Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:27
Reklama KD Market

Nowe tablice w Chicago i Niles wyznaczają „korytarz polskiego dziedzictwa”

Nowe tablice w Chicago i Niles wyznaczają „korytarz polskiego dziedzictwa”

Nowe tablice podkreślające więź stanu Illinois z Polską pojawiły się na początku i na końcu odcinka Milwaukee Ave. od Chicago do Niles mianowanego przez stan Illinois jako „korytarz polskiego dziedzictwa” – Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor.

1 stycznia 2023 r. oficjalnie weszła w życie stanowa Ustawa 102-1079, nadająca 15-milowemu odcinkowi ulicy Milwaukee nazwę Milwaukee Avenue Polish Heritage Corridor. Ustawę podpisał w czerwcu ub. roku gubernator Illinois J. B. Pritzker.

Milwaukee Ave. w Chicago fot. Joanna Marszałek
Milwaukee Ave. w Niles fot. Edgard Aurelio

„Polski korytarz” wzdłuż Milwaukee Ave. zaczyna się przy Sangamon Street w rejonie River West, a kończy na poziomie Greenwood Road w Niles na północno-zachodnich przedmieściach. To właśnie tą trasą, wzdłuż ulicy Milwaukee, przemieszczali się na przestrzeni ostatnich 150 lat polscy imigranci i Amerykanie polskiego pochodzenia wraz ze swoimi biznesami.

„Polish Corridor” przecina wiele dzielnic licznie zamieszkiwanych przez społeczność polską, zarówno historycznie, jak i dziś, takich jak Trójkąt Polonijny w Wicker Park i Bucktown, Jackowo i Władysławowo w dzielnicy Avondale, Portage Park, Jefferson Park, Edison Park, aż po Niles, gdzie ponad 16 proc. dzisiejszych mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie.

Wnioskodawczynią ustawy (House Bill 5581) była Delia Ramirez, wówczas stanową, a dziś kongresmenka z 3 okręgu. Pomysłodawcą inicjatywy był Daniel Pogorzelski, historyk, działacz polonijny i obecnie komisarz w wydziale gospodarki wodnej w metropolii chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD), który chciał, aby Polacy podobnie jak inne nacje – Latynosi czy Chińczycy – mieli własny rejon na mapie aglomeracji chicagowskiej.

Wsparcia w procesie tworzenia i akceptacji projektu ustawy udzielili polscy działacze i organizacje, m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) oraz Muzeum Polskie w Ameryce.

Zdaniem Bogdana Pukszty, dyrektora wykonawczego PACC, desygnacja może pomóc pobudzić rozwój gospodarczy, turystykę i zachowanie polskiego dziedzictwa w rejonie Milwaukee Avenue na pożytek zarówno mieszkańców Illinois, jak i turystów, w tym z Polski.

– Polskie biznesy położone wzdłuż Milwaukee Ave. mogą teraz promować swoją lokalizację wzdłuż „korytarza polskiego dziedzictwa” i starać się o stanowe granty na turystykę, kiedy będą one dostępne. Chcielibyśmy, aby oprócz tych dwóch tablic stanowych na kluczowych skrzyżowaniach pojawiły się dodatkowe oznakowania. Jest tutaj duże pole do popisu. Dużo zależy od organizacji polonijnych – powiedział Pukszta.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://polishamericanchamber.org/milwaukee-ave-corridor-project/


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama