Polonijne firmy transportowe prawie wszystkie konserwacje i naprawy ciężarówek wykonują na własną rękę. Jest to przyzwyczajenie wyniesione jeszcze z Polski, kiedy wizyta w warsztacie była ostatecznością. Oczywiście wiązało się to z oszczędnościami, a niejednokrotnie z jakością wykonanej usługi.
W czasie świąt wielkanocnych przeglądaliśmy branżową prasę (www.ccjdigital.com) i natrafiliśmy na ciekawy artykuł, w którym autor porusza temat konserwacji pojazdów. Głównym pytaniem, jakie padło, było: robić to samemu czy zlecać wyspecjalizowanym warsztatom?
Ze zrozumiałych ekonomicznych powodów większe firmy transportowe (i te będące na rynku dłuższy czas) preferują własne warsztaty, w których wykonywanych jest ponad 90% napraw i konserwacji. Jednakże wielu właścicieli ciężarówek woli zatrudniać specjalistów z zewnątrz. Każda opcja posiada zalety i wady, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Naszą intencją jest pokazanie obu stron, aby właściciele firm transportowych mogli je porównać i ewentualnie w zależności od specyfiki biznesu zastosować najlepszą.
Konserwacja we własnym zakresieZalety:
- Kontrola – własny warsztat pozwala na kompletną kontrolę procesu konserwacji i napraw, wliczając w to planowanie, jakość wykonanej pracy oraz koszty.
- Znajomość sprzętu – firmowi mechanicy znają sprzęt i historię jego konserwacji, co pomaga w szybszymi i dokładniejszym identyfikowaniu problemów.
- Oszczędności – prawie zawsze konserwacja i naprawy we własnym zakresie są bardziej opłacalne, zwłaszcza jeśli firma posiada większą ilość pojazdów
Wady:Głównymi negatywnymi stronami są koszty zatrudnienia i utrzymania wykwalifikowanych techników. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze opłaty za budynki i narzędzia. Zdarza się również, że „wewnętrznym” mechanikom może zabraknąć specjalistycznej wiedzy bądź doświadczenia w diagnozowaniu i korekcie niektórych problemów.
Zatrudnianie firm zewnętrznych do konserwacji i napraw
Zalety:
- Technicy są dobrze wyszkoleni w zakresie najnowszych technologii
- Prace konserwacyjne z reguły mieszczą się w specyfikacji gwarancyjnej
- Zazwyczaj oferowane są awaryjne naprawy drogowe
- Korzystanie z najnowszych programów komputerowych i sprzętu diagnostycznego
- Zmniejszony wkład własnego kapitału
Wady:
- Ograniczony wpływ na jakość wykonywanych usług
- Firmy mają tendencje do zawyżania cen za części i usługi
- Możliwe dłuższe terminy napraw, czyli dłuższe przestoje ciężarówek
- Zdarza się wykonanie zbędnych napraw czy usług konserwacyjnych
Według ostatnich statystyk 20 proc. firm wykonuje konserwacje we własnym zakresie, 46 proc. korzysta z zewnętrznych usługodawców, a 34 proc. stosuje kombinację obu metod.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks! We put Truckers first!
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!