31. edycja balu studniówkowego tegorocznych maturzystów z polonijnych szkół na terenie aglomeracji chicagowskiej przejdzie do historii jako bezprecedensowe wydarzenie w historii tych imprez. Uczestniczyło w nim 597 uczniów z 37 szkół sobotnich. Na sali było 787 osób. 47 laureatów tytułu „Najlepszy z Najlepszych” otrzymało stypendia po 1000 i 500 dolarów. Główna w tym zasługa gospodarza balu, Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett, który pod egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce zorganizował studniówkę.
Bardziej szczegółową relację z balu opublikujemy w kolejnym wydaniu weekendowym naszej gazety. W tym miejscu będzie trochę więcej informacji o tych, którzy dołożyli wszelkich starań, żeby gala wypadła na przysłowiową piątkę. Tradycyjnie organizatorem studniówki jest szkoła, która zgłosi do tego chęć. W tym roku była nią kierowana przez Jolantę Harrison wspomniana już Akademia JPiK. Dyrektorka placówki podsumowała dla nas wydarzenie.
– W listopadzie minionego roku celebrowaliśmy dziesięciolecie istnienia naszej Akademii i podejmując się organizacji balu studniówkowego, chcieliśmy w ten sposób uczcić nasz jubileusz. Zadanie od strony organizacyjnej okazało się trudne, ale dzięki dużemu zaangażowaniu naszych nauczycieli i rodziców, hojności sponsorów oraz wsparciu ze strony Zrzeszenia udało nam się całe przedsięwzięcie doprowadzić do szczęśliwego końca. Za jedno z najważniejszych czekających nas zadań jako organizatorów, uznałam znalezienie sponsorów na stypendia dla wszystkich maturzystów, którzy w swoich klasach maturalnych zostali uhonorowani tytułem „Najlepszy z Najlepszych”. Było w tym roku tych klas 47 w 37 szkołach. 21 maturzystów wylosowało stypendia w kwocie tysiąca dolarów. W ręce Wiktorii Mormol trafił bilet lotniczy do Polski, a pozostała grupa 25 uczniów otrzymała stypendia po 500 dolarów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi hojni sponsorzy, których trudno tutaj wszystkich wymienić, ale pozwolę sobie wspomnieć tych najhojniejszych. Tradycyjnie trzy stypendia ufundowało Zrzeszenie Nauczycieli Polskich. Jedno z nich trafiło w ręce naszej uczennicy Olivii Grochowski. Po dwa stypendia w kwocie tysiąca dolarów każde ufundował Legion Młodych Polek oraz firma „Sling TV” Rafała Stykowskiego. Dziękuję każdemu sponsorowi, również tym, którzy na wsparcie przeznaczyli mniejsze kwoty. Sprawiliście wszystkim laureatom wielką radość. Żaden z nich nie odszedł z podium bez nagrody. Dzieci otrzymały jeszcze medale i dyplomy od ZNP oraz upominki rzeczowe. Zapewnienie finansowania nagród to bardzo ważne zdanie, ale również sprawa organizacji, wystroju sali balowej, zapewnienia części artystycznej, nagłośnienia, przygotowania ceremonii rozpoczęcia oraz prowadzenia samej imprezy też jest bardzo dużym wyzwaniem. Z tego ostatniego zadania znakomicie wywiązała się wychowawczyni klasy maturalnej Małgorzata Belcik i partnerujący jej w roli konferansjera rodzic naszego maturzysty, Łukasz Dudka. Jestem bardzo szczęśliwa, że zawitała do nas nasza była absolwentka, znakomita wokalistka młodego pokolenia „Kaeyra” Karolina Baran, która wprost na bal przyleciała z Los Angeles, żeby zaśpiewać hymny narodowe. Dziękuję Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich za współpracę i pomoc przy losowaniu, wręczaniu stypendiów, dopilnowaniu wejścia na salę oraz rozlokowaniu szkół na sali balowej oraz wszystkim, którzy nam pomagali – powiedziała dyrektor Akademii Jolanta Harrison, wspominając jeszcze liczne grono nauczycieli i rodziców zaangażowanych w całe przedsięwzięcie.
W tym gronie byli obecni między innymi: Lucyna Drążek, Anna Grochowski z mężem, Edyta Paszkiewicz, Justyna Bochniarz, Aneta Dzidowski, Magdalena Czekańska, Dorota Grobel, Małgorzata Chrząszcz, Justyna Bochnak, Lucyna Drążek, Bożena Dudka, Bogusława i Janusz Kajpust oraz kilkoro innych.
Gratulacje złożył konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak. – Chcę wam pogratulować, że wypuszczacie spod swoich skrzydeł tak fantastyczną i mądrą młodzież. Polonia może być dumna ze swoich maturzystów. Chcę podziękować pani dyrektor Jolancie Harrison za przygotowanie tej studniówki. Wielki wysiłek i duże przedsięwzięcie. Jestem pełen podziwu – powiedział konsul generalny Paweł Zyzak.
Obok zapewnienia wszystkim laureatom stypendiów również po raz pierwszy w historii balu zmieniony został ceremoniał powitalny. Maturzyści i nauczyciele szkoły gospodarza witający przybywające na salę balowe reprezentacje poszczególnych placówek szkolnych zostali przedstawieni na zakończenie ceremonii, gdy wszyscy uczestnicy byli obecni już na sali, a nie jak do tej pory, gdy gospodarze wchodzili z numerem pierwszym.
– Nasza młodzież jest bardzo odważna i lubi rozmawiać na różnorodne i ważne tematy. Takie właśnie poruszamy na lekcjach. Mam ich dziesięcioro w klasie. Są dumni z tego, że mogą ukończyć polską szkołę. Studniówka już za nami i pora teraz wziąć się za przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Potem już tylko wspólna msza absolwentów, której także nasza szkoła będzie współgospodarzem i nasi podopieczni „odfruną” w dorosłe życie. Mam nadzieję, że to, co wynieśli z polskiej szkoły, bardzo im się przyda w karierze amerykańskiej – powiedziała wychowawczyni klasy Małgorzata Belcik.
Jedną z uczennic w klasie gospodarzy studniówki była Wiktoria Roziecki, która zaraz po balu musiała się skupić na przygotowaniach do kolejnej imprezy, jaką będą występy teatralne w szkole amerykańskiej zaplanowane na 2 i 3 lutego. – Gdy byłam w ósmej klasie, to stwierdziłam, że nie będę już dłużej uczęszczała na zajęcia do polskiej szkoły, ale po czasie pomyślałam o tym, że rodzice bardzo by chcieli, i o tym, że o wiele więcej nauczyłabym się o Polsce, gdzie jeszcze nie byłam i po roku wróciłam do nauki. Dzisiaj bardzo się cieszę z tej decyzji. Obok zdobycia dodatkowej wiedzy poznałam dużo nowych koleżanek i kolegów. Z pewnością będziemy utrzymywać kontakt po zakończeniu nauki. Zawsze doskwierał mi brak czasu na wszystko, co chciałam robić prywatnie, szczególnie w szkolnym teatrze, ale myślę, że to da się jakoś nadrobić – opowiadała Wiktoria Roziecki.
Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki od 1 stycznia 2024 roku wszyscy absolwenci polskich szkół poza krajem na poziomie licealnym uzyskają certyfikat ze znajomości języka polskiego jako obcego na poziomie B1 bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu, o czym składając gratulacje młodzieży, poinformowała prezes ZNP Ewa Koch.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP