4 marca w siedzibie ZPPA złożono hołd Polakowi, który oddał życie za wolność Stanów Zjednoczonych. Tegoroczne polonijne obchody Dnia Pułaskiego w Chicago rozpoczęły się uroczystą akademią w Domu Podhalan.
9 września 1973 r. gubernator Daniel Walker podpisał w Muzeum Polskim w Ameryce dekret wyznaczający pierwszy poniedziałek marca Dniem Kazimierza Pułaskiego w stanie Illinois. Od tamtego czasu Polonia uroczyście honoruje wielkiego Polaka, organizując różne imprezy ku jego pamięci.
Jak co roku, górale z Chicago pamiętali o polskim Bohaterze Dwóch Narodów, przygotowując uroczystość upamiętniającą postać generała. W sobotę licznie przybyłych do Domu Podhalan przy 4808 S. Archer Ave. w Chicago przywitał prezes ZPPA Stanisław Sarna i Jan Król, wiceprezes do spraw kultury. Spośród wielu gości honorowych, którzy zaszczycili swoją obecnością sobotnie przedpołudnie, należy wymienić: wicekonsul RP w Chicago Agatę Grochowską, przedstawicieli wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mariolę Urbanek i Romana Korczaka, przedstawicieli koła Solidarność z Bogdanem Strumińskim i Tomaszem Wydrzykowskim, zastępcę dyrektora szkoły im. ks. Stanisława Cholewińskiego Wiktorię Bokun oraz Lecha Luberę, przewodniczącego budowy pomnika gen. K. Pułaskiego w ogrodach ZPPA, a także Monikę Myśliwiec Gałuszka z Chicago Board of Election i Bogdana Kotnisa, autora książki o Kazimierzu Pulaskim, który specjalnie na tę uroczystość przyleciał z Nowego Jorku.
Krzysztof Żółtek, sekretarz generalny Związku Podhalan Polskich w Ameryce, przedstawił sylwetkę generała Kazimierza Pułaskiego. Następnie Lech Kubera zapoznał publiczność z historią powstałego w roku 1892 popiersia wielkiego Polaka i trudnej drogi pomnika do swojej obecnej siedziby w ogrodach ZPPA, gdzie trafił w 1993 roku. Bogdan Kotnis w swoim wystąpieniu zapoznał publiczność z książką, którą dedykował społeczności amerykańskiej, aby przybliżyć sylwetkę bohatera obojga narodów.
Stanisław Sarna, prezes ZPPA, podczas swojego wystąpienia powiedział: – Już od trzydziestu lat tutaj się spotykamy. W 1993 roku powstał Komitet Budowy Pomnika w Domu Podhalan. W czasach dzisiejszych taki generał to wielka chluba dla nas Polaków – podkreślił.
Konsul Agata Grochowska, doceniając patriotyzm Polonii i pamięć o wielkim Polaku, skierowała parę słów do zebranych gości. – Bardzo się cieszę, że tutaj w Chicago i USA jest obchodzony Dzień Pułaskiego. Cieszy mnie także pamięć o tym niezwykłym bohaterze, który zapisał się na kartach historii Stanów Zjednoczonych i Polski. Postać wybitnie nietuzinkowa, patriota, dla którego wolność to nie puste słowo – zaznaczyła.
Podczas występów artystycznych zaprezentowała się młodzież harcerska i uczniowie ze szkoły im. ks. prałata Stanisława Cholewińskiego wraz z zespołem ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan.
Po zakończeniu akademii i wyświetleniu filmu dokumentalnego o Kazimierzu Pułaskim uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce pod jego popiersiem w ogrodach ZPPA. Podsumowując sobotnią uroczystość, Jan Król powiedział: „Dzisiaj mieliśmy bardzo bogaty program, dzięki harcerzom, jak i też młodzieży z naszej szkółki, działającej przy Zarządzie Głównym ZPPA”.
Podhalanie podczas sobotniej imprezy podkreślili potrzebę kultywowania pamięci o Polakach uczestniczących w budowaniu podwalin wolności demokratycznego społeczeństwa amerykańskiego, którego jednym z głównych filarów był generał Kazimierz Pułaski.
Tekst i zdjęcia: