Miasto chce przekształcić motel na północy Chicago, przeznaczony do rozbiórki, w schronisko i ośrodek zdrowia psychicznego, znajdujące się pod tym samym dachem. Miejska komisja wyraziła już zgodę na zakup przez miasto motelu Diplomat w Lincoln Square. Burmistrz Brandon Johnson jeszcze jako kandydat zapowiadał otwarcie nowych klinik zdrowia psychicznego w Chicago w ramach planu zwalczania przestępczości.
Komisja ds. mieszkalnictwa i nieruchomości w radzie miejskiej (Committee on Housing and Real Estate) w poniedziałek, 10 lipca zatwierdziła kupno przez miasto motelu Diplomat przy 5230 N. Lincoln Ave. w dzielnicy Lincoln Square na północy Chicago za 2,9 mln dol. W planach jest przekształcenie 40 pokojów motelowych w tymczasowe miejsca zamieszkania dla chicagowian zmagających się z bezdomnością, nałogami i problemami zdrowia psychicznego. Zdaniem miejscowego radnego Andre Vasqueza (40 okręg) takie rozwiązanie może stać się modelem dla wszystkich 50 okręgów miejskich.
Plan bazuje na wzorcu, który sprawdził się już w czasie pandemii. W 2020 r. kilka chicagowskich hoteli zgodziło się na wynajęcie pokojów w celu izolacji osobom, u których test wykazał obecność koronawirusa lub które miały kontakt z zakażonymi. Jedną z takich placówek był Hotel Julian przy 168 N. Michigan Ave. Okazało się jednak, że oprócz odciążenia szpitali hotele pomogły w ten sposób bezdomnym mężczyznom, zmagającym się z chronicznymi chorobami, w znalezieniu stałego zakwaterowania.
Administracja burmistrza Brandona Johnsona chce bazować na takim właśnie modelu – twierdzi Matt Richards z miejskiego departamentu zdrowia publicznego. Program pilotażowy miałby być przeznaczony dla najbardziej potrzebujących mieszkańców, zazwyczaj przewijających się przez system 911, w tym szpitalne izby przyjęć, schroniska dla bezdomnych oraz więzienie. Ośrodek miałby oferować nie tylko nocleg, lecz również podstawową opiekę zdrowotną, psychiatryczną, terapie leczenia uzależnień oraz pomoc społeczną. W ten sposób opiekujące się danym pacjentem osoby miałyby możliwość prawdziwego poznania go, zaś sam podopieczny byłby otoczony znajomymi, zaufanymi twarzami, co może pomóc w transformacji. Czas pobytu w ośrodku przewidziany jest na 3 do 6 miesięcy.
Dostawcy wspomnianych usług byliby wybrani przez miasto po wysłaniu zapytań ofertowych.
Władze szacują, że z programu mogłoby skorzystać 1200 chicagowian. W zamyśle jest utworzenie podobnych ośrodków w innych okręgach miejskich. Radny Vasquez namawia kolegów radnych do znalezienia w swoich okręgach hoteli lub podobnych placówek, które mogłyby posłużyć jako schroniska z ośrodkami zdrowia psychicznego. Jego zdaniem, zapewnienie bezdomnym godnego miejsca zamieszkania i pomocy w ich okolicy może doprowadzić nawet do wyjścia przez nich z bezdomności i znalezienia pracy.
Motel Diplomat był zagrożony rozbiórką, a były radny 40 okręgu Pat O’Connor groził zamknięciem wszystkich moteli w okolicy, argumentując, że są one siedliskiem prostytucji.
JoannaMarszałek[email protected]