Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 19:21
Reklama KD Market

W nowym roku szkolnym nowe prawa Illinois związane z edukacją

W nowym roku szkolnym nowe prawa Illinois związane z edukacją

Nieco ponad dwa tygodnie dzieli nas od rozpoczęcia nowego roku szkolnego – w Chicago 21 sierpnia, a na wielu przedmieściach nawet wcześniej. Nadchodzący rok szkolny niesie ze sobą nie tylko nowe możliwości i wyzwania, ale także szereg nowych praw i przepisów, które wpłyną na życie całych rodzin szkolnych w stanie Illinois. 

Przez wiele amerykańskich stanów przetoczyła się w ostatnich miesiącach batalia dotycząca zakazu książek, ograniczeń w nauczaniu afroamerykańskiej historii oraz praw transpłciowych uczniów. W Illinois, dzięki zdominowanej przez Demokratów legislaturze, tego typu pomysły nie miały szans na powodzenie. W życie weszło jednak kilka nowych praw, o których warto wiedzieć. Prezentujemy te najważniejsze.

Bullying

W czerwcu br. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi dyrekcje szkół muszą w ciągu 24 godzin od zgłoszenia zawiadomić rodziców lub opiekunów o rzekomych przypadkach bullyingu. Wcześniejsze przepisy były bardziej ogólne i nakazywały tylko „niezwłoczne” zawiadomienie.

Nowe prawo precyzuje i rozszerza również definicję bullyingu o „znęcanie się na podstawie wyglądu fizycznego, statusu socjoekonomicznego i akademickiego, sytuacji mieszkaniowej (bezdomności) oraz ciąży”.

Zgodnie z nowymi przepisami szkoły muszą udostępnić publicznie swoje zasady dotyczące przeciwdziałania bullyingowi. Okręgi, które nie spełnią tych wymagań, mogą skorzystać z szablonu, który musi stworzyć stanowa Rada Edukacji.

Jak zawsze największym wyzwaniem pozostaje zgłaszanie incydentów bullyingu. Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (U.S. Department of Health and Human Services), około 20 proc. uczniów w wieku od 12 do 18 lat w całym kraju doświadcza bullyingu. Do znęcania się dochodzi zwykle w szkolnych korytarzach, na schodach, w klasie lub na stołówce. Jednak tylko mniej niż połowa uczniów decyduje się na zgłoszenie incydentu dorosłym. Około 15 proc. przypadków bullyingu odbywa się w internecie.

Dzień Konstytucji

Od lipca br. do kalendarza świąt okolicznościowych uznawanych przez szkoły dodany został Dzień Konstytucji 17 września. Inicjatywa autorstwa Republikanów nie daje co prawda uczniom dnia wolnego od szkoły, lecz udostępnia szkołom materiały instruktażowe dotyczące tej tematyki.

Uczniowie niepełnosprawni

Od 2024 roku rodzice i dzieci objęte indywidualnym planem nauczania (Individualized Education Program, IEP) otrzymają na dorocznym spotkaniu informacje dotyczące zapisu do stanowego rejestru PUNS – Prioritization of Urgency of Need for Services. System ma pomóc w staraniu się przez rodziny o produkty i usługi związane z niesprawnością uczniów, w miarę udostępniania funduszy stanowych: dostosowane mieszkania, sprzęt, pomoc domową itp.

Zainteresowane osoby mogą zasięgnąć informacji pod numerem gorącej linii stanowego departamentu opieki społecznej, wydziału ds. niepełnosprawności: 1-888-376-8446.

Zdrowie psychiczne

W ramach starań o zapewnienie usług zdrowia psychicznego dla dzieci w Illinois, zwłaszcza od czasu pandemii COVID-19, w lipcu weszło w życie inne nowe prawo. Wymaga ono, by na uczniowskich identyfikatorach szkolnych znajdowały się informacje umożliwiające łączność ze stanowym systemem pomocy Safe2Help.

Safe2Help to całodobowy i dostępny przez cały tydzień program oferujący edukację i informacje w zakresie zdrowia psychicznego. Dostępny jest na różne sposoby – poprzez bezpłatną aplikację, wiadomości tekstowe, telefon lub online pod adresem safe2helpillinois.com.

System umożliwia zgłaszanie problemów związanych z osobistym bezpieczeństwem w szkole. Do najczęstszych należy bullying i próby samobójcze. Po sprawdzeniu informacje mogą być przekazane lokalnym władzom lub kuratoriom szkolnym.

Do tej pory szkoły oferowały uczniom lokalne zasoby, co powodowało dysproporcje w dostępie do pomocy w różnych miastach i społecznościach.

Zakaz… zakazów książek

Gubernator Illinois J.B. Pritzker podpisał w czerwcu nowe prawo, które zabrania wprowadzania zakazów książek w bibliotekach publicznych i szkolnych. Wejdzie ono w życie w styczniu 2024 r. Illinois był pierwszym stanem, który zatwierdził typu prawo w odpowiedzi na ogólnokrajowy trend usuwania z bibliotecznych półek książek o tematyce LGBT+ lub z wątkami historii afroamerykańskiej.

Nowe prawo ustanawia „Kartę praw bibliotecznych” Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich – American Library Association’s Bill of Rights, która zabrania usuwania lub ograniczania dostępu do materiałów czytelniczych z powodu „partyjnej lub osobistej dezaprobaty”.Zgodnie z nowym prawem, biblioteki w Illinois, które nie będą honorować „Library Bill of Rights” – „Karty praw bibliotecznych” – ryzykują utratę grantów i funduszy stanowych.

W niektórych częściach Illinois i na niektórych przedmieściach Chicago rodzice i konserwatywni działacze sprzeciwiają się pewnym książkom, przeznaczonym głównie dla młodzieży utożsamiającej się ze społecznością gejowską, twierdząc, że są one zbyt śmiałe.

Nowe prawo przeszło w parlamencie Illinois dzięki przeważającej większości Demokratów. Sprzeciwiali się mu Republikanie.

Inne stany, kontrolowane przez Republikanów, dla odmiany wprowadziły prawo nakazujące – tymczasowe w niektórych przypadkach – usuwanie z półek bibliotecznych książek, którym sprzeciwiają się rodzice i aktywiści. Republikanie nazywają sprawę kwestią praw rodzicielskich.

Według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, Indiana, Iowa i Missouri przyjęły niedawno przepisy, które mogą pociągać bibliotekarzy do odpowiedzialności karnej za trzymanie zakazanych książek na półkach.

Wiele zabronionych książek napisanych jest albo przez autorów LGBT+, albo dotyczy tej tematyki, lub też opisuje trudne doświadczenia mniejszości afroamerykańskiej.

Przeciwdziałanie przedawkowaniom opioidów

Gubernator J.B. Pritzker najprawdopodobniej wkrótce podpisze projekt ustawy wymagający dostępu na terenie szkoły do leku na wypadek przedawkowania opioidów. Od 2021 r. w wybranych chicagowskich bibliotekach publicznych dostępny jest już Narcan – zatwierdzona przez FDA forma naloksonu w postaci aerozolu.

Liczba zgonów w wyniku przedawkowań w Chicago i na przedmieściach w 2022 r. pobiła dotychczasowy rekord, sięgając 2 tysięcy. Za ponad 90 proc. przedawkowań odpowiedzialny jest fentanyl – najgroźniejszy z syntetycznych opioidów, który jest 50 razy silniejszy od heroiny. Liczby – choć zatrważające – zdaniem badaczy nie odzwierciedlają skali problemu.

Choć młodzież nie jest największą grupą objętą kryzysem opioidowym, to rośnie liczba dzieci dotkniętych tym problemem. W ub. roku najmłodsza śmiertelna ofiara przedawkowania opioidów miała 12 lat. W całym powiecie Cook w wyniku zatrucia fentanylem zmarło 13 dzieci.

Fentanyl używany jest jako środek przeciwbólowy. Producenci narkotyków dosypują go do narkotyków, ponieważ jest tani w produkcji i generuje dodatkowy zysk dla dilerów. W ten sposób śmiertelnie niebezpieczny narkotyk może trafić w ręce niczego niepodejrzewających młodych ludzi.

Luis Agostini z chicagowskiego biura Drug Enforcement Administration, DEA, zachęca rodziców do rozmowy ze swoimi dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem narkotyków, zwłaszcza w obliczu ich łatwego dostępu w mediach społecznościowych. Chicagowskie biuro DEA prowadzi prezentacje w szkołach w Chicago i na przedmieściach dotyczące zagrożeń związanych z zażywaniem syntetycznych opioidów.

Agencja przypomina, że potencjalne oznaki i objawy przedawkowania opioidów obejmują niebieskie lub fioletowe paznokcie i usta, brak reakcji na głos lub dotyk, źrenice wielkości szpilki, spowolnione bicie serca lub niskie ciśnienie krwi, powolny, nieregularny lub zatrzymany oddech oraz bladą, lepką skórę. Każdy, kto podejrzewa przedawkowanie opioidów, powinien natychmiast zadzwonić pod numer 911.

Korepetycje

W ramach starań o odwrócenie szkód, jakie spowodowała pandemia w edukacji, wiele dystryktów szkolnych w Illinois kładzie nacisk na dostęp uczniów do korepetycji. W finansowanym przez stan programie korepetycji bierze udział blisko 30 dystryktów szkolnych w całym Illinois. Program ma na celu umożliwienie uczniom regularnych spotkań z wyszkolonym korepetytorem indywidualnie lub w małych grupach. W przypadku Chicago, największy nacisk kładziony jest na czytanie i pisanie.

Rodziny zainteresowane korepetycjami gwarantowanymi przez lokalne kuratorium oświaty powinny zwrócić się do swoich szkół po więcej informacji. Osoby, które chciałyby zostać korepetytorem, mogą kontaktować się z lokalnym kuratorium lub stanową Radą Edukacji.

JoannaMarszałek[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama