W ciągu ostatnich trzech lat amerykańska wojskowa misja sił cybernetycznych CNMF wykonała 47 operacji obronnych w 20 krajach świata na ich zaproszenie; wysyłamy coraz więcej jednostek, by pomagać w walce z hakerami - poinformował w poniedziałek generał William Hartman z CNMF.
"Zapotrzebowanie wzrasta, ale jest różnorodne" - powiedział agencji Reutera generał Hartman w San Francisco na marginesie konferencji dotyczącej cyberbezpieczeństwa.
Hartman przekazał, że CNMF wysłało 43 swoich specjalistów na Ukrainę, która odpiera również rosyjskie ataki cybernetyczne.
Inicjatywa odzwierciedla szersze pragnienie rządu USA, aby usprawnić współpracę z zagranicznymi sojusznikami w zakresie zwalczania cyberprzestępczości, która często przekracza granice państwowe - pisze Reuters. Niektóre z największych znanych cybergangów biorą sobie za cel kilka państw jednocześnie.
CNMF ściśle współpracuje z amerykańską Agencją Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA). Wspólnie pracowano przy udaremnianiu potencjalnych ataków z zagranicy na trzy amerykańskie agencje federalne - przekazał Eric Goldstein, zastępca dyrektora wykonawczego CISA.
Osobny incydent, który Hartman i Goldstein ujawnili podczas wspólnej prezentacji na konferencji w San Francisco, dotyczył irańskiej grupy hakerskiej, jaka włamała się do systemów głosowania w amerykańskim mieście, gdzie zgłaszano wyniki wyborów prezydenckich w 2020 roku.
Goldstein podkreślił, że zabezpieczenie wyborów prezydenckich w USA w 2024 roku jest "najwyższym priorytetem" dla walczących z cyberprzestępczością agencji. (PAP)