Czy kariera kierowcy zawodowego ciężarówki jest odpowiednia dla kobiet? Organizacja promująca ten zawód między paniami, Women in Trucking, WIT uważa, że jak najbardziej! Statystyki zdają się to potwierdzać.
Według przedstawionych ostatnio przez WIT statystyk, w 2023 roku 12,1% kierowców z zawodowym prawem jazdy CDL to kobiety.
W dobie ogromnego niedoboru w tej grupie zawodowej wiele firm transportowych zaczęło kłaść większy nacisk na rekrutację płci pięknej.
Generalnie uważa się, że kobiety w tym zawodzie są solidne i można na nich polegać. Zwykle są mniej skłonne do podejmowania niepotrzebnego ryzyka, co jest bardzo ważną cechą w kontekście ruchu drogowego. Dodatkowo mają zazwyczaj lepsze niż mężczyźni umiejętności komunikacyjne.
Wiele pań już zauważyło, że mogą w profesji zawodowego kierowcy mogą zarobić znacznie lepsze pieniądze aniżeli gdzieś indziej. Dane z 2022 roku tylko to potwierdzają. Średnie roczne zarobki, zarówno kobiet, jak i mężczyzn to 69 tys. dol. Oprócz tak wysokich pensji, firmy transportowe, chcąc przyciągnąć do siebie kierowców, oferują bonusy oraz ubezpieczenia zdrowotne, jak i plany emerytalne.
Według indeksu WIT 2022, kobiety odgrywają coraz większą rolę w przemyśle transportu drogowego – i to nie tylko za kierownicami osiemnastokołowców.
Ponad 40% pozycji dyspozytorów i specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa – „safety” jest obsadzonych przez panie. Zdecydowanie dominują też one w zarządzaniu zasobami i talentami ludzkimi (Human Resource and Talent Management), gdzie stanowią średnio 75% zatrudnionych.
Panie coraz częściej pojawiają się również w warsztatach mechanicznych naprawiając ciężarówki. Na dzień dzisiejszy stanowią tylko 3,7% wszystkich techników, ale według prognoz ATA przemysł transportowy w najbliższym czasie będzie potrzebował ponad 200 tysięcy specjalistów w tym zawodzie. A więc żeńska cześć społeczeństwa ma tutaj spore pole do popisu.
Wszystkie przedstawione fakty potwierdzają tylko tak popularne słowa Ireny Kwiatkowskiej z kultowego serialu „Czterdziestolatek”: „Jestem kobietą pracującą! Żadnej pracy się nie boję!”.
Brawo panie!
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!