Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:50
Reklama KD Market

Uroczystości trzeciomajowe w Konsulacie Generalnym RP

Uroczystości trzeciomajowe w Konsulacie Generalnym RP

W drugiej odsłonie polonijnych celebracji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowanych 4 maja w Konsulacie Generalnym RP w Wietrznym Mieście uczestniczyło blisko 200 osób. Konsul generalny Paweł Zyzak przypomniał historię uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, wręczył odznaczenia i zaprosił gości do obejrzenia wystawy fotograficznej pod tytułem „Warszawa – Mariupol, miasta ruin, miasta walki i miasta nadziei”.

Po wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych w wykonaniu Mirosławy Sojki-Topór goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia konsula generalnego Pawła Zyzaka o historii przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy zasadniczej, która nigdy nie weszła w życie, ale była drugą po amerykańskiej konstytucją wolnościową zrównującą prawa i obowiązki obywateli.

Dziękując za możliwość uczestniczenia w polonijnych obchodach, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wyraziła wdzięczność za zaproszenie jej do udziału w uroczystościach, które są dla niej wielką przyjemnością.

– W tym roku miałam już okazję odwiedzić Los Angeles, San Diego. Seattle i Nowy Jork. Wszędzie spotykałam się z Polakami, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie zapominają o ojczyźnie. Są naszymi najlepszymi ambasadorami w Stanach Zjednoczonych, ale to właśnie Chicago zawsze ma szczególne miejsce w moim sercu. Bardzo doceniam to wasze zaangażowanie i pracę w pielęgnowanie związków z macierzą. To dla mnie, jako przedstawicielki Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jest ogromna duma. Tak naprawdę, to duma dla każdego Polaka, że obchody organizowane w Chicago z okazji 3 Maja na stałe już wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w mieście i całym stanie Illinois. Cieszę się, że po raz kolejny będę miała okazję towarzyszyć w tym święcie i po raz kolejny zobaczę miasto Chicago w barwach biało-czerwonych – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

Konsul generalny Paweł Zyzak wręczył odznaczenia przyznane przedstawicielom Polonii przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP pośmiertnie został uhonorowany śp. Józef Bafia, działacz góralski i współrealizator programu radiowego „Na góralska nutę”.

Odznaczenie odebrała mama Zmarłego, Maria Bafia, która po ceremonii powiedziała, że jest bardzo dumna ze swojego syna, który parę lat temu został pokonany przez chorobę. Za życia dał się jednak poznać jako kochający góralski folklor i kulturę człowiek gotowy do wielu poświęceń na rzecz góralskiej społeczności.

– Dziękuję bardzo. Rozpłakałam się. Syn był kochaną osobą. Jeszcze w Polsce dał się poznać jako zaangażowany w sprawy góralskie człowiek. Jak przyjechał tutaj, też od razu wszedł w nurt góralskiej działalności. Tworzył i stworzył wiele. Jednego go miałam. Dzięki niemu wszyscy tutaj jesteśmy, a on wziął się i zabrał na niebiańskie polany. Serce matki płacze każdego dnia po tej stracie. Jestem wdzięczna, że Polska pamiętała o jego zasługach – wskazała.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Wiesław Wiśniewski, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki, który od ponad ćwierć wieku działa w tej organizacji i wspomaga prezesa Andrzeja Stopę w kierowaniu nią.

– Zakręciła się łza w oku. Przyznany mi ponad 20 miesięcy temu medal dotarł wreszcie do konsulatu i dzisiaj przy tym pięknym święcie miałem przyjemność go otrzymać. Bardzo się cieszę, bo została dostrzeżona moja 26-letnia praca w tej organizacji. Setki polonijnych imprez, które się dzieją na Polonii, są przeze mnie i moich kolegów obsługiwane. Można powiedzieć, że stanowimy żywą historię polskiego patriotyzmu na tej ziemi. Młode pokolenie widzi, jak to kiedyś w Polsce było. Słowa nie oddają tego, co oczy mogą odebrać. Nasze mundury są stylizowane na te, które nosili żołnierze Kościuszki. Podtrzymujemy te tradycje – powiedział.

Trzech weteranów Polskiej Armii Podziemnej, uczestników Powstania Warszawskiego: Stanisław Stawski, Bogdan Horoszowski i Tadeusz Gubała zostało odznaczonych Medalami Stulecia Niepodległości.

– Przyjmuję ten medal ze wzruszeniem, bo daje mi do myślenia, że Polska o nas nie zapomina i przy każdej okazji, kiedy jeszcze jesteśmy tutaj, na tej pięknej naszej ziemi, stara się o nas pamiętać. Jesteśmy szczęśliwi za każdy nowy dzień, a kontakty z Polską szczególnie są dla nas drogie i te wszystkie odznaczenia my doceniamy i jesteśmy wdzięczni za pamięć, jaką Ojczyzna nas obdarza – powiedział po ceremonii kpt. Tadeusz Gubała.

Na zakończenie części oficjalnej w koncercie polskich pieśni patriotycznych wystąpiła Mirosława Sojka-Topór, po czym goście wzięli udział w otwarciu przez wicemarszałek Małgorzatę Gosiewska wspomnianej już wystawy ukazującej barbarzyństwo najeźdźców hitlerowskich w Warszawie i rosyjskich w ukraińskim Mariupolu, którego bohaterscy ukraińscy żołnierze bronili do ostatniego naboju.

– Wystawa pokazuje ruiny i zgliszcza tych dwóch miast. Mamy groby, mamy ekshumacje, mamy kościoły, zniszczenia infrastruktury, mosty. Zdjęcia ukazują dwa totalitaryzmy w dwóch różnych okresach dziejów, ale skutki te same(…) – powiedziała wicemarszałek.Wystawa ma przypominać i krzyczeć NIE dla wojny, NIE dla totalitaryzmów, NIE dla zbrodni wojennych, ale niesie też nadzieję, że tak jak Warszawa podniosła się z ruin, tak jak Warszawa w tej chwili jest pięknym nowoczesnym miastem, tak samo powstaną te miasta, które zostały zniszczone przez rosyjskiego najeźdźcę.

Wystawa prezentowana była już w Polsce i Europie. Teraz pokazywana będzie w ośrodkach amerykańskich, żeby politycy pamiętali, że nie można pobłażać agresorom i mordercom i trzeba wspierać naród ukraiński w jego walce z rosyjskim najeźdźcą.

Uroczystość prowadził wicekonsul Jacek Bryniak, a w gronie gości honorowych byli przedstawiciele licznych placówek dyplomatycznych z konsulem generalnym Ukrainy Serhiy Koledovem na czele. Obecny był pułkownik Gwardii Narodowej Illinois Andrew Adamczyk, który został wybrany Wielkim Marszałkiem tegorocznej parady. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych. Obecny był biskup Polskiego Kościoła Narodowego Jarosław Rafałko.

Obecni byli także posłowie: Joanna Fabisiak, Jarosław Krajewski oraz Marcin Porzucek i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski oraz gen. Cezary Wiśniewski.

Komitetowi Organizacyjnemu Parady przewodniczyła na uroczystości dr Łucja Mirowska-Kopeć. Delegacji Województwa Podkarpackiego przewodniczył wiceprzewodniczący urzędu marszałkowskiego Stanisław Kruczek, obecni byli członkowie Bractwa Kurkowego z Polski oraz wielu innych, reprezentujących organizacje i środowiska polonijne.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_9527

DSC_9527

DSC_9476

DSC_9476

DSC_9457

DSC_9457

DSC_9326

DSC_9326

DSC_9272

DSC_9272

DSC_9231

DSC_9231

DSC_9581

DSC_9581

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama