Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:35
Reklama KD Market

Bankiet Parady 3 Maja – patriotyczne konkursy rozstrzygnięte 

Bankiet Parady 3 Maja – patriotyczne konkursy rozstrzygnięte 

Ważnym akcentem chicagowskich obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był bankiet po paradzie wydany przez Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja. Uczestniczyło w nim ponad 250 gości.

Przybyłych powitały w imieniu organizatorów Monica Lebensztejn i Julia Baranek, a Carolina Woźniczka na trąbce zagrała hejnał mariacki. Po wprowadzeniu na salę sztandarów przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskim im. Tadeusza Kościuszki hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych zaśpiewały Victoria Czarnik i Marianna Mosz w asyście Claudii Walkosz – tegoroczne laureatki Konkursu Królowej Parady 3 Maja. Na powitanie układ taneczny z biało-czerwoną wystąpiły tancerki z grupy „Słoneczka” ze Studia 5. W części artystycznej bankietu w wiązance tańców ludowych zaprezentował się harcerski zespół folklorystyczny „Lechici”.

– Od 132 lat Polonia chicagowska uroczyście czci święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej, wolnościowej i demokratyzującej życie społeczne ustawie zasadniczej. Wczoraj po jednej z najpiękniejszych ulic Chicago, Columbus Drive, manifestowało swoją przynależność do Polonii, a także patriotyzm, miłość do Polski, przywiązanie do tradycji i historii liczne grono uczniów polskich szkół, harcerze, organizacje polonijne i biznesy – powiedziała, witając w imieniu organizatorów gości zgromadzonych w sali bankietowej „Jolly Inn” gości Monica Lebensztejn.

– „Polsko-Amerykańskie Partnerstwo dla Pokoju” było hasłem tegorocznej parady – powiedziała współprowadząca uroczystość Julia Baranek i przedstawiła Wielkiego Marszałka Parady, którym w tym roku był płk. Andrew Adamczyk z Gwardii Narodowej Illinois celebrującej w tym roku 30. rocznicę współpracy z Wojskiem Polskim. Godność wicemarszałka piastował James J. Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, a z tytułem „Przyjaciel Polonii” uczestniczył w obchodach obecny na bankiecie wraz z małżonką gen. Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej w Illinois.

Obecni byli również senatorowie RP Maria Koc i Paweł Arndt oraz parlamentarzyści Joanna Fabisiak i Jarosław Krajewski. Delegacji z Podkarpacia przewodniczył wicemarszałek Stanisław Kruczek. Licznie reprezentowani byli członkowie Bractwa Kurkowego z Polski.

– Wszechmogący wieczny Boże, stajemy dzisiaj przed Tobą i twoim majestatem, i dziękujemy Ci za te pokolenia ludzi, którzy sprawili, że jesteśmy tymi, którymi jesteśmy. Dziękujemy Ci za patriotów, dziękujemy Ci za ludzi, którzy oddawali swoje życie i za tych, którzy pracowali dla dobra naszego narodu, formując naszą świadomość i nasze jestestwo. Dziękujemy Ci za Konstytucję 3 Maja, która przywołała wartości najistotniejsze dla nas jako narodu – Bóg, Honor i Ojczyzna – tymi słowami modlił się Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych, przypominając zasługi naszych przodków i żyjących obecnie rodaków dla Polski, Stanów Zjednoczonych i Polonii. Duszpasterz udzielił błogosławieństwa uczestnikom i organizatorom obchodów oraz całej Polonii i Polsce.

Po obiedzie zostały ogłoszone wyniki konkursów zorganizowanych w ramach obchodów przez Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja. W konkursie plastycznym, którego tematem był Mikołaj Kopernik i jego osiągnięcia, uczestniczyli uczniowie polskich szkół podzieleni na trzy grupy wiekowe.

Wśród najmłodszych uczniów jury przyznało cztery równorzędne nagrody. Otrzymali je: Gabriela Kisiel ze szkoły im. Czesława Miłosza, Emilia Niedorezo ze szkoły im. Mikołaja Kopernika, Maria Majchrowicz ze szkoły im. św. Fabiana i Wanessa Burzawa ze szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego.

W grupie uczniów z klas od 4 do 7 pierwsze miejsce zdobyła praca May Gabryś ze szkoły im. św. Barta Alberta Chmielowskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Zofia Skobel ze szkoły im. Jana Karskiego, a trzecią nagrodę zdobyła Viktoria Mieczkowski ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Troje uczniów w tej kategorii otrzymało wyróżnienia: Maya Stokłosińska, Kacper Ziomek i Daniel Lulkiewicz.

Wśród uczniów klas ósmych i licealnych pierwsze miejsce przyznano Amelii Rusieckiej ze szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Drugą lokatę zdobył Alex Wajda ze szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie, a trzecią nagrodę odebrała Gabriela Solecki z John F. Kennedy High School. Dwa wyróżnienia w tej grupie trafiły do Julii Radziszewskiej i Marcela Dębskiego.W konkursie dekoracyjnym domów nagrodę zdobyła posesja państwa Jop. W grupie organizacji pierwsza lokata przypadła szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie, a drugie miejsce Związkowi Narodowemu Polskiemu (Polish National Alliance). Wśród biznesów pierwsze miejsce przypadło „Sunny Day Care” Krystyny Wzorek. Na drugim miejscu sklasyfikowano „Ancient Healing”, a na trzecim studio „Dzika Fitness”.

Statuetką „Diamentowego sponsora” uhonorowani zostali właściciele delikatesów „Montrose Deli” Halina i Stanisław Urbaniakowie oraz firma Comed. Dyplomem zasłużonego sponsora wyróżniono Polsko-Słowiańską Federalna Unię Kredytową oraz Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie.

Pucharem za najładniejszą kolumnę marszową na paradzie wyróżniona została szkoła im. św. Ferdynanda, a puchar za najładniej przybrany rydwan zdobyła szkoła im. Henryka Sienkiewicza.

– Nasi rodzice i dzieci byli bardzo zaangażowani, żeby przygotować ten niepowtarzalny wystrój naszego rydwanu. Mieliśmy na „pokładzie” Kopernika, Sienkiewicza i naszą nową maskotkę szkoły oraz piękny napis. Rodzice wykazali się olbrzymim zaangażowaniem, a szczególnie państwo Żegleń, którzy wiele godzin poświęcili na stworzenie tego rydwanu – powiedziała Ilona Sobiech, dyrektor szkoły im. Henryka Sienkiewicza.Sponsorom i gościom za udział w obchodach dziękowała przewodnicząca KOP dr Łucja Mirowska-Kopeć. W imieniu gości z Polski podziękowania za zaproszenie do udziału w trzeciomajowych obchodach przekazała posłanka Joanna Fabisiak, wręczając gospodyni obchodów symboliczny dzwonek. Od strony organizacyjnej nad imprezą czuwała Ewa Rumiński z grupą wolontariuszek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_1755

DSC_1755

DSC_1705

DSC_1705

DSC_1541

DSC_1541

DSC_1529

DSC_1529

DSC_1496

DSC_1496

DSC_1425

DSC_1425

DSC_1768

DSC_1768

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama