Od 14 marca odbywają się kolejne spotkania z cyklu Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago. Tym razem koordynatorom programu towarzyszy gość z Polski – Monika Kluza, autorka bajek, wierszy i opowiadań dla dzieci. Po raz pierwszy Przystanek Historia poprowadził zajęcia w amerykańskiej szkole.
We wtorek 21 marca w szkole Clearmont School w Elk Grove Village na przedmieściach Chicago jedna z sal rozbrzmiewała polską mową i piosenkami, i nie było w tym żadnego przypadku. Wymieniona szkoła jest jedyną placówką w aglomeracji chicagowskiej oferującą naukę w systemie dwujęzycznym (dual language program).
Dzieci od klasy zerowej po drugą tańczyły, śpiewały, bawiły się wymachując polskimi flagami, czerwonymi serduszkami i wstążkami w barwach narodowych. Impreza zorganizowana została przez koordynatorów Przystanku Historia, a program „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe” prowadziła pedagog z Krakowa Monika Kluza. Program został tak przygotowany, aby najmłodsi poprzez zabawę uczyli się patriotyzmu i miłości do Polski, kraju ich rodziców, bo większość z nich urodziła się już na ziemi amerykańskiej.
Helena Sołtys, koordynator Przystanku Historia IPN Chicago, tak tłumaczyła obecność w szkole: – Dzięki mecenatowi Instytutu Pamięci Narodowej, Biuru Przystanków Historia, Przystankowi Historia IPN w Chicago, Konsulatowi Generalnemu RP w Chicago i 90. Placówce Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej gościmy w szkole, w której jest program dwujęzyczny. Dzięki niemu i uprzejmości władz szkoły mogliśmy zaprezentować ofertę edukacyjną, którą przedstawia pani Monika Kluza. Poprzez taniec i muzykę edukatorka rozbudza w dzieciach szacunek do symboli narodowych. Mam nadzieję, że rozpoczęta współpraca będzie się wspaniale układała. Dzięki niej dzieci poznają nie tylko język polski, ale także historię – powiedziała koordynatorka Przystanku.
Prowadząca wtorkowe zajęcia Monika Kluza to doświadczony pedagog, współautorka, wraz z mężem Mateuszem, płyt i książek dla dzieci, a także instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych. Nic więc dziwnego, że najmłodsi od pierwszych chwil bawili się doskonale. Pani Monika podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowanego programu. – Śpiewamy, tańczymy i bawimy się w języku polskim. Śpiewamy polskie piosenki i o Polsce. Także o niepodległości, ze specjalnego programu napisanego na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Moje serce jest przepełnione ogromem miłości, będąc wśród was i dzieci – zaznaczyła.
Koordynatorzy Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago to nauczyciele sobotnich szkół: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo i Marek Adamczyk – ludzie, którzy swój prywatny czas poświęcają kultywowaniu polskiej historii, tradycji, języka i kultury w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ich ciężkiej pracy jest szansa, że najmłodsze pokolenie naszej Polonii zostanie wychowane w duchu patriotyzmu i miłości do kraju przodków.
Tekst i zdjęcia: