Nadeszła wiosna, która powoli przynosi cieplejsze dni, słońce i niestety nowy sezon dla oszustów. Po zimowej przerwie uaktywniają się oszuści, którzy mogą chodzić „od drzwi do drzwi” i podszywać się pod przedstawicieli firm użyteczności publicznej i systemów alarmowych. Jest to również sezon oszustw związanych z remontami domu czy napraw po burzach.
Better Business Bureau jak zawsze ostrzega konsumentów, aby uchronić ich przed sezonowymi oszustwami, których celem jest kradzież pieniędzy i danych osobowych. Takie procedery powodują także utratę zaufania klientów do rynku.
Wiosna daje oszustom szereg nowych możliwości. Wraz z cieplejszą pogodą ludzie są zachwyceni możliwością rozpoczęcia kolejnych projektów remontowych, napraw w domu czy mieszkaniu. Niestety konsumenci muszą być ostrożni, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa.
Te związane z remontami domów zajmują czwarte miejsce sporządzonej przez BBB liście oszustw stwarzających największe ryzyko dla konsumentów. Ponadto ofiary takich procederów straciły średnio 1500 dolarów w 2022 r.– w porównaniu do 955 dolarów w 2021 r. – wynika z najnowszego raportu BBB Scam Tracker Risk.
Najbardziej na oszustwa narażona jest najmłodsza grupa wiekowa konsumentów w przedziale 18-45 lat. Jednak raport pokazał również, że oszustwa związane z remontami domów dotykały w podobnym stopniu konsumentów w wieku 65 lat i starszych.
Niezależnie od tego, czy oszust kontaktuje się SMS-em, e-mailem, przez telefon, online czy nawet osobiście, straty mogą być druzgocące.
Suche tynki, malowanie, instalacje wodno-kanalizacyjne, dachowe, elektryczne, usługi HVAC i inne projekty związane z remontami domów mogą być przedmiotem oszustwa. Nieudolne naprawy szkód wyrządzonych przez burzę to kolejny lukratywny przekręt.
BBB zapewnia konsumentom bezpłatną możliwość sprawdzenia ocen i recenzji biznesów. Należy sprawdzić te informacje, zanim zatrudni się kogokolwiek. Przed zleceniem pracy odwiedź BBB.org, aby sprawdzić potencjalne firmy i znaleźć te godne zaufania.
- Uważaj na taktyki sprzedaży usług pod dużą presją, opłaty z góry i umowy ustne typu „handshake”.
- Bądź podejrzliwy, gdy ktoś naciska na natychmiastowe zapłacenie za usługę lub szybkie podpisanie umowy.
- Najlepiej skonsultować się z kilkoma biznesami i otrzymać od nich koszt usług na piśmie.
- Uzyskaj pisemną umowę z wyszczególnioną ceną, materiałami i harmonogramem wykonania pracy. Prawo stanu Illinois wymaga zawarcia pisemnej umowy dla wszystkich projektów o koszcie 1000 dol. lub więcej.
- I jeszcze jedna ważna rada. Dla własnego bezpieczeństwa, nigdy nie wpuszczaj obcych do domu, jeśli nie sprawdziłeś firmy. Zawsze poinformuj sąsiadów, rodzinę lub przyjaciół, jeśli masz zaplanowane prace do wykonania przez obcych w twoim domu.
Jeśli spotkałeś się z oszustwem, bez względu na to czy straciłeś pieniądze, czy nie, zgłoś to do BBB Scam Tracker. Szukaj pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.