Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 12:24
Reklama KD Market
Reklama

Jubileusz 20-lecia Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago

Jubileusz 20-lecia Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago

W styczniu mija 20 lat od założenia w Chicago Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Słowa patrona „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, znakomicie wpisują się w działalność założonej przez Alinę Szymczyk literackiej organizacji skupiającej Polonusów, którzy wyrażają swoje duchowe przeżycia i przekonania, utrwalając je na papierze w różnych formach literackich. Owocem tej działalności są setki spotkań i wydane staraniem Zrzeszenia 14 antologii, będących zbiorami poetyckich dociekań chicagowskich twórców na najróżniejsze tematy.

O początkach literackiej przygody, dwóch dekadach działalności pod opieką ojców jezuitów i Związku Klubów Polskich oraz planach na przyszłość mieli okazję rozmawiać uczestnicy poetyckiego spotkania połączonego z opłatkiem i wystawieniem spektaklu bożonarodzeniowego, które 20 stycznia odbyło się w siedzibie Związku Klubów Polskich w Chicago. Swoimi refleksjami z okazji jubileuszu podzieliła się  z zebranymi założycielka Zrzeszenia Alina Szymczyk

– Dziękujemy Ojcu Świętemu za opiekę podczas wszystkich lat naszej działalności, za to że jesteśmy, za patronat nad Zrzeszeniem, za nauki, które wzmacniają i wzbogacają człowieczeństwo oraz nas samych. Jesteśmy również dumni, że jesteśmy członkami Związku Klubów Polskich, który istnieje już 95 lat i wspomaga rodzinne strony materialnie oraz dbając o zachowanie języka polskiego, folkloru i kultury kraju pochodzenia. To ogromny wysiłek dla wszystkich, którzy pracowali przez te wszystkie lata. Po moim przyjeździe do Chicago w 1997 roku w księgarni „Golden Bookstore” Anny Luniewskiej rozpoczęłam organizować spotkania z poezją. Następnie był Związek Klubów Polskich, a w 2004 roku rozpoczęliśmy spotkania u ojców jezuitów. Przyjęliśmy za patrona naszego ukochanego Ojca Świętego. Przez te lata bywało różnie, jak w życiu, burze i deszcze, ale zawsze po burzy świeci słońce. Przez te wszystkie lata czuliśmy opiekę naszego patrona, dzięki któremu nabieraliśmy otuchy i ochoty do dalszej twórczej działalności, aby nie zatracić pamięci, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Zawsze pamiętaliśmy, że imię naszego patrona zobowiązuje, stąd też rodziły się nowe pomysły dla wyższego dobra. Tu zacytuję Ojca świętego: „Miłość jest potężniejsza od śmierci”. Słowa te wypowiedział Ojciec Święty w czasie II pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1983 w trakcie Mszy Św. w Niepokalanowie, gdzie przed laty żył ojciec Maksymilian Kolbe. Wtedy wzywał również Polaków słowami: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Zło stale się przewija w życiu każdego człowieka, narodów, cywilizacji, organizacji, dlatego słowa Ojca Świętego wciąż są aktualne, a jeśli dobrem to również miłością i nadzieją na lepsze jutro, aż do zwycięstwa. Dziękujemy Bogu za Ojca Świętego, a Ojcu Świętemu za opiekę przez te wszystkie lata, za siły do działania, za wiarę, miłość i nadzieję – powiedziała Alina Szymczyk.

Pierwszymi poetami, którzy przyszli do JOM w 2004 r, żeby przeczytać swoje wiersze byli: Władysław Panasiuk, Andrzej Tański, Maria Wolińska, Andrzej Chojnowski, Barbara Żubrowska i Antoni Bosak. Po kilku miesiącach dochodzili inni. Po dwóch latach spotkań doszło do sformalizowania grupy. Miało to miejsce 9 lipca 2006 r. w sali ZKP, kiedy siostrę Aleksandrę mieszkającą w Chicago, odwiedził jej brat, dr Andrzej Maciej Zarębski, pisarz i wydawca. W jego obecności odbyły się wybory pierwszego zarządu. Prezesem organizacji została Alina Szymczyk, która pełni tę funkcję do chwili obecnej, inspirując i pomagając zarówno na płaszczyźnie literackiej, jak i organizacyjnej. To autorka 14 własnych książek i tomików oraz pomysłodawczyni wydawnictw i współautorka 14 antologii chicagowskich poetów. Prowadzi i pisze relacje ze spotkań do wielu czasopism w Polsce i w Ameryce. Po wielu latach pobytu na emigracji do Ojczyzny wróciła grupa zasłużonych członków: Barbara Żubrowska, Andrzej Chojnowski, Anna Konarska, Władysław Panasiuk, Anna Waluś-Sikoń i Antoni Bosak, którzy w dalszym ciągu utrzymują kontakt nadsyłając swoje utwory na organizowane przez Zrzeszenie konkursy literackie oraz spotkania.

Od 2006 r. Zrzeszenie zorganizowało 7 konkursów literackich, w których udział wzięli poeci z Polski, Kanady i USA. W 2009 r. tematem konkursu była II wojna światowa i jej konsekwencje. W lutym 2012 r. odbył się konkurs pt. „Ojczyzna naszych przodków” w którym udział wzięło 44 autorów. W tym gronie była również młodzież z polonijnych szkół. W kwietniu 2014 r. literaci pisali utwory na temat: „Jan Paweł II – Pasterz głoszący wiarę, miłość i nadzieję”. Dla upamiętnienia założyciela zakonu Towarzystwa Jezusowego św. Ignacego Loyoli z okazji jego 500. rocznicy urodzin w styczniu 2020 r. odbył się konkurs pt.: „Przez życie św. Ignacego Loyoli”. W styczniu 2022 r. z kolei odbył się konkurs upamiętniający Prymasa Tysiąclecia pod tytułem: „ Kardynał 1000-lecia Stefan Wyszyński”. W maju tego samego roku Zrzeszenie zorganizowało konkurs poświęcony Marii Konopnickiej pt.: „Pamięć i tożsamość żyje w nas”.

Ważną rolę w działalności Zrzeszenia odgrywa opieka ojców jezuitów. W latach 2004 -2008 r. duszpasterską opiekę nad członkami literackiej organizacji sprawował o. Władysław Gryzło. Na samym początku istnienia biesiadował z poetami podczas spotkań literackich, grając na akordeonie akompaniował do śpiewu. Po oddelegowaniu w 2008 roku do Rzymu opiekę przejął o. Tadeusz Kukułka i sprawował ją do 2009. Później przez ponad rok opiekunem był o. Stanisław Czarnecki. Od 2011 do 2017 r. opiekunem był niezastąpiony o. Jerzy Karpiński SJ, wspaniały kapłan i przyjaciel. Po jego powrocie do Ojczyzny przez kolejne 3 lata w Zrzeszeniu duszpasterzował o. Jakub Śpiewak. Po jego wyjeździe od 2020 roku opiekę duchową pełni o. Marek Janowski, który na sobotnim spotkaniu złożył wszystkim serdeczne życzenia na dalsze lata działalności i przekazał świąteczne i noworoczne życzenia konsekrując opłatki.

Gratulacje uczestnikom jubileuszu przekazała obecna na spotkaniu prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć, której towarzyszył honorowy prezes ZKP Jan Kopeć. – Chylę czoła przed Zrzeszeniem im. Jana Pawła oraz Teatrem Ludowym „Rzepicha”, którego założycielką i prezeską od 25 lat również jest pani Alina Szymczyk. Od kiedy zobaczyłam, co te organizacje artystyczne stworzone przez panią Alinę robią, to z uznaniem pragnę wam pogratulować i życzyć wielu kolejnych jubileuszy. Na samą myśl, że pani Alina może wyjechać i wrócić na ojczyzny łono, o czym od pewnego czasu wspomina, to nachodzi mnie smutek i wręcz przerażenie, bo kto będzie robił te konkursy, przygotowywał dożynki, wił wieńce…? – pytał Jan Kopeć.

W spektaklu bożonarodzeniowym pt.: Wiara, miłość i nadzieja”, który zakończył jubileuszowe obchody, wzięli udział poeci; Alina Szymczyk, Beata Korzeniak, Ewa Balicki, Wiesława Grzywacz oraz z Teatru Ludowego „Rzepicha”: Maria Czerwonka, Łucja Strękowska, Teresa Grzasko, Janina Gejsler, Krzysztof Wąsik, Błażej Skoczeń, Kazimierz Szymański, Jan Niwa i Władysław Wytrwał. Akompaniowała działająca przy teatrze kapela ludowa, której gitarzysta Andrzej Krawczyk celebrował w sobotę kolejne urodziny.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama