Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:07
Reklama KD Market

„Przejazd Niepodległości” – hołd polonijnych motocyklistów oddany bohaterom walk o wolną Polskę (PODCAST)

„Przejazd Niepodległości” – hołd polonijnych motocyklistów oddany bohaterom walk o wolną Polskę (PODCAST)

Grupa blisko 200 polonijnych motocyklistów uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicząc na swoich stalowych rumakach w przejeździe ulicami naszej metropolii. Na miejsce zbiórki członkowie polonijnych klubów i różnych grup motocyklowych wyznaczyli sobie parking przy kościele pw. św. Pryscylli, aby rozpocząć „Przejazd Niepodległości” udziałem w mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny i bohaterów walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

– Razem z „Jagną” z „Legacy” parę lat temu postanowiliśmy zrobić coś, żeby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To jest już nasz trzeci „Przejazd Niepodległości”. W tym roku rozpoczynamy go udziałem w nabożeństwie za Ojczyznę w kościele pw. św. Pryscylli. Po mszy wyruszamy pod Konsulat Generalny RP nad jeziorem Michigan, gdzie wspólnie będziemy śpiewać hymn Polski. Stamtąd kawalkada motocykli uda się do ojców cystersów „Na górce” w Willow Springs, gdzie pod Pomnikiem św. Jana Pawła II złożymy kwiaty i po błogosławieństwie rozjedziemy się do domów – powiedział po wyjściu z kościoła organizator przejazdu Krzysztof Dolubizna.
– Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości Polski to dla nas Polaków na obczyźnie jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. Głównym organizatorem „Przejazdu Niepodległości” jest Krzysiek Dolubizna z naszego bratniego klubu „Guard Riders” – powiedział przed wyjazdem na trasę Piotr Lutostański, ps. „Lutek”.
„Przejazd Niepodległości” to jedna z najnowszych imprez motocyklowych polonijnych fanów jednośladów. Na jej inaugurację motocykliści zawitali na cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie oddali hołd żołnierzom Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz polskim żołnierzom pomordowanym w 1940 przez NKWD w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i Miednoje.
Błękitna Armia formowana była w obozie wojskowym im. Tadeusza Kościuszki w miejscowości Niagara-on-the-Lake w Kanadzie przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Stamtąd ponad 20 tysięcy młodych Amerykanów polskiego pochodzenia wyruszyło do Francji, a następnie do Polski. Pomnik weteranów I wojny światowej na cmentarzu św. Wojciecha jest hołdem dla młodych Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy złożyli daninę życia na ołtarzu polskiej wolności i niepodległości.
W tym roku minęła 26. rocznica założenia pierwszego polonijnego klubu motocyklowego „Sokół”, który stał się protoplastą kolejnych grup skupiających polonijnych fanów jednośladów. W 1997 roku „Sokoły” po raz pierwszy wzięły udział w chicagowskiej Paradzie 3 Maja oraz zbiórkach zabawek dla dzieci z okazji św. Mikołaja. Kolejną inicjatywą polonijnego środowiska motocyklowego były przejazdy pod Pomnik św. Jana Pawła II stojący przy kościele pw. św. Heleny. Daria Łyskawa zainicjowała pielgrzymki motocyklowe do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Od trzech lat z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości motocykliści gromadzą się przy pomniku Jana Pawła II u ojców cystersów, kończąc przy tym monumencie „Przejazd Niepodległości”. Ta forma manifestowania polskości budzi duże zainteresowanie mieszkańców Chicago, którzy z zainteresowaniem przyglądają się kawalkadzie motocykli z polskimi flagami i emblematami narodowymi przemykającej ulicami naszej metropolii.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_9775

DSC_9775

DSC_9733

DSC_9733

DSC_9620

DSC_9620

DSC_9615

DSC_9615

DSC_9576

DSC_9576

DSC_9799

DSC_9799

DSC_9929

DSC_9929

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama