Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 12:10
Reklama KD Market

Autonomiczne ciężarówki a pogoda

fot. Kodiak Robotic/Facebook

Śpieszymy poinformować czytelników naszej rubryki o kolejnej nowince w branży transportowej. Firma Kodiak (www.kodiak.ai) wierzy w to, że technologia autonomicznego transportu drogowego jest dla każdego: od małych firm transportowych aż po gigantów tego biznesu. Jej celem jest wprowadzenie na szeroką skalę technologii, które zwiększą bezpieczeństwo, poprawią wydajność i obniżą koszty eksploatacji w przypadku autonomicznych (samojeżdżących) ciężarówek.

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję zaobserwować na drodze autonomiczną ciężarówkę o dużej ładowności, to na pewno zauważyłeś, że wyglądają one nieco inaczej. Są bogato wyposażone w rożnego rodzaju czujniki z przodu, u góry i po bokach. Takie właśnie pojazdy są dziełem firmy Kodiak Robotics, która obsługuje autonomiczne ciężarówki 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na terenie południowych stanów USA. Wiele tych dziwnie wyglądających instrumentów zamontowanych na kabinach ciężarówek ma za zadanie śledzenie warunków drogowych i pogodowych.

To właśnie Kodiak opracowuje najnowsze technologie pozwalające na radzenie sobie we wszystkich okolicznościach, od pieszych po roboty drogowe i pogodę.Jeden na pięć wypadków samochodowych w USA ma miejsce w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, a według Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA problemy pogodowe lub środowiskowe są przyczyną 3% wszystkich wypadków, w których uczestniczą ciężarówki.

Wiele dużych firm transportowych rozpoczęło integrowanie danych pogodowych ze swoimi platformami (którymi posługują się ich kierowcy), aby zapobiegać wypadkom, jak również aby wskazywać alternatywne drogi, żeby nie opóźniać dostaw ładunków.

Twórcy AV (Autonomous Vehicle) zaczęli wdrażać te same technologie, ale nadal istnieją pewne słabe punkty, które muszą wziąć pod uwagę.

Prognozowanie, czyli przewidywanie warunków pogodowych, a co za tym idzie kondycji dróg jest dużym wyzwaniem. Kodiak podjął w tym kierunku dodatkowe kroki i nie tylko wykorzystuje kamery do oceny warunków drogowych, ale również rozpoczęło współpracę z Bridgestone (firmą produkującą opony), w ramach której firma wykorzystuje system czujników opon Bridgestone do określania warunków panujących na drodze.

Jak jednak poradzić sobie, kiedy na odcinku kilkunastu mil pogoda zmienia się diametralnie w ciągu kilku minut?

Rozwiązaniem może być pomysł firmy Vaisala, która współpracuje z konkurencją Kodiaka, Waymo. Vaisala instaluje sensory bezpośrednio na autostradach (co 10 kilometrów), które natychmiast informują o zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Pierwszą reakcją pojazdów wyposażonych w system Kodiak na deszcz, śnieg, mgły, dymy, piasek czy silny wiatr jest zwolnienie, ale kolejnym krokiem, znacznie zmniejszającym ryzyko, jest automatyczna zmiana trasy.

Jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach, sztuczna inteligencja, AI, niechybnie zastąpi człowieka za sterami ciężarówek. Dla uspokojenia kierowców CDL – będzie to proces długotrwały, prawdopodobnie rozłożony na parę kolejnych dekad.

Na chwilę obecną jednym z najważniejszych zadań twórców sektora autonomicznych ciężarówek jest zdobycie zaufania publicznego, aby można było szerzej stosować systemy AV.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama