Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 18:44
Reklama KD Market
Reklama

Powiat Cook daruje długi medyczne tysiącom mieszkańców

Powiat Cook daruje długi medyczne tysiącom mieszkańców
fot. Depositphotos.com

Tysiące mieszkańców powiatu Cook może spotkać miła niespodzianka, gdy dowiedzą się, że ich niespłacone rachunki medyczne zostają im całkowicie darowane. Powiatowa inicjatywa zakłada partnerstwo z grupą non-profit w celu wykupienia za fundusze federalne, a następnie anulowanie długów medycznych około 73 tysięcy mieszkańców.

Wartość darowanego długu wynosi blisko 80 milionów dolarów. Jak powiedziała szefowa powiatu Cook Toni Preckwinkle w komunikacie prasowym, to tylko pierwsza runda darowania długów medycznych. Władze użyły na razie tylko niewielkiej części funduszy z puli 12 milionów dolarów na ten cel pochodzących z American Rescue Plan. Program ma potencjał pomocy tysiącom innych mieszkańców.

Program jest możliwy dzięki partnerstwu między władzami powiatu Cook, z Toni Preckwinkle na czele, z grupą non-profit o nazwie RIP Medical Debt.

Grupa RIP negocjuje i zawiera porozumienia z systemami opieki zdrowotnej lub sieciami szpitalnymi, które normalnie sprzedają niespłacone długi agencjom ściągania długów za frakcję wartości długu. Powiat spłaca następnie te długi i daruje je dłużnikom.

Do tej pory powiat Cook pomyślnie nabył i usunął długi medyczne o łącznej wartości prawie 80 milionów dolarów – powiedziała Preckwinkle w komunikacie prasowym.

Większość osób, które zgromadziły dług medyczny, miało ubezpieczenie na zdrowie. Świadczy to o tym, że problem niespłaconych rachunków medycznych nie dotyczy tylko osób nieubezpieczonych, lecz raczej niewystarczająco ubezpieczonych – powiedziała szefowa RIP Medical Debt Allison Sesso.

Zdaniem Preckwinkle, 14 proc. gospodarstw domowych w powiecie Cook ma zadłużenie związane ze świadczeniami zdrowotnymi.

Do programu nie można się zapisać indywidualnie. Sieci szpitalne i systemy opieki zdrowotnej same obejmują programem kwalifikujących się dłużników. Muszą oni zarabiać nie więcej niż 400 procent federalnego progu ubóstwa, czyli około 55 tys. na osobę, a ich dług medyczny musi przekraczać 5 procent rocznych dochodów ich gospodarstwa domowego.

Analiza wykazała, że najwięcej zadłużenia zgromadzili mieszkańcy uboższych dzielnic na zachodzie i południu Chicago.

(jm)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama