Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 15 stycznia 2025 11:01
Reklama KD Market

Czy Illinois obniży legalny wiek picia alkoholu do 18 lat?

fot. Pixabay.com

Projekt ustawy obniżający do 18 lat minimalny wiek wymagany do zakupu i spożycia alkoholu trafił do legislatury Illinois. Obecnie w naszym stanie wiek ten wynosi 21 lat. Zwolennicy zmiany argumentują, że może pomóc on zredukować zagrożenia wynikające z nielegalnego spożywania alkoholu przez młodzież poprzez umożliwienie im picia w „kontrolowanym środowisku”.

Projekt ustawy obniżającej do 18 lat minimalny legalny wiek spożywania alkoholu złożył w stanowej legislaturze 17 marca poseł John Cabello z Freeport w północno-zachodnim Illinois.

„Tak naprawdę, to chcielibyśmy, aby przeszły przepisy, dzięki którym, jeśli pójdziesz do lokalu w wieku 18 lat z rodzicami lub opiekunem, to będziesz mógł napić się napoju dla dorosłych” – stwierdził poseł stanowy John Cabello.

Projekt 4021 byłby nowelizacją ustawy o kontroli napojów alkoholowych, Liquor Control Act z 1934 roku, która po zakończeniu prohibicji ustaliła legalny minimalny wiek picia alkoholu na 21 lat. Ustawa wprowadziłaby poprawkę do innych przepisów w Illinois, w których legalny wiek picia alkoholu figuruje jako 21 lat.

Debata na temat ujednolicenia przez wszystkie amerykańskie stany legalnego wieku zakupu, produkcji i posiadania alkoholu rozgorzała najpierw w latach 80. po tym, jak wprowadzono poprawkę do Konstytucji obniżającą do 18 lat wymagany wiek głosowania. Niektóre stany obniżyły wówczas również minimalny wiek picia do 18 lat.

Następnie w 1984 r. uchwalono ustawę o ogólnokrajowym wieku spożywania alkoholu, National Minimum Drinking Act, zgodnie z którą stany musiały zwiększyć w swoich przepisach ten wiek do 21. Legislacja była popierana przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana. Stany, które jej nie przyjęły, ryzykowały utratę federalnych funduszy na autostrady.

W obliczu mnożących się pozwów sądowych, sprawą zajął się ostatecznie Sąd Najwyższy, który orzekł na korzyść rządu federalnego (sprawa South Dakota v. Dole).

Według federalnych Centrów ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ustanowienie minimalnego wieku picia na poziomie 21 lat doprowadziło do zmniejszenia liczby wypadków samochodowych, ograniczenia picia alkoholu przez nieletnich i pomogło młodym Amerykanom uniknąć negatywnych skutków spożywania alkoholu, takich jak zatrucia alkoholowe, uzależnienie od narkotyków, napaści seksualne, negatywne skutki zdrowotne oraz samobójstwa.

Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy projektem ustawy stanowej zajmie się odpowiednia komisja izbowa w parlamencie Illinois.

(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama