Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 10:31
Reklama KD Market
Reklama

Ciasto wiśniowe 

Ciasto wiśniowe 

Znajoma, która zawsze mi dużo pomaga, od dawna marzyła o cieście wiśniowym. Postanowiłam spełnić jej życzenie. Użyłam oczywiście mrożonych wiśni, ale myślę, że nie ma większej różnicy, więc to ciasto można robić przez cały rok.Dzisiaj pokażę Wam, jak zrobić od podstaw ciasto wiśniowe z lekko słodzonym nadzieniem ze świeżych (lub mrożonych) wiśni, wanilii i ekstraktu migdałowego.Ten przepis na ciasto wiśniowe jest tak prosty — wystarczy wymieszać, napełnić i upiec. Najtrudniejsza część to pestkowanie wiśni, jeśli używacie świeżych.

Czas przygotowania: 90 minut

Składniki na 9″ ciasto:Dowolne schłodzone surowe, kruche ciasto4½ szklanki świeżych wiśni bez pestek1/4 szklanki (30 gramów) skrobi kukurydzianej2/3 do 3/4 szklanki (135 do 150 gramów) cukru1 łyżeczka ekstraktu waniliowego1/4 łyżeczki ekstraktu migdałowego1 łyżka soku z cytryny1 łyżka zimnego, niesolonego masła, pokrojonego w małe kwadraty1 żółtko1 łyżka gęstej śmietany

Rozgrzej piekarnik do 400° Fahrenheita. Do dużej miski dodaj pestki wiśni, następnie dodaj cukier, skrobię kukurydzianą, wanilię, migdały, sok z cytryny i sól. Delikatnie wymieszaj do połączenia, przełóż do garnka i doprowadź do wrzenia. Powinien powstać kisiel – nie zapomnij mieszać, odłóż na bok.Wyjmij połowę ciasta z lodówki i pozostaw je w temperaturze pokojowej na pięć minut.

Rozwałkuj ciasto na okrąg o średnicy 13 cali na lekko posypanej mąką powierzchni.

Nałóż łyżkę nadzienia z ciasta wiśniowego na spód ciasta. Odlej większość płynu, który zebrał się na dnie miski (ciasto będzie rozmoczone). Nadzienie posmaruj małymi kwadratami zimnego masła.Rozwałkuj drugą połowę ciasta i posyp jego wierzch. Użyj noża lub nożyczek kuchennych, aby przyciąć ciasto w odległości 3/4 cala od krawędzi naczynia.Złóż krawędzie górnego ciasta pod krawędzie dolnego ciasta, dociskając brzeg, aby go uszczelnić, tak aby utworzył grubszy brzeg o grubości 1/4 cala, który opiera się na krawędzi naczynia.Zaciśnij brzegi dociskając palcem wskazującym jednej ręki brzeg ciasta od środka naczynia jednocześnie delikatnie dociskając dwoma kostkami drugiej ręki od zewnątrz. Przed pieczeniem ciasto przechowuj w lodówce przynajmniej 20 minut lub zamrażaj na 5 minut.Zaraz przed pieczeniem posmaruj ciasto jajkiem roztrzepanym ze śmietaną. Piecz w nagrzanym piekarniku (400° Fahrenheita) przez 20 minut, następnie zmniejsz temperaturę do 350° F i piecz dodatkowe 30 do 40 minut dłużej lub do momentu, aż skórka będzie złocista, a nadzienie gęste i bulgoczące.Chłódź ciasto przez co najmniej dwie godziny, a najlepiej trzy, przed pokrojeniem, aby nadzienie w środku stwardniało.Smacznego!

Kasia Maciejewska

Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: [email protected]Adres strony: malewypieki.plFot. arch. Kasi Maciejewskiej


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama