 pm, obiad o godz. 7 pm. Informacje i bilety (250 dol.): www.lypw.org.

Zdjęcia: Cezary Kotarski

Grace Cioromski

Grace Ann Cioromski

Grace Ann Cioromski jest uczennicą szkoły średniej Maine South w Park Ridge. W szkole jest wzorową uczennicą uczęszczającą na zajęcia lekcyjne na poziomie rozszerzonym. Oprócz nauki uczestniczy aktywnie w wielu różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych. Aktualnie działa w wielu klubach: Varsity Tennis, Lacrosse, Marching Band, Orkiestrze Symfonicznej oraz w Klubie Polskim.

Jest wolontariuszką w Key Club i Hawk Pals Club, gdzie pomaga osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podczas wakacji pracuje jako opiekun na koloniach, a także opiekuje się dziećmi w swojej okolicy. Od wielu już lat udziela się jako wolontariusz i angażuje się w pracę na rzecz festiwalu Taste of Polonia organizowanego przez Copernicus Center. 

W wolnym czasie Grace lubi grać na pianinie oraz jeździć konno. Grace pochodzi z dużej rodziny składającej się z pięciorga rodzeństwa. Jest bardzo blisko związana z nimi i z ich rodzinami i wie, że zawsze może liczyć na ich wsparcie. W przyszłości Grace ma nadzieję pójść w ślady swoich rodziców i tak, jak oni, chciałaby założyć i poprowadzić własną firmę. Rodzina Grace już od trzech pokoleń związana jest z Legionem Młodych Polek. Babcia Grace – Grażyna Cioromski pełniła funkcję prezesa tej organizacji w latach 1976-1978, ciocia Christine była debiutantką w 1974 roku, w 2001 roku kuzynka Jacquelyn została królową balu, w 2006 kuzynka Kelsey została debiutantką, a Morgan – siostra Grace – to królowa balu z roku 2009. 

Grace jest bardzo dumna z tego, że jako tegoroczna debiutantka kontynuuje rodzinną tradycję Legionu oraz co najważniejsze, że może pomagać i wspierać filantropijną działalność Legionu Młodych Polek.

Olivia Kowalczyk

Olivia Kowalczyk

Olivia Kowalczyk urodziła się w USA, ma 15 lat i jest wzorową uczennicą szkoły średniej Wheeling High School. W trakcie swojej szkolnej nauki Olivia dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom zdążyła otrzymać nagrodę edukacyjną, którą otrzymują absolwenci szkół podstawowych i średnich za osiągnięcia w nauce – President’s Education Award.

Olivia uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, takich jak: Peer Tutoring, Environmental Club oraz DECA. Ponadto od 6 lat gra na skrzypcach w szkolnej orkiestrze i jest członkiem jej zarządu. Aktywnie udziela się na rzecz organizacji Polskiego Klubu działającego przy szkole, z zamiarem aktywizowania polskiej młodzieży na bazie wspólnych zainteresowań.

Olivia lubi pracować także jako wolontariusz w polskim kościele, gdzie służy do mszy, jest lektorem i śpiewa w chórze. Od 4 roku życia uczęszcza na zajęcia lekcyjne do Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego, gdzie ucząc się języka polskiego, pogłębia zarazem wiedzę z historii Polski. 

Poza nauką i wolontariatem swój wolny czas lubi przeznaczać na grę w tenisa. Od pierwszego roku szkoły średniej jest członkinią szkolnej drużyny tenisowej Varsity, gdzie zdobywa nagrody za swoje sportowe osiągnięcia. Jedną z największych pasji Olivii jest polski taniec ludowy – od lat należy ona do Zespołu Pieśni i Tańca WICI w Chicago, z którym miała możliwość występować na wielu festiwalach i koncertach, między innymi w ubiegłe lato na festiwalu we Włoszech.

Olivia kocha pomagać innym. Dlatego też postanowiła podjąć wyzwanie i dołączyć do Legionu Młodych Polek, aby z pasją i zaangażowaniem służyć społeczeństwu swoją pomocą, jednocześnie okazywać swoją miłość do polskiej tradycji i kultury.

Aleksandra Glodz

Aleksandra Glodz

Aleksandra Glodz jest 17-letnią, wzorową uczennicą Lane Tech College Prep High School w Chicago. Uczęszcza na zajęcia o zaawansowanym poziomie nauczania. Jest córką polskich emigrantów. Rodzina Aleksandry pielęgnuje swoje polskie korzenie i kulturę, które są bliskie ich sercu. W jej rodzinnym domu zawsze mówiono w języku polskim, dzięki temu Aleksandra biegle mówi w ojczystym języku swoich przodków. W jej rodzinie ważne jest przekazywanie z pokolenia na pokolenie polskich tradycji i wartości.

Swoją wiedzę z języka polskiego i historii poszerza w Polskiej Szkole Katolickiej im. św. Ferdynanda. Naukę w tej szkole ukończy w maju 2024 roku. Aleksandra należy do Szkolnego Zespołu Teatralnego – „Pasja” oraz do katolickiej grupy młodzieżowej. Ulubionym przedmiotem Aleksandry jest matematyka. Po ukończeniu szkoły średniej zamierza kontynuować naukę na kierunku ekonomicznym. W przyszłości chciałaby pracować dla dużych firm.

Aleksandra bardzo lubi podróżować do Polski i w trakcie tych wizyt zwiedzać nowe miejsca. Największą jej pasją jest taniec, który towarzyszy jej od najmłodszych lat. Obecnie Aleksandra należy do grupy tanecznej Lane Tech Polish Club, gdzie poprzez taniec pielęgnuje polskie tradycje i kulturę. W wolnym czasie Aleksandra lubi czytać książki, jeździć na łyżwach oraz pomagać innym. Jest pierwszą debiutantką w swojej rodzinie. Jest dumna, że może dołączyć do Legionu Młodych Polek i być przykładem dla młodszego pokolenia.

Veronika Gromek

Veronika Gromek

Veronika Gromek jest uczennicą ostatniej klasy w William H. Taft High School. Jej pasją jest taniec oraz STEM – czyli nauka, technologia i matematyka inżynieryjna. Przez 14 lat Veronika tańczyła i występowała z polskim zespołem folklorystycznym – Zespołem Pieśni i Tańca LAJKONIK. Wieloletnie uczestnictwo w zespole pomogło jej w promowaniu wizerunku Polski – kraju o bogatym dziedzictwie kulturowym. 

Veronika jest córką polskich imigrantów – Agaty i Bogdana Gromek. Ukończyła Polską Szkołę im. Trójcy Świętej. Posiada ogromną wiedzę na temat historii, geografii i literatury polskiej. Oprócz piastowania stanowiska prezydenta Polskiego Klubu w Taft High School podejmuje się również innych obowiązków, takich jak planowanie spotkań, choreografii występu klubu na International Night i zbierania potrzebnych na ten cel funduszy. Jest również mentorem LEGO League. Poświęca niezliczone godziny na nauczanie STEM dzieci w swojej społeczności, aby motywować kolejne pokolenia przyszłych innowatorów i liderów, niezależnie od wybranej przez nich swojej drogi życiowej.

Veronika nieustannie dąży do uzyskania sukcesu akademickiego i jest członkiem National Honor Society. Obecnie zapisana jest na liczne zajęcia AP i Honors. Po ukończeniu szkoły planuje studiować architekturę na którymś z uniwersytetów. W przyszłości chciałaby otworzyć studio, gdzie mogłaby realizować określone przedsięwzięcia, wspierać rozwój społeczności poprzez wykorzystanie swojego artystycznego hobby i ogromnej pasji.

Julia Ufir

Julia Ufir

Julia Ufir jest uczennicą ostatniej klasy w Lane Tech College Prep High School. Aktywnie działa w szkolnych organizacjach. Aktualnie jest członkinią drużyny Cross Country oraz Klubu Polskiego, a także współprzewodniczącą Think Pink – klubu promującego świadomość profilaktyki raka piersi. Julia od kilku lat jest również wolontariuszką w chicagowskim sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie pomaga zbierać pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci oraz seniorów w Polsce.

Jej pasją jest także taniec. Tańczy od czwartego roku życia, a obecnie jest uczennicą szkoły baletowej Joffrey Ballet Company. Julia planuje kontynuować naukę na kierunku stosunki międzynarodowe, a jej marzeniem jest praca w CIA. W lutym ubiegłego roku, jako jedna z dwunastu osób ze swojej szkoły, wzięła udział w zgrupowaniu dla młodzieży Close Up w Waszyngtonie, gdzie miała okazję zwiedzić Biały Dom i spotkać się z senatorami – Tammy Duckworth i Cory Bookerem.

W wolnym czasie Julia lubi czytać, piec oraz podróżować. Jest bardzo dumna ze swojego polskiego pochodzenia, dlatego stara się odwiedzać Polskę co najmniej dwa razy w ciągu roku. Każde lato spędza w Polsce i uczestniczy w organizowanych tam obozach. Podczas ostatniego obozu żeglarskiego uzyskała licencję żeglarską. Julia jest niezwykle podekscytowana z możliwości bycia tegoroczną debiutantką.

Maja Nagi

Maja Nagi

Maja Nagi to uczennica klasy trzeciej liceum Lane Tech College Prep. Jest wzorową uczennicą w przedmiotach na poziomie uniwersyteckim w zakresie edukacji. Angażuje się ona w uczestnictwo w grupach pozalekcyjnych, których działalność opiera się na pracy z dziećmi niepełnosprawnymi – Unified Buddies, czy też gromadzeniem i kompletowaniem żywności dla ubogich – Food Pantry. 

Maja jest również członkiem Klubu Kryminologii i Klubu Książkowego. Jako córka i wnuczka polskich imigrantów, przez ostatnie 12 lat uczęszcza do Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Tam uzyskuje wysokie oceny i wyróżnienia. Bierze udział w przedstawieniach rocznicowych, patriotycznych i religijnych. W roku 2024 przystąpi do matury.

Maja tańczy w Zespole Pieśni i Tańca POLONIA. Udział w występach zespołu w Chicago czy też w innych zakątkach świata pozwalają jej rozwinąć swoją pasję i kultywować kulturę polską. Wraz z zespołem Polonia miała zaszczyt zatańczyć z Zespołem Pieśni i Tańca ŚLĄSK.

Poza tańcem Maja interesuje się także sztuką. Swój artystyczny talent wykorzystuje do uczestnictwa w różnych konkursach plastycznych i patriotycznych, w których udziale udało jej się zdobyć niejednokrotnie pierwsze miejsca i wyróżnienia. Uwielbia podróżować i marzy o nowych miejscach do zwiedzenia. W Polsce była już dziewięć razy, a najchętniej udaje się na Podkarpacie – w rejon, gdzie mieszka jej najbliższa rodzina. Maja chętnie spędza czas ze swoją rodziną oraz jej nowo adoptowanym psem – Lumi. 

Maja, która została wychowana w poczuciu tożsamości polskiej kultury i jej wartości, w przyszłości chciałaby przekazać swoim dzieciom całe bogactwo polskiej tradycji. Możliwość bycia debiutantką w Legionie Młodych Polek jest dla Mai, jak i jej rodziny, kolejnym powodem do dumy i radości.

Magdalena Gasienica-Sobczak 

Magdalena Gasienica-Sobczak

Magdalena Gasienica-Sobczak to szesnastoletnia uczennica polskiego pochodzenia. Uczęszcza do szkoły Amos Alonzo Stagg High School z honorowym i podwyższonym stopniem nauczania. Z dumą pełni funkcję kapitana Junior Varsity Volleyball, jest członkiem drużyny piłkarskiej oraz udziela się w Klubie Polskim. Magdalena jest także uczennicą drugiej klasy liceum Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta. Z radością i dumą kultywuje tradycje rodzinne swoich przodków, będąc od piątego roku życia członkinią różnych zespołów regionalnych działających na terenie Chicago. Obecnie chce być członkiem najbardziej prestiżowego polskiego zespołu folkloru góralskiego w Chicago SIUMNI.

Swój wolny czas Magdalena wypełnia nauką gry muzyki klasycznej na pianinie, a także grą w siatkówkę, gdzie w siatkarskiej drużynie 1st Alliance Lions South jest rozgrywającą.

Co roku w okresie wakacyjnym Magdalena odwiedza swoją rodzinę i przyjaciół mieszkających na Podhalu, w Tatrach, gdzie wzbogaca swój język polski i czerpie jak najwięcej z pięknych tradycji regionalnych.  

Ela Planica 

Ela Planica

Ela Planica jest uczennicą szkoły Maine East. Tam bierze udział w grupie teatralnej i przez pewien okres pełniła funkcję prezesa klubu. Ela posiada zdolności muzyczne, śpiewa w chórze szkolnym, gra na gitarze i ukulele. W szkole jest członkinią National Honor Society i udziela się jako wolontariusz w szkole podstawowej St. Emily.

Ela chodziła do Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles i w poprzednim roku zdała maturę. Od czwartego roku życia udziela się w Związku Harcerstwa Polskiego. Dzięki tej organizacji zawiązała wiele przyjaźni, z którymi wspólnie kultywuje polską kulturę i jej tradycje. Tańczy w Zespole Pieśni i Tańca LECHICI – najstarszym polonijnym zespole folklorystycznym w Chicago. Ela uwielbia czytać książki i piec tradycyjne polskie ciasta. Zimą często z rodziną jeździ na nartach, a latem uwielbia górskie wędrówki oraz noclegi pod namiotem. W przyszłości chce studiować aktorstwo na uniwersytecie, gdyż jej marzeniem jest zostać aktorką. 

Ela nie może się doczekać, aby móc kontynuować rodzinną tradycję – zostać debiutantką na Balu Amarantowym Legionu Młodych Polek i przeżyć własny magiczny wieczór. 

Weronika Komperda

Weronika Komperda

Weronika Komperda jest 22-letnią Amerykanką polskiego pochodzenia w pierwszym pokoleniu. Jest absolwentką East Leyden High School z 2019 roku, gdzie na dyplomie uzyskała certyfikat dwujęzyczności z języka polskiego. Weronika przez osiem lat uczęszczała do polskiej szkoły, otrzymując wzorowe oceny w czytaniu i pisaniu w języku polskim. Jest absolwentką Polskiej Szkoły im. Urszuli Ledóchowskiej. Już w wieku sześciu lat Weronika zaczęła poznawać swoją ojczyznę poprzez naukę tańców i pieśni góralskich. Jej pasją jest muzyka. Należała do chóru w swojej szkole i jako absolwentka miała zaszczyt występować w Chicago Symphony Orchestra. Weronika obecnie pracuje  w American Family Insurance, gdzie pomaga klientom w obsłudze ich polis ubezpieczeniowych. Pasjonuje ją ta praca i dlatego chce uzyskać licencję w zakresie ubezpieczeń na życie i zdrowie. Po stracie ojca i dziadka pragnie chronić życie klientów i ich rodzin w najtrudniejszych dla nich chwilach. 

W wolnym czasie Weronika lubi spędzać czas z rodziną. Lubi rodzinne wędrówki i jazdy na snowboardzie. Weronika cieszy się ogromnie, że jest tegoroczną debiutantką Legionu Młodych Polek. Ma nadzieję, że pozwoli jej to na kontynuację działalności na rzecz utrzymania i dalszego szerzenia polskiej kultury, jak i pielęgnowania jej tradycji. 

Jako debiutantka Balu Amarantowego 2024, pragnie angażować się na rzecz polskiej społeczności, aby w ten sposób uczcić pamięć swojego ojca i dziadka.  

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama