Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:26
Reklama KD Market

„Poloneza czas zacząć…” – czyli o Studniówce 2024

„Poloneza czas zacząć…” – czyli o Studniówce 2024

Sobota 27 stycznia 2024 roku była dla uczniów klas maturalnych polskich szkół sobotnich dniem szczególnym, pełnym niezapomnianych wrażeń i emocji. Tego dnia na balu studniówkowym bawiło się z wielką pompą 597 przyszłych maturzystów z 37 polonijnych szkół. Samo miejsce zabawy, elegancka sala bankietowa Drury Lane przepięknie udekorowana balonami w kolorach złoto-granatowych, podkreślała niecodzienny charakter uroczystości.

Organizatorem i gospodarzem tegorocznej 31. studniówki pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce była Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett. Sobotnią imprezę prowadzili Małgorzata Belcik, nauczycielka klas licealnych szkoły organizatora balu i Łukasz Dudka, menedżer generalny „Dziennika Związkowego”, a prywatnie rodzic przyszłego maturzysty z tejże szkoły.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od prezentacji i powitania szkół biorących udział w balu studniówkowym. Następnie prowadzący dokonali prezentacji honorowych gości, w gronie których znaleźli się: konsul generalny Rzeczpospolitej Polskiej dr Paweł Zyzak, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, wiceprezeski Ilona Sobiech i Urszula Gawlik oraz członkinie Prezydium i Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia: Anna Siek, Agata Pawłowska Borek, Anna Dunajewski, Bernadetta Ciurej, Agata Pawłowska-Borek, Barbara Gawrońska, Barbara Mianowany, Małgorzata Jagoda, kolporter Halina Żurawski, skarbnik Sylwia Barnaś, kapelan Zrzeszenia o. Marek Janowski, prezes Związku Klubów Polskich dr Łucja Mirowska-Kopeć z małżonkiem oraz Królową Parady 3 Maja Marianną Mosz, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Micheline Jaminski, Marek Holesz z Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na stan Illinois, przedstawiciele Przystanku Historia: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo i Marek Adamczyk oraz Rafał Stykowski z małżonką, reprezentujący firmę Sling TV.

Po odśpiewaniu przez Karolinę Baran – Kaeyrę – hymnów, polskiego i amerykańskiego, głos zabrała Jolanta Harrison dyrektor szkoły – gospodarza wieczoru, która powitała wszystkich obecnych na sali gości, dyrektorów, nauczycieli i prezesów szkół oraz uczniów. W swoim przemówieniu nawiązała do postaci patrona szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego i jego szacunku do przeszłości, podkreślając, jak ważna jest znajomość własnych dziejów, literatury, kultury i tradycji. Konsul RP dr Paweł Zyzak w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie odwagi w podejmowaniu życiowych decyzji: „Prawdziwie wolnym jest ten kto jest odważny”. Prezes Zrzeszenia Ewa Koch pogratulowała młodzieży, która za symboliczne sto dni ukończy polską szkołę i poinformowała, że uchwałą Ministra Edukacji Narodowej każdy uczeń kończący jedenastoletnią naukę w polonijnej szkole może otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Do niedawna, aby otrzymać taki dokument uczeń musiał opłacić egzamin i zdać go.

Po przemówieniach gości nadeszła chwila na prezentację najlepszych uczniów z poszczególnych szkół, czyli „Najlepszy z najlepszych” . Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, upominki od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i słodycze ufundowane przez firmę Lowell. Ponad dwudziestu przyszłych maturzystów zostało nagrodzonych stypendiami w wysokości 1000 dolarów, a pozostali „Najlepsi z najlepszych” otrzymali stypendia w wysokości 500 dolarów. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii balów studniówkowych wszyscy nominowani otrzymali stypendia. Trzy stypendia po 1000 dolarów ufundowało Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jedno z nich tradycyjnie przypada najlepszemu uczniowi ze szkoły organizującej studniówkę. Natomiast pozostałe zostały ofiarowane przez polonijne instytucje i biznesy, którym składamy serdeczne podziękowania za inwestowanie w młodych i zdolnych polonijnych uczniów.
Wśród sponsorów stypendiów znaleźli się między innymi: Związek Narodowy Polski, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Legion Młodych Polek, Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Polamer, Sling TV, LOT, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz wiele polonijnych biznesów, organizacji i osób prywatnych, którzy swoimi funduszami umożliwili obdarowanie stypendiami wszystkich wyróżnionych uczniów.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie następnego organizatora studniówki. Zaszczyt ten przypadł Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego, która w 2025 roku będzie organizowała 32. już bal maturalny polonijnych uczniów. Po emocjach związanych z losowaniem stypendiów przyszedł czas na chwilę relaksu, a zapewnił ją występ tancerzy z Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty” pod opieką artystyczną Małgorzaty Skrzypkowski i Ewy Tyrawy.

O opiekę duchową podczas uroczystości zadbali kapelan Zrzeszenia o. Marek Janowski i ks. Krzysztof Ciomek. O. Marek zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej modlitwy, a zwracając się do młodzieży nawiązał do słów św. Teresy z Avila, że tylko bliskość Boga daje nam poczucie spokoju i siły, by móc zmieniać swoje życie i świat na lepsze. Natomiast ks. Krzysztof odmówił błogosławieństwo przed uroczystą kolacją.

W atmosferę balu wprowadzili zgromadzonych tancerze z zespołu „Szepty”, którzy pięknie odtańczyli poloneza, a następnie zaprosili do niego zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Przez salę ruszył korowód młodych elegancko ubranych par. Chętnych do poloneza nie brakowało, bo jakże być na balu studniówkowym i nie zatańczyć najpiękniejszego polskiego, utrwalonego w Mickiewiczowskiej epopei tańca. Po nim rozpoczęła się wyczekiwana dyskotekowa zabawa. Młodzież bawiła się wspaniale, tak jak ona najlepiej potrafi: spontanicznie, wesoło, a co najważniejsze razem. Parkiet nie pustoszał ani na chwilę, najnowsze muzyczne szlagiery, ale i dawne dyskotekowe hity rozbrzmiewały jeden za drugim. Tańczono belgijkę , ale i makarenę.

Niewątpliwą atrakcją studniówki jest przejście przez setkę. Przysparza ono wiele niezapomnianych wrażeń i radości. Przy dźwiękach niestarzejącego się przeboju Czerwonych Gitar nieodzownie kojarzącego się z egzaminem maturalnym uczniowie przechodzą przez ustawioną na parkiecie setkę, co ma gwarantować zdanie matury. Pomysłowości w wykonywaniu tego zadania młodzieży nie brakuje. Oczywiście, nikt nie traktuje tych „setkowych przesądów” serio, ale zabawa jest wyśmienita. Ostatnią atrakcją wieczoru jest deszcz balonów spadających z sufitu, który zwiastuje koniec imprezy.
Studniówka 2024 była imprezą udaną. Młodzież bawiła się bezpiecznie i wspaniale, a świadczyły o tym zadowolone miny opuszczających zabawę.

Gratulujemy organizatorom wspaniałego przedsięwzięcia. Dyrekcji Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i całemu Komitetowi Organizacyjnemu Studniówki 2024 dziękujemy za ogrom pracy, osobiste zaangażowanie i czas poświęcony w przygotowanie i przeprowadzenie studniówkowego balu. Wiceprezeskom Zrzeszenia Ilonie Sobiech, Urszuli Gawlik oraz pozostałym członkom nauczycielskiej organizacji składamy podziękowania za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Wszystkim uczniom klas maturalnych życzymy powodzenia i „zaliczenia matury na 5”.

Anna Siek, rzecznik prasowy

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich

Zdjęcia: Anna Siek, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich


Uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda

Przyszli maturzyści ze szkoły Kościuszki

Przyszli maturzyści ze szkoły Kościuszki

Przyszli maturzyści ze szkoły Marii Małgorzaty

Przyszli maturzyści ze szkoły Marii Małgorzaty

Tegoroczni maturzyści ze szkoły Feliksa Konarskiego

Tegoroczni maturzyści ze szkoły Feliksa Konarskiego

Przyszli maturzyści ze szkoły Emilii Plater

Przyszli maturzyści ze szkoły Emilii Plater

Uczniowie ze szkoły króla Kazimierza Wielkiego

Uczniowie ze szkoły króla Kazimierza Wielkiego


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama