Chicagowska policja dokonała w ubiegłym roku najwięcej w całym Illinois aresztowań za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków. Liczba zatrzymań kierowców za DUI w 2022 r. poważnie wzrosła w Rockford i Aurorze. Takie są wyniki dorocznego zestawienia opublikowanego przez organizację walczącą z nietrzeźwymi kierowcami – Alliance Against Intoxicated Motorists (AAIM).
Chicagowska policja w ub. roku dokonała 2131 aresztowań za prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu bądź narkotyków (Driving Under the Influence, DUI) – wynika z najnowszego raportu Annual Illinois DUI Arrest Survey opublikowanego przez Alliance Against Intoxicated Motorists (AAIM). Liczba zatrzymań z powodu DUI wzrosła o 31 procent w porównaniu z 2021 r.Poza Chicago najwięcej zatrzymań za jazdę pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających dokonano w Aurorze (339), Decatur (289), Lombard (287), Rockford (283), Franklin Park (250), Elgin (234), Naperville (224), Elmhurst (224), Normal (217) i Bloomington (215). Spośród tych wszystkich miast największy wzrost aresztowań DUI odnotowało Rockford o 48,2 proc. i Aurora – o 4,3 proc.„Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym stwarza niebezpieczną sytuację dla wszystkich. Nasi funkcjonariusze z Departamentu Policji w Aurorze są zobowiązani do agresywnego zajęcia się tą kwestią w celu ratowania życia i zapewnienia bezpieczeństwa na naszych drogach” – napisał szef policji w Aurorze Keith Cross w oświadczeniu dla AAIM.
W raporcie ujęto także zestawienie 100 policjantów, którzy w 2022 r. aresztowali najwięcej nietrzeźwych kierowców. Pierwsze miejsce zajął funkcjonariusz policji stanowej (Illinois State Police, ISP) z 15 posterunku Kevin Bradley, który dokonał 145 aresztowań za DUI w ub. roku. Drugi był chicagowski policjant z 12 dystryktu CPD Joshua Zumarraga z 129 aresztowaniami za DUI, a na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się policjanci stanowi: Daniel Padreyra (3 posterunek) i Christopher Wittemann (7 posterunek) – każdy z nich dokonał po 121 zatrzymań za DUI.„Wysoka liczba aresztowań za jazdę pod wpływem alkoholu zmniejszyła prawdopodobieństwo wielu wypadków, obrażeń lub śmierci, które miałyby druzgocące skutki dla rodzin” – powiedziała dyrektor wykonawcza AAIM Rita Kreslin. Jak dodała, „skoncentrowane wysiłki i współpraca organów ścigania, zwolenników bezpieczeństwa ruchu drogowego i społeczności pomogły zapobiec wypadkom i uratować tysiące istnień ludzkich”.
Alliance Against Intoxicated Motorists (AAIM) przeprowadza od 33 lat coroczne zestawienia dzięki dotacjom z Departamentu Transportu stanu Illinois (IDOT). Cały raport dostępny jest na stronie: AAIM1.org.
Joanna Trzos[email protected]