Stołeczne Biuro Zamówień Publicznych zaprosiło trzy konsorcja do przetargu na zagospodarowanie terenów sportowo-rekreacyjnych przy ulicy łazienkowskiej 1/3 w Warszawie - miejscu gdzie obecnie znajduje się stadion Wojska Polskiego. Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest na maj-czerwiec. Oferta czwartej firmy nie spełniła wymogów formalnych.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy miasto będzie prowadzić negocjacje z potencjalnymi wykonawcami na temat szczegółów projektu i oczekiwań stołecznych urzędników. W ramach rozmów ustalone zostaną dokładne wytyczne dotyczące planowanego stadionu - między innymi kwestia instalacji rozsuwanego dachu oraz inne szczegóły.
"Około dwóch, dwóch i pół miesiąca poświęcimy na negocjacje. Chcemy spotkać się dwa lub trzy razy z każdą firmą. Najważniejsze ustalenia, które przed nami to dokładny opis przedmiotu zamówienia oraz jednolite dla wszystkich kryteria oceny ofert. Z tych ostatnich najważniejsze prawdopodobnie będą wysokość żądanej od miasta dopłaty oraz czas użytkowania stadionu" - przyznał w rozmowie z PAP p.o. dyrektora Biura Prezydenta Warszawy Rafał Pasieka.
Spośród złożonych ofert Warszawa wybierze jedną. Nastąpi to prawdopodobnie w maju lub czerwcu. Budowa stadionu rozpocznie po około 11-12 miesiącach od podpisania kontraktu. Niezbędne bowiem będą pozwolenia i przygotowanie dokładnej dokumentacji.
W przetargu wezmą udział trzy konsorcja: ITI Holding SA wraz z klubem piłkarskim Legia Warszawa i niemieckim Hochtief Construction AG; Fundacja CWKS Legia wraz z portugalskim Amorim Immobiliaria; niemieckie HMB Stadien und Sportstattenbau GmbH wraz z Wayss und Freytag Schlusselfertingbau AG i Krupp Stahlbau Hannover GmbH.
Propozycja złożona przez Max Boegl Bauunternehmung GmbH and Co. AG z polskim AMC-Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. została przez miasto odrzucona. Według urzędników złożona dokumentacja nie spełniła wymogów formalnych ustalonych w zamówieniu.
Miasto planuje wybudować na terenach przy łazienkowskiej stadion piłkarski z trybunami na co najmniej 35 tys. widzów, a także boisko treningowe, inne obiekty usługowe o funkcji sportowo- rekreacyjnej oraz parkingi. Nowy stadion ma służyć Legii Warszawa oraz prawdopodobnie piłkarskiej reprezentacji Polski. Ma zapewnić także możliwość organizacji imprez masowych, np. koncertów.
Propozycję budowy stadionu w Warszawie - na terenach Stadionu Dziesięciolecia, zgłosił natomiast Skarb Państwa. Miałby tam powstać obiekt na 60 tysięcy widzów, na którym mecze rozgrywałaby reprezentacja Polski. Urzędnicy miejscy nie zrażają się jednak i nadal planują budowę stadionu przy łazienkowskiej.
"Jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy ze Skarbem Państwa. O ile wiem niedawno przedłużono firmie użytkującej Stadion Dziesięciolecia umowę dzierżawy. Nie mam też informacji na ile Państwo jest zaangażowane w ten projekt. W Warszawie jest jednak miejsce na dwa nowoczesne stadiony i pomysł Skarbu Państwa nie zagraża przetargowi" - dodał Pasieka.