Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 22:17
Reklama KD Market

Powrót do pracy kierowcy po udarze mózgu

fot. Depositphotos.com

Skala szkód, jakie może wyrządzić udar mózgu jest szeroka – od nieznacznych utrudnień w funkcjonowaniu poprzez kalectwo wymagające systematycznej terapii i leków, a nawet przypadki śmiertelne. Gdy udar przydarza się kierowcy zawodowemu, często powraca pytanie: czy i kiedy można powrócić do zawodu.

Udar mózgu występuje, gdy dopływ krwi do części mózgu ulega gwałtownej redukcji, co skutkuje pozbawieniem tkanki mózgowej potrzebnych składników odżywczych, a przede wszystkim tlenu.

Nagły, silny ból głowy jest jedną z kilku możliwych oznak udaru mózgu, a dodatkowo mogą mu towarzyszyć takie objawy jak wymioty, zawroty głowy lub dezorientacja.

Skala szkód, jakie może wyrządzić udar mózgu jest szeroka. Od lekkich, tylko nieznacznie utrudniających funkcjonowanie, poprzez kalectwo wymagające systematycznej terapii i leków, aż po przypadki śmiertelne.

Jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na przypadki udarów, mini udarów, jak i nadciśnienia i cukrzycy (choroby są przyczynami udarów) są oczywiście kierowcy zawodowi ciężarówek.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najważniejsze to: brak ruchu, wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji, oraz „truckstopowa” dieta, oparta w głównej mierze na fast foodach.

Jeżeli już jednak doszło do takiej tragedii i kierowca trafił do szpitala, zazwyczaj pierwszymi pytaniami są: czy i kiedy może powrócić do zawodu.

Zawód kierowcy ciężarówki obwarowany jest jednymi z bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących zdrowia. Przed egzaminem na pierwsze zawodowe prawo jazdy CDL każdy kandydat musi poddać się szczegółowym badaniom lekarskim, po spełnieniu których otrzymuje kartę medyczną, tzw. medical card.

Jeżeli stan zdrowia jest zadowalający, to okres odnawiania karty jest dwuletni, natomiast w przypadku powikłań medycznych (np. przewlekłe choroby), które będąc pod stałą kontrolą nie stanowią zagrożenia, okres ten jest krótszy – od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jeśli kierowca doznał udaru mózgu (ang. stroke) lub TIA (Transient Ischemic Attack – przemijający atak niedokrwienny), który pozostawił trwałe skutki, takie jak paraliż czy poważne osłabienie lub utrata wzroku, to niestety, nie spełniając ustalonych wymogów nie będzie mógł powrócić do fachu. W przypadkach lżejszych ataków jest duża szansa na powrót, jednakże po określonym czasie.

Po hospitalizacji, w wyniku lżejszego udaru, kierowca musi odczekać co najmniej rok, zanim otrzyma ponowną zgodę na przystąpienie do badania lekarskiego i otrzymania wymaganej karty medycznej.

Po poważniejszym udarze lekarze sugerują pięcioletni okres przerwy w wykonywaniu zawodu. Po okresie oczekiwania, zanim kierowca uda się po kartę medyczną, musi zostać zdiagnozowany przez neurologa i otrzymać pozytywne zaświadczenie.

Jak już poprzednio wspominaliśmy, normalny okres oczekiwania pomiędzy badaniami na odnowienie karty medycznej to dwa lata, jednak w przypadku ofiar udaru czas ten jest skrócony do jednego roku.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama