Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 22:46
Reklama KD Market

Uroczystość wręczenia nagród w XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

Uroczystość wręczenia nagród w XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim
Mistrzowie recytacji - laureaci I miejsca z jurorami

„Mikołaj Kopernik i inni wielcy Polacy”

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu” 

św. Jan Paweł II

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce od prawie 50 lat organizuje konkursy recytatorskie do udziału, w których zaprasza dzieci i młodzież polonijnych szkół. Każdy konkurs odbywa się pod innym hasłem. Rok 2023 ogłoszony został  przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci wielkiego polskiego astronoma. 

Z tego względu bohaterem tegorocznych recytacji był Mikołaj Kopernik, który swoim „odkryciem wzbogacił świat i rozsławił Polskę na wiele długich lat”,  ale również inni wielcy Polacy, którzy swoimi dokonaniami rozsławili imię Polski na całym świecie, tacy jak: Jan Matejko, który „ obrazami opowiadał dzieje, pędzlem uczył i budził nadzieje”, Fryderyk Chopin, któremu „śpiewała lipowa kołyska, a wiatr grał piosenki na listkach”, Maria Skłodowska-Curie „ najwspanialsza polska uczona, która  w swoich odkryciach była tak dobra, że otrzymała Nagrodę Nobla”,  marszałek Józef Piłsudski, który „poprowadził Legiony drogą do zwycięstwa, pokazał jak walczyć i nie znał słowa klęska”. 

Celem tegorocznego konkursu recytatorskiego „Mikołaj Kopernik i inni wielcy Polacy” organizowanego przez ZNP i Parafialną Szkołę Polską im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego było zapoznanie uczniów polonijnych szkół z dokonaniami znamienitych Rodaków i ich życiem, wspieranie i rozwijanie zainteresowania poezją oraz zaprezentowanie zdolności recytatorsko-aktorskich uczniów. 

W XXII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim wzięli udział uczniowie z 18 polonijnych szkół aglomeracji chicagowskiej: Parafialnej Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego z Wheeling, Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza z Schaumburga, Polskiej Szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego, Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta z Palos Heights, Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Bartlett, Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago, Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Faustyny z Lombard, Akademii Języka Polskiego dla Dzieci i Młodzieży z Niles, Polskiej Szkoły im. Emilii Plater ze Streamwood, Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina z Buffalo Grove i Palatine, Polskiej Szkoły im. Jana Kochanowskiego z Norridge, Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej im. Jana III Sobieskiego z Prospect Heights, Polskiej Szkoły im. Króla Kazimierza Wielkiego z Orland Hills, Polskiej Szkoły im. Jana Karskiego z Palos Hights, Polskiej Szkoły im. Gen. Tadeusza Kościuszki z Chicago, Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza z Burbank, Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika z Niles i Parafialnej Szkoły Polskiej im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Chicago. 

Uczniowie rywalizowali w pięciu grupach wiekowych:  

Grupa I –  klasy zerowe i pierwsze 

Grupa II – klasy drugie i trzecie 

Grupa III – klasy czwarte i piąte

Grupa IV – klasy szóste i siódme

Grupa V – klasy ósme i licealne

Szukając tekstów poetyckich, organizatorzy sięgnęli do poezji dziecięcej. Wykorzystali teksty wierszy, których twórcami są najmłodsi, gdyż nikt nie potrafi mówić tak pięknie i prosto o Wielkich Polakach, z których wszyscy jesteśmy dumni, jak dzieci. Natomiast teksty poetyckie dla grup starszych to poezja klasyków oraz znanych poetów. 

Popisy recytatorskie polonijnych uczniów oceniało jury w składzie: Diamond Dadej, Irena Conolly, Anna Dynak, Magdalena Gardocka, Wanda Juda, Jolanta Plesiewicz, Katarzyna Sowacka i Maria Zborek.  W swojej ocenie jury konkursowe brało pod uwagę: opanowanie pamięciowe utworu, interpretację wiersza, dykcję, prezentację artystyczną deklamujących. Jury przyznało 5 wyróżnień, 7 miejsc III, 6 miejsc II i 6 miejsc I. 

Oto lista wyróżnionych i laureatów XXII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego

Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i kartę upominkową w wysokości 20.00 dolarów.

Grupa I – Maya Lukjaniuk i Lena Wiatrak 

Grupa II – Filip Borek, Milena Raczek, Victoria Rutkowska

Zdobywcy III miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w wysokości 30.00 dolarów.

Grupa I – Zofia Pacyga

Grupa II – Christopher Filipek i Nicole Sierzputowski

Grupa III – Emilia Butryn

Grupa IV – Sara Piotrowska-Kłos

Grupa V- Augustyn Dróżdż i Weronika Grotkowska

Zdobywcy II miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody w wysokości 40.00 dolarów.

Grupa I – Adam Kijek

Grupa II – Gabriela Pasciak 

Grupa III – Lilia Nel Malkinski

Grupa IV – Celina Rogoz i Zofia Staszkiewicz

Grupa V –  Karina Stryszkowski 

Laureaci I miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i karty upominkowe w wysokości 50.00 dolarów.

Grupa I – Guliana Minorczyk

Grupa II – Antoni Koszyk

Grupa III – Jakub Strączek

Grupa IV – Izabela Malara i Filip Skruch

Grupa V – Agata Zolnik

Organizatorzy konkursu gratulują wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, jak również pozostałym uczestnikom. Szczególne podziękowania składają jurorom konkursu oraz sponsorom: Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej, który na gali rozdania nagród reprezentowała konsul Agata Grochowska, parafii św. Jacka i proboszczowi Stanislawowi Jankowskiemu,  Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce za ufundowanie dyplomów i poczęstunku, delikatesom Montrose Deli za poczęstunek, nauczycielom i rodzicom Parafialnej Szkoły Polskiej im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego za przygotowanie konkursu, dekorację sal, wybór tekstów do recytacji, a zwłaszcza paniom Marioli Chwojnickiej, Monice Janik, Małgorzacie Kwaśny, Izabeli Bożek, Ewie Moczydłowskiej i Monice Kuczaj za ogrom pracy i czas poświęcony w przygotowanie konkursowego przedsięwzięcia. 

Do zobaczenia za 2 lata na XXIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim.

Anna Siek, rzecznik prasowy ZNP

Ewa Koch, prezes ZNP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama