Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 04:26
Reklama KD Market
Reklama

Burmistrz Chicago Brandon Johnson świętował z Polonią w ratuszu Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego

Burmistrz Chicago Brandon Johnson świętował z Polonią w ratuszu Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego
Od lewej: Daniel Pogorzelski, burmistrz Brandon Johnson i Bogdan Dola

Ponad sto osób zgromadziło się w poniedziałek w południe w ratuszu w centrum Chicago, by świętować Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w towarzystwie burmistrza Brandona Johnsona. Było to jednocześnie pierwsze oficjalne spotkanie Johnsona z Polonią od czasu objęcia przez niego w maju urzędu burmistrza Chicago. 

Polonijni liderzy ze świata polityki, kultury, biznesu, mediów, a także zaprzyjaźnieni z Polonią lokalni politycy, urzędnicy i sędziowie wzięli udział w poniedziałek, 23 października w lunchu zorganizowanym przez biuro burmistrza ds. kontaktów ze społecznością (Mayor’s Office of Community Engagement) z okazji przypadającego w październiku Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.

Wydarzenie koordynował Daniel Pogorzelski, działacz polonijny i historyk, a obecnie komisarz w powiatowym wydziale gospodarki wodnej metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD). Gości powitała Elisa Sledzinska z miejskiego biura ds. biznesu i ochrony konsumenta (Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection). Hymn Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie uroczystości imponująco odśpiewał Khary Laurent.

Daniel Pogorzelski przedstawił burmistrza Johnsona jako człowieka pełnego empatii oraz przyjaciela Polonii. Przypomniał, że kiedy ważyły się losy kościoła św. Wojciecha, zwołał on w trybie pilnym posiedzenie miejskiej komisji ds. zabytków, która rozpoczęła proces nadania terenom dawnej świątyni statusu zabytku.

W swoim przemówieniu burmistrz Chicago Brandon Johnson wspominał zasługi polskich bohaterów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki oraz rolę Polaków w budowaniu Chicago i Stanów Zjednoczonych.

„Jest tak wiele przykładów i powodów, dla których powinniśmy świętować i uznawać wyjątkowy wkład Amerykanów polskiego pochodzenia. To bardzo ważne dla żywotności, historii, kultury i tradycji, które czynią nas najwspanialszym miastem na świecie. Wiemy, że tradycje Polski pozostaną na zawsze żywe w naszym mieście dla przyszłych pokoleń, dzięki ludziom takim jak wy na tej sali. Kontynuujmy pracę, kontynuujmy współpracę, nadal inspirujmy kolejne pokolenie liderów, aby Chicago stało się prawdziwą, przyjazną przestrzenią dla imigrantów z całego świata” – powiedział burmistrz Johnson.

W imieniu polskiej społeczności Bogdan Dola wręczył burmistrzowi Johnsonowi upominek: wódkę Chopin, portret Jana Pawła II i polskojęzyczną ulotkę kampanijną. Spore zainteresowanie wzbudził tort z napisem „Brandoński” – przezwiskiem nadanym Johnsonowi przez Daniela Pogorzelskiego jeszcze przed wyborami, na konferencji prasowej, gdzie został przez niego poparty na stanowisko burmistrza.

Wśród obecnych gości obecni byli m.in. konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak, przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, Warszawskiego Komitetu Miast Siostrzanych w Chicago, Związku Klubów Polskich, Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois, sędziowie, biznesmeni, działacze związku zawodowego SEIU Local 1. Obecni byli burmistrzowie miejscowości River Grove, Franklin Park i Schiller Park oraz chicagowscy radni: Peter Chico (10 okręg miejski), Mike Rodriguez (22 okręg), Ruth Cruz (30 okręg), Felix Cardona (31 okręg), Jim Gardiner (45 okręg), Samantha Nugent (39 okręg) i Byron Sigcho-Lopez (25 okręg).

Były to pierwsze obchody Miesiąca Dziedzictwa zorganizowane w ostatnich latach w  ratuszu miejskim. Za kadencji burmistrz Lori Lightfoot Miesiąc Dziedzictwa Polskiego świętowano z jej udziałem podczas śniadań organizowanych przez Warszawski Komitet Miast Siostrzanych w Chicago. Było to jednocześnie pierwsze oficjalne spotkanie z Polonią Brandona Johnsona od czasu, kiedy w kwietniu został wybrany na burmistrza Chicago.

Po części oficjalnej goście kontynuowali rozmowy towarzyskie przy poczęstunku dostarczonym przez Kasia’s Pierogi i słodkościom z Montrose Deli.

Październik został oficjalnie ogłoszony Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku przez prezydenta Ronalda Reagana jako świadectwo bogatej historii polskich imigrantów i ich potomków w Stanach Zjednoczonych, sięgającej początków XVII wieku. Miesiąc Dziedzictwa Polskiego stanowi okazję do świętowania i upamiętnienia osiągnięć Polaków w różnych dziedzinach, w tym w sztuce, nauce, polityce i biznesie, jednocześnie podkreślając żywe tradycje, kuchnię i zwyczaje, które w dalszym ciągu wzbogacają sferę kulturową Stanów Zjednoczonych.

JoannaMarszałek[email protected]


Pamiątkowa fotografia gości spotkania z burmistrzem w ratuszu

Pamiątkowa fotografia gości spotkania z burmistrzem w ratuszu

Tort dla burmistrza

Tort dla burmistrza

PXL_20231023_174736033

PXL_20231023_174736033

PXL_20231023_174717732

PXL_20231023_174717732

PXL_20231023_174647439

PXL_20231023_174647439

PXL_20231023_174618517

PXL_20231023_174618517


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama