Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 22:58
Reklama KD Market

Jak zmniejszyć opór powietrza i zaoszczędzić na paliwie?

fot. Depositphotos.com

Jeżeli zapytasz właściciela jednej ciężarówki lub dużej firmy transportowej, jakie jest największe obciążenie budżetowe, odpowiedz zawsze jest taka sama: paliwo.

Typowa ciężarówka, ciągnik z naczepą, osiąga średnio 6 mil z galona diesla, ale może to się zmieniać w zależności od ciężaru ładunku i ukształtowania terenu. Jazda pod górę to oczywiste większe zużycie paliwa (około 2 mpg) a wszystkie zjazdy to oszczędności (do 20 mpg).

Istnieje jednak jeszcze jeden element mający duży wpływ na zużycie paliwa, a mianowicie opór powietrza. Kiedy ciężarówka z przyczepą porusza się po autostradzie z maksymalną dopuszczalną prędkością, to od 50 do 65 proc. zużywanego przez nią paliwa przeznaczane jest na pokonanie oporu powietrza, czyli oporu aerodynamicznego. Wniosek może być tylko jeden. Zmniejszenie oporu powietrza zwiększy oszczędność paliwa.

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii od lat zajmują się tym zagadnieniem,  studiując metody zmniejszenia oporu powietrza na ciężarówkach, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Z badań wynika, że montowanie na ciągnikach i naczepach elementów poprawiających aerodynamikę może zmniejszyć spalanie nawet o 12 proc. W skali kraju oznacza to ponad 10 miliardów dolarów oszczędności na paliwie rocznie.

Istnieje sześć newralgicznych obszarów powodujących zwiększony opór powietrza: przód ciężarówki, odstęp między kabiną ciężarówki a przyczepą, spód przyczepy, tył przyczepy, koła oraz chlapacze.

Przód kabinyTo może być najtrudniejsza  część do modyfikacji aerodynamicznych w starszych modelach ciężarówek. We wszystkich nowszych modelach już zadbano o te elementy wprowadzając plastikowe (poprzednio metalowe, o dużo większej wadze) aerodynamiczne zderzaki, przednie szyby pochylone pod większym kątem oraz obudowane, opływowe lusterka boczne.

Zamknij lukę18-calowy lub większy odstęp między ciężarówką a przyczepą powoduje zwiększony opór powietrza. Plastikowe listwy montowane po bokach kabiny, które całkowicie zakrywają tę lukę, mogą zmniejszyć opór nawet o 6 proc., co redukuje zużycie paliwa o około 2 proc.

Dodaj kurtyny boczneZamontowanie kurtyn bocznych pod naczepą zmniejsza ilość powietrza stwarzającego opór od spodu a producenci kurtyn twierdzą, że oszczędności paliwa wynoszą od 4 do 7 proc.

Zamontuj spojlery na tył przyczepyZainstalowanie od 24- do 32-calowych spojlerów na tyle przyczepy może zapobiec turbulentnemu podciśnieniu, które ciągnie pojazd do tyłu i powoduje opór. Producenci spojlerów twierdzą, że skład, ciężarówka plus naczepa, poruszający się z prędkością 65 mil na godzinę z zainstalowanymi tylnymi spojlerami może zaoszczędzić od 5 do 6 proc. na zużyciu paliwa.

Kołpaki na kołaFirma FlowBelow oferująca Wheel Cover Kits twierdzi, że ich kołpaki montowane na ciągniku redukują zużycie paliwa o około 0,93 proc., a na przyczepie – 0,81 proc., co w sumie daje 1,74 proc., a to przekłada się na 2,61 galona diesla zaoszczędzonego na każdym tysiącu mil.

Aerodynamiczne chlapaczeZazwyczaj chlapacze montowane w ciężarówkach wykonane są z grubej, pełnej gumy, a ich zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu podwozia przez kamienie i inne zanieczyszczenia drogowe. Są one jednak ciężkie, stanowią przeszkodę dla przepływających strumieni powietrza pod ciągnikiem i naczepą, a dodatkowo łatwo ulegają uszkodzeniom. Proponujemy ich wymianę na nowe aerodynamiczne chlapacze wykonane z wytrzymałego nylonu 66 lub polipropylenu.

Oszczędności nie wprawiają w osłupienie, ale istnieją. W przypadku ciągnika siodłowego z naczepą (dry van), to około 1 galon na 1000 mil, ale już ciężarówka z dwiema przyczepami o długości 28 stóp może zużyć o 4 do 5 galonów mniej na 1000 mil. Są one również niesłychanie trwałe, odporne na uderzenia i praktycznie niezniszczalne.

Przed zakupem należy jednak upewnić się, że są wykonane z wytrzymałego nylonu 66 lub polipropylenu, posiadają wyniki testów na zużycie paliwa, a sprzedający oferuje przynajmniej roczną gwarancję. W rezultacie może okazać się, że aerodynamiczne chlapacze to niewielka inwestycja, która może przynieść wymierne oszczędności.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama