Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 12:01
Reklama KD Market

Telematyka dla kierowców ciężarówek

fot. Depositphotos.com

Ponieważ średnia wieku kierowców ciężarówek waha się w granicach pięćdziesięciu lat, to niestety większość nie jest tak technologicznie zaawansowana jak młode pokolenia, np. milenialsów, którzy urodzili się z komputerem w ręku. Od czasu do czasu , a ostatnio coraz częściej, pojawiają się nowe słówka, terminy, które nie są zrozumiałe dla wszystkich i wymagają wytłumaczenia. 

W branży transportu drogowego, w erze superskomputeryzowanych ciężarówek coraz częściej spychać wyrażenie „telematyka” (ang. telematics). W najprostszych słowach można określić, że telematyka to połączenie dwóch nauk, telekomunikacji oraz informatyki. Podstawą systemów telematycznych są urządzenia zainstalowane w pojeździe, które umożliwiają wysyłanie, odbieranie i przechowywanie danych telematycznych. Bezprzewodowe urządzenia telematyczne i technologie „czarnych skrzynek” gromadzą dane na temat użytkowania pojazdów, konserwacji i serwisowania.

Technologie telematyczne łatwo integrują się z istniejącymi aplikacjami i systemami, dzięki czemu firmy transportowe każdej wielkości mogą z nich korzystać. Oto kilka korzyści płynących z zastosowania wspomnianych technologi, a trzeba zaznaczyć, ze  wraz z ciągłym rozwojem sztucznej inteligencji, AI, będzie ich przybywać.

Śledzenie pojazdówRuchy pojazdów można obserwować za pomocą kombinacji satelitów, odbiorników GPS, sieci komórkowych i chmur obliczeniowych (ang. cloud computing). Pozyskane informacje o pozycji pojazdów przesyłane są za pośrednictwem sieci komórkowych do serwerów internetowych używanych przez menadżerów firm transportowych. Pozwala to na sprawniejsze i płynniejsze zarządzanie flotą.

Monitoring przyczep i kontrola ładunkówW obecnych czasach, kiedy ilość kradzieży pobranych towarów wzrasta z miesiąca na miesiąc, usługa ta nabiera coraz większego znaczenia. Zazwyczaj urządzenia GPS umieszczane są w niewidocznych miejscach na przyczepach bądź chowane bezpośrednio w ładunkach. System jest skonfigurowany w taki sposób, że w chwili przemieszczenia przyczepy czy towaru bez uprzedniego zezwolenia urządzenie mobilne osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, zazwyczaj menadżera, jest natychmiast powiadamiane.

Poprawa w ramach konserwacji pojazdówSprawną pracę ciężarówek i przyczep można znacznie przedłużyć wprowadzając telematykę, która na bieżąco śledzi godziny użytkowania, diagnostykę silnika i wszystkich układów oraz przypomina o nadchodzących przeglądach serwisowych.

BezpieczeństwoMenadżerowie mogą wykorzystywać telematykę do monitorowania lokalizacji oraz prędkości, z jaką pojazd się porusza. Informacje o warunkach drogowych oraz np. o tym, czy kierowca ma zapięte pasy bezpieczeństwa również są przesyłane. Systemy telematyczne wyłapują też wszystkie błędy, jakie są popełniane podczas jazdy, co pomaga menadżerom firm transportowych na tworzenie skuteczniejszych programów dla kierowców zapobiegającym wypadkom i poprawiającym standardy bezpieczeństwa.

UbezpieczeniaCoraz więcej firm ubezpieczeniowych wykorzystuje telematykę do kontrolowania zachowań kierowców. Pozwala im to na dokładniejsze określenie stopnia ryzyka i dostosowanie indywidualnej składki ubezpieczeniowej.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama