Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 12:16
Reklama KD Market
Reklama

Prezydent Biden: Chiny zmagają się z wewnętrznymi i zewnętrznymi problemami

Prezydent Biden: Chiny zmagają się z wewnętrznymi i zewnętrznymi problemami
fot. Pixabay.com

Chiny zmagają się z wewnętrznymi i zewnętrznymi problemami, a ich rozwój gospodarczy stoi w miejscu w porównaniu z poprzednimi latami - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z premierem Australii Anthonym Albenesem. Dwaj liderzy rozmawiali o konkurencji z ChRL i rozwoju współpracy obronnej w regionie Indo-Pacyfiku oraz ogłosili szereg wspólnych inicjatyw w sferze technologii.

Biden odniósł się do problemów Chin, odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie o to, czy Pekinowi można ufać i z nim współpracować.

"Fraza brzmi: +ufaj, ale sprawdzaj+. Ale spójrzmy: Chiny zmagają się z własnymi wewnętrznymi i zewnętrznymi trudnościami. Ich wzrost gospodarczy przeżywa zastój w porównaniu do tego, co było. Są zaangażowane w działania z Rosją i wiele innych działań (...), jeśli chodzi o zastraszanie i podejście do krajów" - powiedział Biden.

Zaznaczył, że choć Ameryka prowadzi politykę "ekstremalnej konkurencji" z Chinami, to nie oznacza to, że chce konfliktu i nie wyklucza współpracy w ważnych obszarach. Skrytykował jednocześnie agresywne zachowanie Pekinu na Morzu Południowochińskim, gdzie chińskie okręty zderzyły się z filipińskimi na filipińskich wodach, które Chiny uznają za swoje.

Biden podkreślił, że zobowiązanie Ameryki do obrony Filipin jest "żelazne" i jakikolwiek atak na filipińskie siły uruchomi zapisy traktatu o wzajemnej obronie między tymi krajami.

Australijski premier, który po wizycie w Waszyngtonie uda się z wizytą do Szanghaju i Pekinu, również powiedział, że konkurencja z Chinami nie wyklucza współpracy i cieszy się z serii ostatnich spotkań między amerykańskimi i chińskimi oficjelami, mających na celu obniżenie napięć. W czwartek do amerykańskiej stolicy przybędzie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi.

Biden i Albanese rozmawiali o rozwoju współpracy wojskowej i budowie australijskich okrętów podwodnych o napędzie jądrowym w ramach partnerstwa AUKUS, a także ogłosili szereg inicjatyw współpracy w sferze wysokich technologii, w tym sztucznej inteligencji i przemysłu kosmicznego, minerałów krytycznych i walki ze zmianami klimatu.

Omówili też dalszą pomoc dla Ukrainy. We wtorek Australia ogłosiła nowy pakiet wsparcia wojskowego dla tego kraju, zawierający m.in. sprzęt do rozminowywania, przenośne aparaty rentgenowskie, drukarkę 3D i systemy do zwalczania dronów.

Wizyta australijskiego premiera jest czwartą wizytą o randze państwowej za prezydentury Joe Bidena. Oznacza to rozszerzony ceremoniał i uroczystą kolację państwową, która odbędzie się w środę wieczorem. Wcześniej tego honoru dostąpili prezydenci Francji, Korei Południowej i premier Indii.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama