Sobota 27 stycznia 2024 roku była dla uczniów klas maturalnych polskich szkół sobotnich dniem szczególnym, pełnym niezapomnianych wrażeń i emocji. Tego dnia na balu studniówkowym bawiło się z wielką pompą 597 przyszłych maturzystów z 37 polonijnych szkół. Samo miejsce zabawy, elegancka sala bankietowa Drury Lane przepięknie udekorowana balonami w kolorach złoto-granatowych, podkreślała niecodzienny charakter uroczystości.
Organizatorem i gospodarzem tegorocznej 31. studniówki pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce była Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett. Sobotnią imprezę prowadzili Małgorzata Belcik, nauczycielka klas licealnych szkoły organizatora balu i Łukasz Dudka, menedżer generalny „Dziennika Związkowego”, a prywatnie rodzic przyszłego maturzysty z tejże szkoły.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od prezentacji i powitania szkół biorących udział w balu studniówkowym. Następnie prowadzący dokonali prezentacji honorowych gości, w gronie których znaleźli się: konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej dr Paweł Zyzak, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, wiceprezeski Ilona Sobiech i Urszula Gawlik oraz członkinie Prezydium i Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia: Anna Siek, Agata Pawłowska Borek, Anna Dunajewski, Bernadetta Ciurej, Agata Pawłowska-Borek, Barbara Gawrońska, Barbara Mianowany, Małgorzata Jagoda, kolporter Halina Żurawski, skarbnik Sylwia Barnaś, kapelan Zrzeszenia o. Marek Janowski, prezes Związku Klubów Polskich dr Łucja Mirowska-Kopeć z małżonkiem oraz Królową Parady 3 Maja Marianną Mosz, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Micheline Jaminski, Marek Holesz z Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na stan Illinois, przedstawiciele Przystanku Historia: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo i Marek Adamczyk oraz Rafał Stykowski z małżonką, reprezentujący firmę Sling TV.
Po odśpiewaniu przez Karolinę Baran – Kaeyrę – hymnów, polskiego i amerykańskiego, głos zabrała Jolanta Harrison dyrektor szkoły – gospodarza wieczoru, która powitała wszystkich obecnych na sali gości, dyrektorów, nauczycieli i prezesów szkół oraz uczniów. W swoim przemówieniu nawiązała do postaci patrona szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego i jego szacunku do przeszłości, podkreślając, jak ważna jest znajomość własnych dziejów, literatury, kultury i tradycji. Konsul RP dr Paweł Zyzak w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie odwagi w podejmowaniu życiowych decyzji: „Prawdziwie wolnym jest ten kto jest odważny”. Prezes Zrzeszenia Ewa Koch pogratulowała młodzieży, która za symboliczne sto dni ukończy polską szkołę i poinformowała, że uchwałą Ministra Edukacji Narodowej każdy uczeń kończący jedenastoletnią naukę w polonijnej szkole może otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Do niedawna, aby otrzymać taki dokument uczeń musiał opłacić egzamin i zdać go.
Po przemówieniach gości nadeszła chwila na prezentację najlepszych uczniów z poszczególnych szkół, czyli „Najlepszy z najlepszych” . Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, upominki od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i słodycze ufundowane przez firmę Lowell. Ponad dwudziestu przyszłych maturzystów zostało nagrodzonych stypendiami w wysokości 1000 dolarów, a pozostali „Najlepsi z najlepszych” otrzymali stypendia w wysokości 500 dolarów. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii balów studniówkowych wszyscy nominowani otrzymali stypendia. Trzy stypendia po 1000 dolarów ufundowało Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jedno z nich tradycyjnie przypada najlepszemu uczniowi ze szkoły organizującej studniówkę. Natomiast pozostałe zostały ofiarowane przez polonijne instytucje i biznesy, którym składamy serdeczne podziękowania za inwestowanie w młodych i zdolnych polonijnych uczniów.
Wśród sponsorów stypendiów znaleźli się między innymi: Związek Narodowy Polski, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Legion Młodych Polek, Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Polamer, Sling TV, LOT, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz wiele polonijnych biznesów, organizacji i osób prywatnych, którzy swoimi funduszami umożliwili obdarowanie stypendiami wszystkich wyróżnionych uczniów.
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie następnego organizatora studniówki. Zaszczyt ten przypadł Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego, która w 2025 roku będzie organizowała 32. już bal maturalny polonijnych uczniów. Po emocjach związanych z losowaniem stypendiów przyszedł czas na chwilę relaksu, a zapewnił ją występ tancerzy z Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty” pod opieką artystyczną Małgorzaty Skrzypkowski i Ewy Tyrawy.
O opiekę duchową podczas uroczystości zadbali kapelan Zrzeszenia o. Marek Janowski i ks. Krzysztof Ciomek. O. Marek zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej modlitwy, a zwracając się do młodzieży nawiązał do słów św. Teresy z Avila, że tylko bliskość Boga daje nam poczucie spokoju i siły, by móc zmieniać swoje życie i świat na lepsze. Natomiast ks. Krzysztof odmówił błogosławieństwo przed uroczystą kolacją.
W atmosferę balu wprowadzili zgromadzonych tancerze z zespołu „Szepty”, którzy pięknie odtańczyli poloneza, a następnie zaprosili do niego zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Przez salę ruszył korowód młodych elegancko ubranych par. Chętnych do poloneza nie brakowało, bo jakże być na balu studniówkowym i nie zatańczyć najpiękniejszego polskiego, utrwalonego w Mickiewiczowskiej epopei tańca. Po nim rozpoczęła się wyczekiwana dyskotekowa zabawa. Młodzież bawiła się wspaniale, tak jak ona najlepiej potrafi: spontanicznie, wesoło, a co najważniejsze razem. Parkiet nie pustoszał ani na chwilę, najnowsze muzyczne szlagiery, ale i dawne dyskotekowe hity rozbrzmiewały jeden za drugim. Tańczono belgijkę , ale i makarenę.
Niewątpliwą atrakcją studniówki jest przejście przez setkę. Przysparza ono wiele niezapomnianych wrażeń i radości. Przy dźwiękach niestarzejącego się przeboju Czerwonych Gitar nieodzownie kojarzącego się z egzaminem maturalnym uczniowie przechodzą przez ustawioną na parkiecie setkę, co ma gwarantować zdanie matury. Pomysłowości w wykonywaniu tego zadania młodzieży nie brakuje. Oczywiście, nikt nie traktuje tych „setkowych przesądów” serio, ale zabawa jest wyśmienita. Ostatnią atrakcją wieczoru jest deszcz balonów spadających z sufitu, który zwiastuje koniec imprezy.
Studniówka 2024 była imprezą udaną. Młodzież bawiła się bezpiecznie i wspaniale, a świadczyły o tym zadowolone miny opuszczających zabawę.
Gratulujemy organizatorom wspaniałego przedsięwzięcia. Dyrekcji Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i całemu Komitetowi Organizacyjnemu Studniówki 2024 dziękujemy za ogrom pracy, osobiste zaangażowanie i czas poświęcony w przygotowanie i przeprowadzenie studniówkowego balu. Wiceprezeskom Zrzeszenia Ilonie Sobiech, Urszuli Gawlik oraz pozostałym członkom nauczycielskiej organizacji składamy podziękowania za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Wszystkim uczniom klas maturalnych życzymy powodzenia i „zaliczenia matury na 5”.
Anna Siek, rzecznik prasowy
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich
Zdjęcia: Anna Siek, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich