Po 1 lipca zapisy będą tymczasowo wstrzymane z powodu wysokich kosztów programu
Nieudokumentowani imigranci o niskich dochodach mają czas tylko do 1 lipca, aby zapisać się do stanowego programu ubezpieczeń zdrowotnych przeznaczonego specjalnie dla nich. Po tym terminie zapisy do Health Benefits for Immigrant Adults (HBIA) będą tymczasowo wstrzymane. Powodem jest wyższy koszt programu, niż przewidywano. Osoby bez statusu po 65. roku życia wciąż mogą się zapisywać, lecz i to może się wkrótce zmienić.
Stanowy Departament Opieki Zdrowotnej i Usług Rodzinnych (Illinois Department of Healthcare and Family Services, HFS) w piątek, 19 czerwca, wprowadził nowe zasady dotyczące dwóch programów świadczeń zdrowotnych dla nieudokumentowanych imigrantów o niskich dochodach – Health Benefits for Immigrant Adults, HBIA oraz Health Benefits for Immigrant Seniors, HBIS. Nowo wprowadzone zasady określają, kiedy i jakie zmiany wprowadzane będą do programów oraz sposoby powiadamiania o nich społeczeństwa.
Dodatkowo, zgodnie z nowo wprowadzonymi zasadami, departament poinformował, że od 1 lipca tymczasowo wstrzymuje nowe zapisy do programu HBIA, który obejmuje kwalifikujących się mieszkańców Illinois w wieku od 42 do 64 lat, niebędących obywatelami Stanów Zjednoczonych.
Zapisy do drugiego programu świadczeń zdrowotnych, HBIS, przeznaczonego dla imigrantów seniorów, na razie pozostaną otwarte, jednak również zostaną wstrzymane, jeśli liczba jego uczestników osiągnie 16,5 tys.
Obecni beneficjenci programów HBIA i HBIS nadal będą otrzymywać świadczenia zdrowotne. Departament nie usunie z programu wcześniej zapisanych osób i ma nadzieję na wznowienie zapisów do HBIA tak szybko, jak będzie to możliwe z finansowego punktu widzenia.
Zmiany w zapisach są konieczne, aby koszty programu mieściły się w kwocie przewidzianej w budżecie stanowym na rok podatkowy 2024, który rozpoczyna się 1 lipca.
Program HBIA powstał w 2022 r. i jest przeznaczony dla dorosłych w wieku od 42-64 lat o niskich dochodach, którzy nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych i tym samym nie kwalifikują się do federalnego programu opieki zdrowotnej dla osób o niskich dochodach Medicaid. Do programu mogą zakwalifikować się również osoby, które mają pobyt stały krócej niż 5 lat.
Aby zakwalifikować się do programu, dochód gospodarstwa domowego danej osoby nie może przekraczać 138 proc. federalnego progu ubóstwa (1677 dol. dla jednej osoby, 2268 dol. dla małżeństwa, 3450 dol. dla 4-osobowej rodziny). Ubezpieczenie pokrywa koszty wizyt lekarskich i szpitalnych, badań i testów, leków na receptę, terapii itp. HBIA był przedłużeniem podobnego programu dostępnego dla osób bez ważnego statusu imigracyjnego po 65. roku życia.
W 2020 roku ówczesna posłanka stanowa z Chicago Delia Ramirez uwzględniła w rocznym budżecie świadczenia Medicaid dla imigrantów seniorów o niskich dochodach w wieku powyżej 65 lat. Oszacowała, że skorzysta z nich zaledwie do 900 osób, a koszt dla podatnika wyniesie 1,8 miliona dolarów. W 2022 r. ustawodawcy obniżyli wiek nieudokumentowanych osób kwalifikujących się do programu do 42 lat. Chodziło o objęcie opieką zdrowotną jak największej liczby nieudokumentowanych osób, zwłaszcza po lekcjach nabytych podczas pandemii.
Jednak na podstawie niedawnego audytu HFS i w związku z dramatycznym wzrostem zainteresowania programami wśród nieudokumentowanych imigrantów oszacowano, że w roku podatkowym 2024 programy mogą kosztować podatników ponad miliard dolarów z ogólnych funduszy dochodowych stanu.
Zapisy do HBIA i HBIS rosły z miesiąca na miesiąc w tempie szybszym niż przewidywano, a koszty opieki zdrowotnej na osobę w tej populacji były wyższe ze względu na nieleczone choroby przewlekłe i wyższe koszty hospitalizacji.
Zdaniem HFS, zmiany są konieczne, aby koszty programu mieściły się w kwocie przewidzianej w budżecie na nadchodzący rok podatkowy, który rozpoczyna się 1 lipca.
Oprócz ograniczeń w zapisach do programu HBIA, władze Illinois mają zamiar zastosować inne praktyki mające na celu ograniczenie kosztów i zwiększenie przychodu do obu programów ubezpieczeń dla nieudokumentowanych. Wśród nich jest wprowadzenie od 1 lipca w niektórych przypadkach dopłat (tzw. co-pay) za usługi szpitalne (opłata za hospitalizację będzie wynosić 250 dol., wizytę w izbie przyjęć – 100 dol.), a także przekierowanie osób zapisanych do HBIA i HBIS do programu Medicaid Managed Care od 1 stycznia 2024 r. i maksymalizację federalnego zwrotu kosztów w nagłych wypadkach medycznych.
Wnioski do programów można złożyć online na stronie www.abe.illinois.gov lub pod numerem tel. 1-800-843-6154. Wiele agencji pomocy społecznej oferuje pomoc w wypełnianiu wniosków do programu.
JoannaMarszałek[email protected]