Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 20:56
Reklama KD Market

Kradzieże czeków coraz większym problemem, złodzieje coraz bardziej zuchwali

Kradzieże czeków coraz większym problemem, złodzieje coraz bardziej zuchwali
fot. Depositphotos.com

Fałszowanie czeków to oszustwo stare jak świat, lecz w ostatnim czasie przybiera zupełnie nową, coraz bardziej wyszukaną formę, a złodzieje robią się coraz bardziej zuchwali. Banki w powiecie Cook w ubiegłym roku zgłosiły więcej przypadków podejrzanej aktywności związanej z czekami niż w dwóch poprzednich latach razem wziętych.

Zarówno biznesy, jak i indywidualni mieszkańcy stracili setki tysięcy dolarów w najnowszej fali oszustw związanych z kradzieżą czeków ze skrzynek pocztowych w rejonie Chicago – wynika z dziennikarskiego śledztwa telewizji NBC5 oraz danych Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) – jednostki Departamentu Skarbu badającej przestępstwa finansowe.

Badania wykazały, że banki w powiecie Cook w 2022 roku zgłosiły więcej przypadków podejrzanej aktywności niż w dwóch poprzednich latach razem wziętych.

W 2020 r. banki dokonały ponad 9900 tys. zgłoszeń podejrzanej aktywności związanej z czekami. Rok później odnotowano tylko niewielki spadek – 9519 przypadków. Jednak już w 2022 roku federalni regulatorzy przyjęli ponad 20 tys. tego typu zgłoszeń, czyli o 112 proc. więcej.

W całym kraju liczba oszustw związanych z czekami w 2022 r. również wzrosła – o 84 procent.

Nowością jest fakt, że złodzieje zrobili się tak zuchwali, że przechwalają się, reklamują, a nawet poszukują nowych wspólników w internecie.

Q6 Cyber, firma technologiczna badająca przestępstwa elektroniczne, w komunikatorze Telegram znalazła wpis z ofertą sprzedaży klucza typu master do niebieskich skrzynek pocztowych United States Postal Service. Klucz wyceniony został na tysiąc dolarów. Użytkownik oferuje wysyłkę lub nawet osobiste doręczenie klucza nabywcy w rejonie Chicago.

W innymi wpisie na Telegramie poszukiwani są wspólnicy złodziejów, których zadaniem jest realizowanie lub deponowanie kradzionego, „wypranego” lub sfałszowanego czeku w oddziałach banków pod fałszywymi nazwiskami. Za tę „usługę” wspólnik otrzymuje umówioną prowizję.

Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że w poszukiwaniu wspólników złodzieje za cel obierają sobie osoby starsze, niepełnosprawne lub bezdomne.

Z telewizyjną jednostką śledczą skontaktował się właściciel firmy recyklingowej na przedmieściach. Twierdził, że od października stracił około 100 tys. dol. w czekach, które nigdy do niego nie dotarły. Jego zdaniem, złodzieje przechwytują czeki, które klienci wysyłają do niego pocztą. Według FinCEN, to tylko jeden z tysięcy przypadków oszustw czekowych zgłoszonych w powiecie Cook w minionym roku.

Problem stał się na tyle duży, że FinCEN wydała pod koniec lutego specjalne ostrzeżenie dla instytucji finansowych. Czytamy w nim m.in., że „od czasu pandemii COVID-19 przestępcy coraz częściej biorą na celownik pocztę amerykańską i doręczycieli poczty United States Postal Service, aby popełniać oszustwa czekowe”.

Zdaniem ekspertów, wzrost przestępstw jest prawdopodobnie napędzany przez tajne szajki złodziei, jak ta działająca na Telegramie. Złodzieje szukają wspólników, których wygląd, rasa, wiek odpowiada charakterystyce osoby, na którą pierwotnie założone było konto. Według ekspertów cała operacja wymaga pewnego poziomu precyzji.

Policja inspektora pocztowego ma własne taktyki i procedury do zwalczania oszustw czekowych i współpracuje z innymi organami ścigania. Jak powiedziały NBC5, rozwijają nawet nowe technologie, które mogą całkowicie wyeliminować potrzebę użycia fizycznego klucza do chicagowskich skrzynek pocztowych.

Biuro inspektora pocztowego podpowiada wskazówki, które mogą pomóc konsumentom uchronić się przed oszustwami związanymi z czekami.

  • Czeki wypisuj zawsze długopisem żelowym, który – w przeciwieństwie do normalnych długopisów – nie może być wymazany.
  • Zamiast wrzucania korespondencji do ulicznej skrzynki pocztowej, lepiej doręczyć ją bezpośrednio na pocztę. Jeżeli to niemożliwe, wrzuć ją do skrzynki przed godziną ostatniego opróżniania przez listonosza.
  • Nie pozwól, by w domowej skrzynce pocztowej gromadziła się przychodząca lub wychodząca poczta. Regularnie opróżniaj skrzynkę, zwłaszcza gdy spodziewasz się w niej czeków lub kart kredytowych.
  • Sprawdzaj swoje konta bankowe i kredytowe pod kątem podejrzanej aktywności. Zdaniem USPS, wczesne wykrycie może odegrać dużą rolę w zapobieganiu próbom oszustwa.
  • Jeśli padłeś ofiarą kradzieży czeków z poczty, zgłoś to na policję oraz do biura inspekcji pocztowej: (877) 876-2455.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama