Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 08:22
Reklama KD Market
Reklama

Biało-czerwona na Daley Plaza w Chicago

Biało-czerwona na Daley Plaza w Chicago

W Dzień Flagi i Dzień Polonii, we wtorek, 2 maja i w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja na Daley Plaza spotkało się blisko 100 osób, aby wziąć udział w patriotycznej ceremonii. Polska flaga została wciągnięta na maszt w sercu miasta Chicago. Uroczystość przygotował Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja z okazji 232. rocznicy uchwalenia najstarszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

– Podniesienie polskiej flagi, to ceremonia otwierająca całotygodniowe obchody święta konstytucji w Wietrznym Mieście. To nie zbieg okoliczności, że ma to miejsce 2 maja, bo w 2002 roku polski parlament ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków na świecie, a w 2004 roku Dniem Polskiej Flagi. W tym roku celebrujemy także 30 lat współpracy Gwardii Narodowej stanu Illinois z Polską Armią – powiedziała, witając uczestników uroczystości przewodnicząca K.O. Łucja Mirowska-Kopeć.

Pani przewodnicząca uhonorowała dowódcę Gwardii Narodowej w Illinois, gen. Richarda Neely tytułem „Przyjaciela Polonii”, dekorując go biało-czerwoną szarfą. Dowódca 13-tysięcznego korpusu wojskowego w Illinois, dziękując za wyróżnienie, wyraził wdzięczność i zaszczyt, że wraz z podkomendnymi może uczestniczyć w obchodach.

– Widzieliśmy dumę i patriotyzm polskich żołnierzy poprzez te ostatnie trzy dekady. Od 2003 roku przez ponad 15 lat polskie wojsko wraz z amerykańskimi żołnierzami walczyło razem w Iraku, a potem w Afganistanie. Mamy te same cele i wartości. Stany Zjednoczone i Polska to dwa najstarsze narody rządzone w oparciu o demokratyczne konstytucje. Obywatele mają wedle tych konstytucji pełnię praw. W USA i w Polsce symbol tych praw zawiera się we fladze (…). Z dumą patrzę na polską armię zmodernizowaną przez te 30 lat. To prawdziwe walczące siły zbrojne. Głęboko wierzę, że Polska nie musi obawiać się ewentualnej sowieckiej agresji – powiedział generał Neely, przypominając, że jako członek Paktu Północnoatlantyckiego od 1999 roku, zawsze może liczyć na pomoc Sojuszu.

Wielki Marszałek Parady, płk. Andrew Adamczyk powiedział, że 2 maja jest znaczący dla Polonii nie tylko jako Święto Flagi RP, ale to też dzień Amerykanów polskiego pochodzenia.– Ponad milion patriotów kultywuje pamięć o swojej starej ojczyźnie i zachowuje dziedzictwo. Biały i czerwony kolor jednoczy wszystkich Polaków w Polsce i USA. Kolor ten przypomina nam, że mamy za co dziękować Polakom, którzy na różne sposoby przyczyniali się do przysparzania prosperity temu wspaniałemu krajowi. Dzisiaj Polska jest znaczącą siłą w utrzymaniu jedności Europy i zachowaniu niepodległości – powiedział płk. Adamczyk, dziękując za uznanie i uhonorowanie jego osoby tytułem Wielkiego Marszałka Parady 3 Maja.

O znaczeniu i doniosłości obchodów rocznicowych uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej polskiej wolnościowej ustawy zasadniczej w swoim wystąpieniu na Daley Plaza mówił konsul generalny RP Paweł Zyzak, podkreślając, że celebracja Święta Konstytucji 3 Maja w jednym z najbardziej symbolicznych miejsc w chicagowskiej metropolii nie byłaby możliwa bez aktywnej i patriotycznej polskiej diaspory, liderów i członków organizacji polonijnych ze Związkiem Klubów Polskich na czele.

Zaapelował o pamięć i uznanie dla weteranów i bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnym od totalitaryzmu kraju. Mówił o amerykańskich i polskich żołnierzach ramię w ramię walczących na wielu frontach w XX i XXI wieku. Wspomniał o przyjaciołach z Illinois National Guard i współpracy z polską armią, której 30. rocznicę celebrujemy w tym roku. Wskazał na polonijnych duszpasterzy jako strażników polskości na obczyźnie, bez których trudno by było o powstanie tak wielu skupisk polonijnych i organizacji patriotycznych. Olbrzymią rolę w utrzymaniu polskości mają nauczyciele polonijni stojący na straży znajomości języka polskiego i historii.

– Dzisiejsze narodowe święto jest wyjątkowym dniem dla Was. Pomimo że wielu znalazło się i żyje poza Polską z wielu powodów, to nadal macie Polskę i język polski w swoich sercach – podkreślił konsul Zyzak.

Poseł Joanna Fabisiak wyraziła radość i dumę, że może widzieć polską flagę łopoczącą obok amerykańskiej i flagi stanu Illinois. – Widok ten budzi we mnie wzruszenie i przywołuje dwie myśli. Jedna dotyczy naszej współpracy gwarantującej pokój, a druga to pragnienie wolności, pragnienie pokoju i pragnienie przyjaźni z każdym narodem. To determinacja w walce o naszą wolność. Nie chcemy walczyć, chcemy pokoju. Walczymy tylko wtedy, jeżeli musimy. Dziękujemy wszystkim za tę przyjaźń pomiędzy naszymi narodami. To wielka rzecz, że ta przyjaźń trwa wieki.

Dziękując Związkowi Klubów Polskich i komitetowi parady za zaproszenie do udziału w trzeciomajowych obchodach, wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek złożył gratulacje organizatorom obchodów oraz dowódcy Gwardii Narodowej, gen Neely, który został laureatem tytułu „Przyjaciel Polonii”. Kruczek powiedział, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja ustawiło Polskę w rodzinie państw, które dążyły do demokratyzacji życia i zaprowadzenia wolności obywatelskich w swoich krajach. Wyraził wdzięczność organizatorom obchodów za uhonorowanie gen. Neely tytułem, bo na Podkarpaciu stacjonuje kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich, którzy są gwarantem polskiego bezpieczeństwa i wspomagają nasze zaangażowanie w pomoc dla walczących z rosyjskim okupantem Ukraińców. Wręczył generałowi pamiątkowy biało-czerwony szal.

Dziękując za wszelką pomoc, jaką Ukraina otrzymuje, konsul generalny tego kraju w Chicago Serhiy Koledov powiedział, że Polska i Ameryka są najbliższymi sprzymierzeńcami Ukrainy. Po 24 lutego 2022 roku ukraińską granicę z Polską przekroczyło ponad 11 milionów jego rodaków, z czego ponad 2 miliony pracuje i żyje na terenie Polski. – To niesłychane wsparcie i praca polskich władz i zwykłych ludzi oraz Polonii. Jesteśmy bardzo wdzięczni.

O Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu w rozwoju demokratycznych społeczeństw mówili także: prezes związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Sarna, skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs, skarbnik Chicago Melissa Conyears-Ervin i skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, która zaprosiła uczestników uroczystości do swojego biura w pobliskiej siedzibie władz miasta na poczęstunek, podczas którego osobom zaangażowanym w przygotowanie Parady 3 Maja wręczyła dyplomy uznania.

Na zakończenie spotkania na Daley Plaza Orkiestra Dęta Gwardii Narodowej zagrała wiązankę polskich pieśni narodowych i patriotycznych. Całość uroczystości prowadziła Monica Lebensztejn, a wartę honorową w czasie uroczystości pełnili członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_9019

DSC_9019

DSC_9001

DSC_9001

DSC_8963

DSC_8963

DSC_8889

DSC_8889

DSC_8855

DSC_8855

DSC_8838

DSC_8838

DSC_8835

DSC_8835


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama