Ks. Marek Smółka mianowany p.o. wikariusza biskupiego
Papież Franciszek przyjął 19 września rezygnację ks. bpa Andrzeja Wypycha, biskupa pomocniczego Archidiecezji Chicago – dowiadujemy się komunikatu prasowego archidiecezji. Dzień później w oświadczeniu na Facebooku bp Wypych podziękował Polonii i zapewnił, że nadal będzie pracować dla jej dobra. Wraz z rezygnacją Wypycha chicagowska Polonia traci jedynego polskojęzycznego biskupa w archidiecezji. Jednocześnie archidiecezja poinformowała, że ks. Marek Smółka, proboszcz parafii św. Franciszka Borgii w Chicago i archidiecezjalny koordynator ds. Polonii tymczasowo obejmuje opiekę nad wikariatem na zachodnich przedmieściach.
Według komunikatu archidiecezji z 19 września, biskup Andrzej Wypych zrezygnował „z powodów zdrowotnych”. W swoim oświadczeniu 68-letni hierarcha sprecyzował, że chodzi o „wyraźne trudności mobilne”. Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym rezygnację biskupa musiał zatwierdzić papież.
„Pragnę Was poinformować, że z dniem 19 września, na moją prośbę, ze względu na mój stan zdrowia, (wyraźne trudności mobilne), Ojciec Święty Franciszek przyjął moją rezygnację z urzędu Biskupa Pomocniczego w Archidiecezji Chicago” – czytamy w oświadczeniu bpa Wypycha z 20 września na Facebooku.
Ksiądz Marek Smółka, koordynator ds. Polonii w Archidiecezji Chicagowskiej, w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” wyjaśnia, że decyzja biskupa Wypycha oznacza zwolnienie go z obowiązków administracyjnych, lecz zachowanie tytułu biskupa – emerytowanego. Emerytowany biskup Wypych nadal będzie sprawował msze święte, udzielał sakramentu bierzmowania i brał udział w wielu uroczystościach, lecz jednocześnie będzie mógł poświęcać więcej czasu odpoczynkowi i własnemu zdrowiu – twierdzi ks. Smółka.
„W dalszym ciągu będę sprawował urząd Dyrektora Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, oraz rozwijał potencjał stypendialny i formacyjny Komitetu św. Jana Pawła Wielkiego w trosce o stypendystów i ich rodziny (…) Będę też widział wielu z Was przy moich posługach pomagając moim braciom Kapłanom, jeżeli będą prosić o pomoc w ich duszpasterzowaniu” – czytamy dalej w oświadczeniu bpa Wypycha.
Ustępujący biskup podziękował również śp. kardynałowi Francisowi George’owi, który w 2011 r. wyświęcił go na biskupa, za „troskę o Polonię i zabiegi, aby Polonia w Archidiecezji Chicago miała po polsku mówiącego Biskupa”, a także „wielu wspaniałym braciom Kapłanom, Diakonom, Siostrom i Braciom zakonnym, zwłaszcza tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i współpracowali ze mną i wspomagali mnie w wysiłkach duszpasterskich oraz w posłudze dla wspólnego dobra naszej Polonii”.
Bp Wypych zakończył swój list błogosławieństwem i wezwaniem do troski o młode pokolenie Polonii, które „przejmuje przyszłość w swoje ręce”.
Wraz z Wypychem na emeryturę przeszedł 75-letni bp Joseph N. Perry, którego wiek upoważniał do złożenia rezygnacji na ręce papieża – czytamy w komunikacie.
„To wielkie błogosławieństwo dla nas, że biskupi Perry i Wypych służyli nam przez tak wiele lat. Wnieśli oni znaczący wkład w życie Kościoła zarówno jako kapłani, jak i wikariusze biskupi, i jestem wdzięczny za ich posługę” – powiedział w oświadczeniu arcybiskup Chicago kardynał Blase Cupich.
Bp Andrzej Wypych urodził się 5 grudnia 1954 r. w Kazimierzy Wielkiej. Ukończył filozofię i teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 6 maja 1978 r. z rąk kardynała Karola Wojtyły. W 1979 r. Wypych przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Franciszka Macharskiego. W 1983 r. rozpoczął pracę w parafiach Archidiecezji Chicago, a w 1989 r. został przeniesiony do tej archidiecezji na stałe.
Jako ksiądz Wypych służył m.in. w parafiach Pięciu Braci Męczenników, św. Władysława i św. Pankracego w Chicago oraz parafii św. Idziego w Oak Park. W 2002 r. ks. Wypych został proboszczem parafii św. Franciszka Borgii w Chicago, pełniąc jednocześnie funkcję dziekana Dekanatu IV-D.
W 2011 r. papież Benedykt XVI mianował ks. Wypycha biskupem pomocniczym Archidiecezji Chicago. Sakry biskupiej udzielił Wypychowi 10 sierpnia 2011 r. chicagowski kardynał Francis George. Bp Andrzej Wypych pełnił posługę wikariusza biskupiego Wikariatu V oraz z oddaniem służył społeczności polonijnej. Działał m.in. w Lidze Katolickiej i udzielał sakramentu bierzmowania młodzieży polonijnej.
Kardynał Cupich ogłosił również, że dwóch księży otrzymało tytuł pomocniczego wikariusza biskupiego. Obowiązki ustępującego Wypycha w Wikariacie V przejmie tymczasowo ks. William Corcoran, zaś znany Polonii ksiądz Marek Smółka tymczasowo obejmie opiekę nad Wikariatem IV.
Ksiądz Smółka wyjaśnia, że mimo licznych gratulacji, które przyjął, decyzja kardynała Cupicha nie oznacza, iż został biskupem, ani że przygotowuje się do biskupstwa.
„Dałem jestem księdzem, dalej będę pełnił funkcję proboszcza parafii św. Franciszka Borgii i funkcję koordynatora ds. Polonii w archidiecezji. Po prosu do dotychczasowych obowiązków doszły nowe – administracyjne w Wikariacie IV, który obejmuje około 30 parafii na zachodzie metropolii chicagowskiej”.
Czy ciężar nałożonych na ks. Smółkę obowiązków nie jest zbyt duży?
„To samo pytanie zadałem księdzu kardynałowi, ale z wielkim uśmiechem powiedział: ‘Jesteś młody, to dasz radę’” – ze śmiechem mówi kapłan.
Smółka podkreśla również, że pozycja jest tymczasowa i obowiązuje do czasu, kiedy Stolica Apostolska ogłosi nowych biskupów na miejsce dwóch, którzy odeszli. Jest spokojny, ponieważ – jak twierdzi – „gdy ma się dobrych pracowników, to wiele rzeczy można przełożyć na osoby świeckie, które są częścią Kościoła”.
Zapytany, czy – jak wróży wielu – sakra biskupia to tylko kwestia czasu, Smółka odpowiada: „Nie myślmy tak. Wszystko w rękach Pana Boga”.
Po rezygnacji bpa Andrzeja Wypycha najbliższy polski biskup w Stanach Zjednoczonych jest w diecezji brooklińskiej w Nowym Jorku.
JoannaMarszałek[email protected]