Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 13:19
Reklama KD Market

Polonijne Misterium Męki Pańskiej chicagowskiego Live Theater będzie wystawiane w Polsce

Polonijne Misterium Męki Pańskiej chicagowskiego Live Theater będzie wystawiane w Polsce
fot. Dariusz Piłka

Dobrze znane chicagowskiej publiczności Misterium Męki Pańskiej (The Passion of Christ) przygotowane przez twórców Live Theater Production w marcu będzie po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Do Polski wybiera się z Chicago 80-osobowa ekipa, która swój kunszt zaprezentuje m.in. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Wyjazd do Polski nastąpi po serii kilkunastu inscenizacji w Chicago i na przedmieściach.

– Do tej pory nie możemy w to uwierzyć i to prawdziwy cud, że udało nam się to wszystko zorganizować, ale udało się. I tak jak Cecylia (Jabłońska) wspominała, pierwsze misterium odbyło się 30 lat temu w Polsce i po 30 latach to misterium wraca do Polski – mówi „Dziennikowi Związkowemu” Urszula Michałowska, asystentka reżyser, odpowiedzialna za efekty specjalne, nagłośnienie i oświetlenie (Ulala Productions). – Dla nas będzie to taki ewangelizacyjny maraton, że tak się wyrażę, bo gramy codziennie w innym mieście, w innym kościele. Zaczniemy w Kluszkowcach (19 marca), a potem będzie Bukowina Tatrzańska (20 marca), Rabka (21 marca) i potem Kraków-Bronowice (22 marca), Kraków-Bieżanów (23 marca), a na koniec w Niedzielę Palmową (24 marca) wystawimy misterium u jezuitów w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Starym Rynku w Krakowie.

Wyjazd do Polski nastąpi po serii kilkunastu inscenizacji w Chicago i na przedmieściach, niektórych dalekich, rozpoczętych premierą w Środę Popielcową (14 lutego) w kościele św. Ferdynanda w Chicago, a zakończonych dwoma przedstawieniami w kościele St. James w Arlington Heights na północno-zachodnich przedmieściach.

– Staramy się być jak najczęściej w nowych kościołach, do których jesteśmy zapraszani. Z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, ale też dlatego nazywamy się Live Theater, czyli żywy teatr, bo my chcemy wychodzić do ludzi. Wychodzimy do tych, którzy nie mogą dojechać. Pierwszy raz graliśmy w miejscowości Wauconda, a to już jest bardzo blisko Wisconsin. Byliśmy już w innych stanach, w Kalifornii, Nowym Jorku, a także w Kanadzie. I o to chodzi w tym teatrze, który tworzą osoby poświęcające swój czas, które robią to za darmo, są wolontariuszami, a my w nagrodę, jak nam coś zostaje po opłaceniu kosztów, próbujemy im jakąś wycieczkę zorganizować, która nie jest tylko wycieczką dla przyjemności, bo głosimy to misterium – mówi Michałowska.

Misterium Męki Pańskiej, prezentowane przez Live Theater Production na podstawie scenariusza i w reżyserii Cecylii Jabłońskiej, to poruszający biblijny spektakl połączony niesamowitą aranżacją muzyczną i pięknym śpiewem.

– Wszystko jest na żywo: głosy, śpiew, dźwięki. Oczywiście teksty są przede wszystkim z Biblii, a piosenki po prostu łączą daną scenę. To są stare pieśni w nowej aranżacji. Muzykę do misterium skomponował Andrzej Warzocha, z którym właśnie w Stanach Zjednoczonych zaczęłam współpracę. Obecnie pracuje on w Hollywood, jest laureatem dwóch nagród Emmy. On nadal jest związany z Kościołem i tam w Los Angeles prowadzi pielgrzymkę. I to nas właśnie napawa taką radością, że ludzie tak wielcy, którzy otrzymują muzyczne Oscary, nie wstydzą się mówić o Kościele i dalej robią coś dla Kościoła. Dlatego dumni jesteśmy, że napisał nam muzykę do całego misterium – mówi założycielka Live Theater Cecylia Jabłońska, producentka, reżyserka i scenarzystka misterium.

Warto podkreślić, że wstęp na inscenizację misterium jest zawsze wolny. – Chcemy, żeby jak najwięcej osób przeżyło to i modliło się razem z nami. Wstęp jest wolny. Zbieramy po inscenizacji jedynie datki – podkreśla Jabłońska. – To właśnie dzięki Polonii, dzięki temu, że nas wspieracie, kochani, będziemy mogli zawieźć to, co Wy czujecie, to, co my czujemy – bo jesteśmy również stąd, do Polski. Dlatego w Polsce też wstęp będzie wolny, nie będziemy od nikogo nic wymagać, chcemy, żebyście po prostu byli z nami, żebyście zobaczyli, co Polonia potrafi i co jest w stanie zrobić razem właśnie z Chrystusem.

W ubiegłych latach w solowych partiach wokalnych prezentowali się w misterium renomowani artyści: Natalia Kawalec i Khary Laurent – wokalista muzyki klasycznej i producent hip-hopowy.

– Natalka dojedzie na dwa weekendy tutaj i planuje być z nami w Polsce, to jeszcze nie potwierdzone, ale tak planuje. Khary (Laurent) oczywiście będzie na każdym misterium. Z takich mniej znanych, a równie przepięknych głosów jest Kasia Misiewicz. No i w tym roku zadebiutowała wokalnie z nami Agnieszka Zając – zaprasza wszystkich do udziału w misterium Michałowska.

Misterium Męki Pańskiej jest wystawiane w tej chwili w dwóch językach, po polsku i po angielsku, dzięki czemu przyciąga zróżnicowaną publiczność, która chce się przygotować duchowo do Zmartwychwstania Pańskiego. – Nasze pierwsze misterium było w Polsce. To był czas, kiedy kończyłam studia, a jestem po teologii. Robiliśmy z młodzieżą zajęcia i wtedy narodził się ten pomysł i pierwsze Misterium Męki Pańskiej. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych kontynuowałam to tutaj, a początki były w Bazylice Świętego Jacka. Wiele osób przeszło. A dzięki Uli (Michałowskiej) zaczęliśmy wystawiać misterium w drugim języku – w języku angielskim – wspomina Jabłońska.

A przepięknych świadectw tego, jak osobiste i wyjątkowe może to być przeżycie do twórczyń Misterium Męki Pańskiej, dotarło wiele.

– Po jednym z przedstawień w ubiegłym roku dostaliśmy takiego e-maila od osoby, która oglądała misterium z mamą, której w tym właśnie roku zmarły trzy najbliższe osoby. I podczas nauczań, czyli na początku misterium, aktor wcielający się w Pana Jezusa podszedł do tej kobiety, wziął ją za ramię i powiedział te słowa: „Ci, co płaczą, będą pocieszeni” i ta osoba napisała, że to Duch Święty wysłał tego aktora, żeby przekazać mamie, że wszystko będzie dobrze – relacjonuje Michałowska.

Więcej informacji o nadchodzących spektaklach Misterium Męki Pańskiej realizowanych przez Live Theater Production w aglomeracji chicagowskiej i w Polsce można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com i na Facebooku.

Joanna Trzos
[email protected]


image

image

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama