Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 06:36
Reklama KD Market

 Demokraci wzywają prezydenta Bidena do powołania się na 14. poprawkę do Konstytucji, by uniknąć niewypłacalności

 Demokraci wzywają prezydenta Bidena do powołania się na 14. poprawkę do Konstytucji, by uniknąć niewypłacalności
Bernie Sanders fot. SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock

Demokraci z Senatu Stanów Zjednoczonych zaapelowali w czwartek do prezydenta Joe Bidena, by powołał się na 14. poprawkę do Konstytucji w celu uniknięcia niewypłacalności w przypadku niepowodzenia negocjacji z Republikanami. Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy uznał za ważne, aby porozumienie zawarto w weekend.

Jak podał Reuters, 11 senatorów demokratycznych pod kierunkiem niezależnego Berniego Sandersa oznajmiło, że chociaż doceniają wysiłki prezydenta Bidena w celu znalezienia dwupartyjnego porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia, Republikanie w Kongresie "nie działali w dobrej wierze".

Demokraci przywołali 14. poprawkę, która stanowi: "obowiązywanie długu publicznego Stanów Zjednoczonych (...) nie może być kwestionowane".

"Skorzystanie z tego uprawnienia pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym nadal płacić rachunki na czas, bez opóźnień, zapobiegając globalnej katastrofie" – zaznaczyli ustawodawcy z wyższej izby Kongresu w liście do prezydenta.

Ministerstwo finansów (skarbu) USA podkreśliło, że rządowi może zacząć brakować funduszy na wydatki, jeśli pułap zadłużenia sięgającego 31,4 bln dolarów nie zostanie podniesiony przed 1 czerwca.

Biden kontynuuje negocjacje z republikańskim spikerem Izby Reprezentantów McCarthym. Dwa dni po drugim spotkaniu w celu omówienia podniesienia pułapu zadłużenia, McCarthy pozytywnie wypowiedział się na temat przebiegu niedawnym rozmów. Mówił w CNN, że widzi, możliwość porozumienia i chce, aby ustawa została przedstawiona w przyszłym tygodniu.

Jak dodał, rozmawiał też z liderem większości demokratycznej w Senacie Chuckiem Schumerem, aby uchwalić ustawę. Jego zdaniem zajmie to cztery dni w Izbie Reprezentantów i siedem w Senacie.

"Nie jesteśmy na miejscu... ale widzę ścieżkę" i ważne byłoby osiągnięcie porozumienia do tego weekendu – zaakcentował McCarthy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama