Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:26
Reklama KD Market

Z miłości do rodzinnych stron…Opłatek Koła Ratułów

Z miłości do rodzinnych stron…Opłatek Koła Ratułów

Koło nr 55 Ratułów działa w ramach Związku Podhalan w Północnej Ameryce od 25 sierpnia 1991 roku. Zostało powołane z myślą niesienia pomocy rodzinnej wiosce. Jej pierwszym prezesem został wybrany Andrzej Opacian. Obecnie Skupia ponad 40 członków. Od 5 lat kieruje organizacją Władysław Kois wraz z zarządem.13 stycznia w sali bankietowej „Camelot” w Hickory Hills odbyło się spotkanie opłatkowe członków koła i gości. Wzięło w nim udział około 150 osób.

– W latach dziewięćdziesiątych miał miejsce duży napływ do Chicago mieszkańców Podhala. Tęsknota za rodzinnymi stronami, którą wtedy wszyscy odczuwaliśmy spowodowała, że w Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) zaczęły powstawać nowe koła. Dosyć liczna grupa emigrantów z Ratułowa postanowiła w 1991 roku się zorganizować. Otrzymaliśmy numer 55. Pierwszym prezesem został Andrzej Opacian. Po nim pałeczkę przejął Andrzej Ciężczak, następnie pierwszy powrócił na stanowisko, a po nim przez kilkanaście lat rządziła pierwsza wiceprezeska Antonina Morawa, a po niej Czesława Ciężczak. Od 2018 roku mnie przypadła w udziale ta funkcja, którą do tej pory staram się jak najskuteczniej pełnić. W ciągu tych trzech dekad udało nam się wiele dobrego zrobić dla rodzinnej wioski, która liczy ponad 400 kominów. Pomagaliśmy przy rozbudowie remizy strażackiej, pomagaliśmy szkole i kościołowi w parafii Miętusko oraz łożyliśmy na kaplicę w naszej rodzinnej miejscowości. Na te cele zebraliśmy i przekazaliśmy ponad 100 tys. dolarów. Od pewnego czasu staramy się bardziej skupiać na pomocy dla naszej młodzieży. Został założony fundusz stypendialny, z którego fundujemy stypendia dla naszych studentów. W tym roku laureatami zostali: Karolina Kwak, Adam Mateja, Jakub Skubiś i Kamil Bartoszek, którzy przed momentem odebrali dyplomy i gratyfikacje finansowe – powiedział prezes Władysław Kois.

W pracy organizacyjnej prezesa wspiera duchowy opiekun koła, ks. Stanisław Drewniak oraz zarząd w składzie: Czesława Ciężczak i Wojciech Krupa jako wiceprezesi. Skarbnikiem i sekretarzem finansowym jest Maria Rafacz, a sekretarzem protokołowym Halina Krupa. Funkcję marszałka sprawuje Czesław Chodorowicz, a jego zastępcą jest Stanisław Rafacz. W roli chorążego występuje Józef Rafacz, a jego zastępcą jest Stanisław Ciężczak. Leopold Kułach jest kapelmistrzem. Komisji Rewizyjnej przewodzi Jan Długopolski we współpracy z Andrzejem Bednarzem, Zofią Chodorowicz i Jadwigą Rafacz. Nad organizacją wszelkiego rodzaju przedsięwzięć czuwa Komitet Imprez w składzie: Grażyna Kois, Jadwiga Rafacz, Maria Rytkowska, Zofia Białoń, Halina Komperda i Wojciech Krupa. Funkcję dyrektora do ZG ZPA pełni Władysław Kois.

Działająca przy kole drużyna piłkarska uczestnicząca w rozgrywkach piłkarskich Ligi Podhalańskiej. W przededniu jubileuszu 30-lecia ligi, ekipa Ratułowa wywalczyła pierwsze miejsce zdobywając okazały puchar. Podczas opłatka odbyła się prezentacja grupy zawodników i działaczy.

– Nasza drużyna bierze udział w tych rozgrywkach nieprzerwanie od samego początku, od 30 lat. Jedyna drużyna w lidze, która jest w grze przez cały czas. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ligę założyli: sp. Tadeusz Pawlikowski, Tadeusz Opacian i Stanisław Ciężczak. To miał być pomysł na „zagospodarowanie” licznie przyjeżdżającej w tym czasie młodzieży z rodzinnych stron i stworzenie im płaszczyzny do rywalizacji i zabawy. Serdecznie wam dziękujemy, że dzisiaj możemy pochwalić się tymi dwoma pucharami za wygranie ligi i tytułu najlepszego bramkarza, które zdobyliście przed jubileuszowymi obchodami – powiedziała wiceprezes Czesława Ciężczak sprawująca z ramienia koła opiekę nad drużyną.

– Zaliczyliśmy bardzo udany, fajny miniony sezon. To był awans z dziewiątego na miejsce pierwsze. Duża w tym zasługa zawodników, trenera i sponsorów. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni sukces – powiedział kierownik drużyny Michał Ciężczak. Gospodarze gorące słowa podziękowań skierowali do grupy sponsorów, którzy od lat wspierają drużynę. Jest w tym gronie między innymi Antonina Morawa, pierwsza wiceprezeska, a później przez wiele lat prezeska koła, która uczestniczyła w tworzeniu zespołu. Pani Antonina przez 17 lat prowadziła zajęcia taneczne w szkółce przy ZKP, a teraz jest prezesem Koła „Podhalanek”, które przygotowuje się do obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia.

Po ceremonii wręczenia stypendiów oraz prezentacji sportowych osiągnięć drużyny piłkarskiej dzieci i młodzież ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA oraz zespołu „Holni” pod kierownictwem Grzegorza Sarny wystawili spektakl bożonarodzeniowy, w którym przypomnieli wydarzenia sprzed ponad 2 tysięcy lat oraz dali pokaz tańca góralskiego. W postacie Trzech Króli wcielili się: Alan Tetnowski, Robert Gal i Szymon Król. Po występie kwestowali na potrzeby zespołu.

Celebrujący tego dnia 45. rocznicę ślubu Anna i Władysław Ciężczakowie otrzymali z tej okazji życzenia oraz kwiaty i drobny upominek. Jubilaci wysłuchali tradycyjnego 100 lat zaśpiewanego wspólnie przez uczestników opłatka.

Z wizytą na opłatek przybyli włodarze Związku Podhalan w Północnej Ameryce: wiceprezes ds. kultury Jan Król, skarbnik Katarzyna Sarna, królowa Anna Smetek i prezes ZPPA Stanisław Sarna, który składając życzenia świąteczne i noworoczne przypomniał, że Związek Podhalan celebruje w tym roku 95. rocznicę założenia. We wrześniu odbędzie się kolejny Sejm, na którym wybrane zostaną nowe władze. Gospodarzem tego wydarzenia będzie Koło Ratułów.

W gronie gości opłatkowego spotkania była liczna delegacja Związku Ślązaków z wiceprezesem Andrzejem Matejczykiem na czele. – Związek Ślązaków i Koło Ratułów to dwie bratnie organizacje. Jesteśmy zawsze razem. Robimy Barbórkę, oni są u nas. Tak samo my jesteśmy na opłatkach i zabawach, które oni organizują. Chodzi o to, żeby wzajemnie się wspierać, szczególnie tutaj na obczyźnie. Może trochę inaczej było w Polsce, gdy jako hokeista drużyny Naprzód Janów rywalizowaliśmy z „Szarotkami”.

Po zakończeniu części oficjalnej i zjedzeniu smacznej kolacji rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „River Band”, która trwała do godziny 2 po północy.
25 sierpnia 1991 roku zebrało się dziewięcioosobowe grono przebywających w Chicago mieszkańców Ratułowa, którzy zawiązali Komitet Organizacyjny koła. W tym wydarzeniu uczestniczyli: Andrzej Opacian, Janina Opacian, Zofia Rafacz, Stanisław Rafacz, Stanisław Stępień, Stanisława Kenig, Edward Kenig, Czesława Rafacz i Jan Rafacz. Koło zostało zarejestrowane w Związku Podhalan pod numerem 55, jako Koło Ratułów. Spośród 39 osób obecnych na zebraniu wyborczym osób powołano pierwszy zarząd w składzie: prezes – Andrzej Opacian, wiceprezesi: Stanisław Ciężczak i Antonina Morawa, sekretarz protokołowy – Janina Opacian, sekretarz finansowy – Anna Rafacz, skarbnik – Zofia Rafacz, marszałek – Stanisław Rafacz, chorążowie: Stanisław Rafacz i Karol Szeliga, Komisja Rewizyjna: Czesława Rafacz, Aniela Szeliga i Aniela Ciężczak, dyrektor do Zarządu Głównego – Andrzej Opacian oraz kapelan – ks. Stanisław Drewniak.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama