Bożonarodzeniowe przedstawienie uczniów Szkoły im. gen. Władysława Andersa, koncert kolęd w wykonaniu Chóru im. Fryderyka Chopina oraz uroczystość poświęcenia i łamania się opłatkami były najważniejszymi momentami spotkania przedświątecznego zorganizowanego 10 grudnia w sali bankietowej Jolly Inn przez działaczy Związku Klubów Polskich w Chicago.
– Pragnę wszystkim państwu bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim za to, że wspólnie usiedliśmy przy tym wigilijnym stole. Święta Bożego Narodzenia, Wigilia, to szczególny czas w życiu każdego katolika, szczególny dla nas, Polaków na obczyźnie, z dala od rodzinnych stron ze zwyczajami i obrzędami, które wynieśliśmy z naszych rodzinnych domów. To również dobry czas, aby spojrzeć za siebie i aby ocenić, co udało się zrobić dobrego. Dla Związku Klubów Polskich, organizacji skupiającej w główniej mierze mieszkańców z południa Polski, tak bardzo związanych z wiarą i obrzędowością tych świąt kultywowanych na ziemi ojców, był to rok szczególny. Szczególny chociażby z tego względu, że celebrowaliśmy w nim 95. rocznicę istnienia naszej organizacji. To podsumowanie wypadło bardzo pozytywnie dla nas. Nam i naszym klubom udało się bardzo wiele dobrych rzeczy zrobić przez te wszystkie lata. Kluby zaangażowane są w dalszym ciągu we wspieranie Polski i Polaków, swoich małych Ojczyzn i to jest bardzo ważne. Naszą tradycją bożonarodzeniową jest właśnie takie spotkanie jak dzisiaj, kiedy mamy okazję do wspólnego łamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń. Śpiewania kolęd i wspólnego przeżycia jasełek przygotowanych w tym roku i wystawionych przez uczniów szkoły sobotniej im. gen. Władysława Andersa. Oczywiście jest Święty Mikołaj z prezentami dla dzieci. Naszym głównym zadaniem, które sobie stawiamy na przyszłość, jest zachęcenie młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia do liczniejszego i bardziej zaangażowanego uczestnictwa w życiu polonijnych organizacji. Przybywa nam lat i przydałoby się, żeby stery przejmowali młodzi ludzie, którzy Polskę kochają i myślą o niej dobrze. Nie jest to proste. Jest to ogromne wyzwanie, nad którym pracujemy i będziemy się wspólnie modlić, żeby Pan Bóg wspomógł nas w dziele rekrutacji następców. Niekoniecznie do organizowania zabaw i pikników, ale jest wiele rzeczy związanych z Polską, z polską kulturą, w które mogliby się zaangażować. W imieniu członków zarządu ZKP pragnę wszystkim państwu życzyć serdeczne życzenia wesołych świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku – powiedziała, składając życzenia świąteczne prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć.
Życzenia uczestnikom wieczerzy złożył konsul generalny Paweł Zyzak. – Mam nadzieję, że wszystko, czego Państwu życzyłem w roku ubiegłym, się spełniło. Z mojej perspektywy ten rok był bardzo udany. Wiele rzeczy udało się zrobić, zwłaszcza na płaszczyźnie promowania polskiej kultury i tradycji w środowisku amerykańskim. Szczęściu i życzeniom trzeba pomagać. Mam poczucie, że w Związku Klubów Polskich pod wodzą Pani dr Łucji Mirowskiej-Kopeć znajduję świetnego partnera, kogoś bez którego wiele z tych rzeczy nie udałoby się zrobić i wiele z tych, które planujemy zrobić. Jesteśmy na obczyźnie jedną dużą rodziną i nie jest prawdą, że my się jednoczymy tylko w sytuacjach wielkiego kryzysu zagrożenia naszego bytu egzystencjalnego. Tak naprawdę my się jednoczymy co roku przy Chrystusie, który przychodzi i przypomina nam, że to, co materialne, co nas spotyka na co dzień, tak naprawdę przemija, a liczy się to, co nigdy nie przeminie. Z okazji Bożego Narodzenia życzę ciepłych i rodzinnych świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku – powiedział konsul Paweł Zyzak.
Sekretarzowi generalnemu ZKP Janowi Batorowi konsul Zyzak wręczył przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego dyplom i Medal 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości jako podziękowanie za jego zaangażowanie w pracy społecznej dla Polski i Polonii.
Opłatki konsekrował kapelan ZKP ks. Marek Smółka w asyście ojców franciszkanów z Peru – Dariusza Gaszczyńskiego i Jana Hruszowca. Życzenia i gratulacje przekazali również: Michał Rzeźnik z Polish Investment and Trade Agency, Anna Czarnecka-Hebal z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Sarna, dyrektor Teatru Ludowego „Rzepicha” Alina Szymczyk, prezes Chóru im. Fryderyka Chopina oraz kilka innych osób.
Obecna na spotkaniu druhna Lusia Bucki przekazała pani prezes oraz wszystkim obecnym gościom na sali Betlejemskie Światełko Pokoju, które pomimo wojny w Strefie Gazy dzięki austriackim liniom lotniczym dotarło do Stanów Zjednoczonych, a przez ukraińskich harcerzy zostało przekazane ich polskim odpowiednikom.
W części artystycznej wieczoru w koncercie kolęd i pastorałek wystąpił Chór im. Fryderyka Chopina. Opłatkowe spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie prezesów kół i organizacji tworzących związek. Książkę „Moi ważni. Portrety prywatne”, o współczesnych ludziach kultury i nauki, zaprezentowała autorka albumu Barbara Gruszka-Zych.
Wieczór prowadziła Monica Lebensztejn, a część oficjalną koncertem na flecie rozpoczęła Pierwsza Dama Dworu konkursu na Królową Parady 3 Maja Carolina Woźniczka, która wraz z koleżankami – Marianną Mosz, Królową Parady 3 Maja, II Damą Dworu Victorią Czarnik i Miss Foto Caroliną Walkosz rozprowadzały gości do miejsc przy stolikach i roznosiły opłatki.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP