Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 02:28
Reklama KD Market
Reklama

Z dyniami i nie tylko – na kompost, nie na wysypisko. W Chicago ruszył miejski program kompostowania

Z dyniami i nie tylko – na kompost, nie na wysypisko. W Chicago ruszył miejski program kompostowania
fot. Pixabay.com

Mieszkańcy Chicago, którzy chcieliby ekologicznie rozstać się z domowymi dyniowymi dekoracjami, lecz nie tylko, w tym roku mogą po raz pierwszy skorzystać z nowego miejskiego programu kompostowania. Choć programy rozbijania dyni służących jako halloweenowe lampiony organizowane są w rejonie Chicago od lat, miejskie pojemniki na odpady organiczne w 15 punktach miasta to nowość. Wszystko to w celu podniesienia wskaźnika recyklingu w Chicago, który jest jednym z najgorszych w kraju.

Po halloweenowej zabawie w przebierańców przyszła pora na następną. W najbliższy weekend w wielu miejscach aglomeracji chicagowskiej odbędą się akcje „pumpkin smash” – rozbijania kijem bejsbolowym lub młotkiem dyni, które zostaną następnie wywiezione na kompost. Jak zapewniają amatorzy tej sztuki, rozbijanie dyni to nie tylko przyjazny gest w stronę środowiska, lecz również sposób na odreagowanie stresu i przede wszystkim – świetna zabawa.

Ekolodzy ostrzegają, że dynie, które trafiają na wysypisko – podobnie jak inne odpady żywnościowe – gnijąc, uwalniają metan – jeden z najsilniejszych gazów cieplarnianych. Alternatywą dla wyrzucania żywności do śmieci jest zbieranie jej w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a następnie wywiezienie na kompost. W procesie kompostowania, dzięki wystawieniu na działanie tlenu, uwalnia się mniej metanu. Dzięki procesowi kompostowania z czasem niespożyta żywność zamienia się w użyteczny materiał organiczny dla gleby – nawóz albo ściółkę.

Według ReFED, organizacji non-profit zajmującej się eliminacją marnotrawienia żywności, 38 proc. produktów spożywczych w Stanach Zjednoczonych zostaje zmarnowanych wskutek ich niesprzedania lub niespożycia. Odpady żywnościowe stanowią ponad 24 proc. odpadów komunalnych (stałych) w USA – więcej niż jakikolwiek inny materiał. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), przeciętne gospodarstwo domowe traci rocznie około 1500 dol. na produkty żywnościowe, które nie zostają spożyte. Zmarnowane jedzenie to nie tylko zmarnowane pieniądze, lecz również woda, energia, ziemia, praca i pieniądze, które zostały przeznaczone na jego produkcję.

Jest wiele sposobów na redukcję marnowania żywności: bardziej przemyślane zakupy, kreatywne użycie pozostałości jedzenia, prawidłowe przechowywanie, wreszcie – kompostowanie odpadów żywnościowych.

W pierwszym projekcie budżetowym burmistrza Chicago Brandona Johnsona znalazło się 25 milionów dolarów na inicjatywy związane ze zmianą klimatu. 6 mln dol. z tej sumy przeznaczone jest na pierwszy miejski system kompostowania. Wcześniej burmistrz Lori Lightfoot uruchomiła niewielki pilotażowy program kompostowania w dzielnicowych ogródkach, lecz pełnoskalowy program nigdy nie ruszył z miejsca.

Władze Chicago ogłosiły pierwszy ogólnomiejski program kompostowania 16 października. W 15 punktach w całym mieście zostały udostępnione miejskie pojemniki przeznaczone na organiczne odpady. To niewielka liczba na miasto wielkości Chicago, lecz mieszkańcy, którzy są zainteresowani stworzeniem w ich dzielnicach punktu gromadzenia odpadów na kompost, mogą wpisać się na specjalną listę.

Ogłaszając program, burmistrz Brandon Johnson powiedział w oświadczeniu, że „przekazywanie resztek jedzenia do kompostowania jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej znaczących sposobów rozwiązania kryzysu klimatycznego dla osób indywidualnych i miast”.

W zbieraniu odpadów żywnościowych przeznaczonych na kompost ma pomóc departament oczyszczania miasta – Department of Streets and Sanitation. To właśnie miejskie ekipy mają przewozić zebrane odpady do Chicago Harbor View Composting Facility na dalekim południu Chicago, gdzie zostaną poddane procesowi kompostowania. Departament ma monitorować zainteresowanie programem, ilość i wagę zebranych odpadów.

Program został zainspirowany podobnymi programami, które z powodzeniem funkcjonują w innych miastach, m.in. w Minneapolis, Nowym Jorku czy Waszyngtonie.

Mieszkańcy Chicago zainteresowani kompostowaniem swoich produktów żywnościowych w ramach programu miejskiego muszą zastosować się do kilku zasad. Odpady należy gromadzić w specjalnym, szczelnie zamykanym pojemniku lub wiaderku. Można go trzymać w lodówce lub zamrażarce, aby uniknąć przykrych zapachów. Na kompost dozwolone są odpady warzyw, owoców, gotowanych potraw, mięsa, ryb, kości, nabiał, skorupki jaj, chleb, chleb, ziarna, fusy z kawy i liście herbaty.

Należy pamiętać, aby z żywności usunąć wszelkie opakowania, nawet te „przyjazne środowisku” – serwetki, papier, kartony, płyny, metki, gumki itp. Miejski program nie przyjmuje też liści i odpadów ogrodowych.

Zawartość domowych wiaderek do kompostowania należy wsypać do zielonych pojemników w jednym z 15 miejskich punktów. Według informacji na miejskiej stronie internetowej, punkty czynne są od 7 rano do 7 wieczorem.

Chicago ma jeden z najniższych wskaźników recyklingu spośród dużych amerykańskich miast. Tylko niecałe 9 proc. miejskich odpadów produkowanych przez mieszkańców Chicago zostaje przetworzonych. Reszta trafia na wysypiska.

JoannaMarszałek[email protected]

Miejskie punkty kompostingoweczynne od 7 rano do 7 wieczorem:• Norwood Park – 6453 W. Higgins Ave.• Irving Park – 4605 W. Lawrence Ave.• Avondale – 3143 N. Rockwell St.• Belmont Cragin – 5605 W. Grand Ave.• Logan Square –2460 W Cortland.• West Town – 2505 W. Grand Ave.• Englewood – 611 W. 69th St.• West Englewood – 1756 W. 74th St.• West Edelson – 3720 W. 55th St.• Grand Boulevard – 4352 S. Cottage Grove Ave.• Brighton Park – 3559 S. Maplewood Ave.• Near South Side – 1758 S. Clark St.• Lower West Side – 1944 W. Cullerton St.• Morgan Park – 11059 S. Homewood Ave.• Bowmanville – 5333 N. Western Ave.

„Pumpkin smash” w rejonie ChicagoPodajemy lokalizacje niektórych akcji rozbijania dyń. Więcej terminów i lokalizacji można znaleźć na stronie scarce.org. Organizatorzy apelują, aby przed rozbiciem oczyścić swoje dynie z wszelkich ozdób.• Chicago: sobota, 4 listopada, 10 am-2 pm, parking przy Disney II Elementary School, 3815 N. Kedvale Ave.• Chicago: sobota, 4 listopada, 10 am-2 pm, Linné Elementary School, 3221 N. Sacramento Ave.• Chicago: niedziela, 5 listopada, 10 am-2 pm, parking przy Morton Elementary School, 431 N. Troy St.• Arlington Heights: sobota, 4 listopada, 9 am-2 pm First Presbyterian Church of Arlington Heights, 302 N. Dunton Ave.• Mount Prospect: sobota, 4 listopada, 8-11 am, Public Works, 1700 W. Central Rd.• Park Ridge: sobota, 4 listopada, 9 am-12 pm, Public Works Service Center, 400 Busse Hwy• Skokie: niedziela, 5 listopada 7.30 am-12.30 pm, Farmers Market, 5127 Oakton St.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama