Związek Klubów Polskich, obchodzący swoją 95. rocznicę, zaprosił w niedzielę, 1 października na mszę świętą do kościoła św. Franciszka Borgii w Chicago. Nabożeństwo zbiegło się z prezentacją pierwszej kartki pocztowej z serii „Polskie Kościoły w Chicago”.
Rozpoczynając uroczystości, sprawujący mszę św. ksiądz Ryszard Miłek przedstawił przybyłych gości, wśród których byli: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska oraz Mariusz Dawid, zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej SA, konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak, prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć, Marianna Moś, Królowa Parady 3 Maja wraz z damami dworu oraz przedstawiciele klubów i organizacji polonijnych.
Podczas homilii ksiądz Miłek przypomniał dokonania i zasługi ZKP. Na zakończenie mszy głos zabrała Łucja Mirowska-Kopeć, dziękując za udział w rocznicowych obchodach. Zaprosiła także o pozostanie w kościele i wzięcie udziału w prezentacji kartki pocztowej przedstawiającej Bazylikę św. Jacka w Chicago. Tej doniosłej ceremonii dokonali goście specjalnie przybyli z Polski – Małgorzata Gosiewska oraz pan Mariusz Dawid, który odczytał list Krzysztofa Falkowskiego, prezesa Poczty Polskiej, do Polonii.
Jeszcze przed uroczystym odsłonięciem Pani wicemarszałek Sejmu powiedziała: – Podczas mojej poprzedniej wizyty miałam okazję odwiedzić kościoły w Chicago. Przekonałam się, jak istotną rolę odgrywają w życiu Polonii. Cieszę się, że Poczta Polska zdecydowała się przygotować cykl kart pocztowych, które zaprezentują szerszej publiczności polskie świątynie w Chicago – podkreśliła.
Powiększoną kartkę pocztową odsłonili Małgorzata Gosiewska, Mariusz Dawid, Paweł Zyzak, Łucja Mirowska-Kopeć oraz Daniel Pogorzelski, komisarz Metropolitan Water Reclamation, który także skierował parę słów do zebranych: – Tutaj w Chicago nie ma polskiego dziedzictwa bez polskich kościołów. Trzeba o tym pamiętać. Trzeba także pamiętać, że budowano je, kiedy nie było Polski na mapie świata – wskazał. Złożenie pamiątkowych podpisów na odsłoniętej karcie zakończyło oficjalną część uroczystości.
Emisja okolicznościowej kartki przez Pocztę Polską to docenienie polskiej emigracji, która nie chcąc tracić kontaktu z wiarą i ojczyzną, budowała kościoły będące dla nich namiastką opuszczonego przez nich ukochanego kraju. W planach są kolejne emisje kartek, nie tylko z kościołami w Chicago, ale także w Milwaukee, gdzie polska grupa etniczna bardzo mocno zaznaczyła swoją obecność. Wydanie serii przedstawiających wizerunki polskich kościołów w Chicago zaproponował Daniel Pogorzelski, który od lat wspiera i propaguje Polonię w Wietrznym Mieście.
Kartki okolicznościowe wydawane są dla upamiętnienia ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, a także w celu wsparcia rozwoju filatelistyki. Data wprowadzenia do obrotu zaprezentowanej kartki to 28 września 2023 r., w nakładzie 600 sztuk.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka