W Chicago nie ma podobnego wydarzenia artystycznego. Raz w roku melomani mogą się zachwycać twórczością wielkiego Polaka w wykonaniu wielu artystów prezentujących różnorodne style muzyczne. Finał festiwalu odbył się w ostatni weekend lutego.
Tegoroczny festiwal odbywał się w dniach 22-26 lutego. Po uroczystym otwarciu w konsulacie RP w Chicago, w następnych dniach odbyło się siedem koncertów. Zróżnicowane muzycznie i gatunkowo występy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem melomanów.
W piątek, 24 lutego w kameralnej sali PASO wystąpiło Kupiński Guitar Duo. Duet Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński łączy pasję z wyjątkową muzykalnością oraz techniką gry na najwyższym poziomie. Wysublimowana ostrość interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz perfekcyjnie dopracowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo jest z jednym najbardziej docenianych duetów gitarowych na świecie. Nic więc w tym zaskakującego, że utalentowani muzycy koncertują się po całym globie. Tym przyjemniej, że artyści znaleźli czas by zawitać do Stanów Zjednoczonych.
Gości przywitała Grażyna Auguścik, wokalistka, kompozytorka i pomysłodawczyni festiwalu. W kilku zdaniach przedstawiła muzyków i naświetliła ich przebieg światowej kariery.
Artyści rozpoczęli od utworu fantazji na gitarę, kompozytora Fernando Sora. Przed głównym tematem koncertu, czyli utworami Chopina, zagrali jeszcze kompozycje Aleksandra Tansmana, urodzonego w Polsce kompozytora i pianistę: „Suite In Modo Polonico..”. Było to premierowe wykonanie utworu. Po tym wstępie muzycy przedstawili pięć mazurków Chopina. W części dalszej publiczność usłyszała trzy walce Schumana. Ponad godzinny koncert spotkał się potężnym aplauzem zebranej publiczności. W części nieoficjalnej jeszcze długo dyskutowano z muzykami przy lampce wina.
Również chicagowskie Muzeum Polskie w Ameryce gościło uczestników tegorocznego festiwalu. W niedzielne popołudnie 26 lutego muzeum wypełniło się muzyką Fryderyka Chopina, latynoskimi brzmieniami i uśmiechami najmłodszych, podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Patrycję Stępniak z Art Studio. W części artystycznej wystąpiła kilkunastoosobowa The Chicago Cuatro Orchestra, prezentując szlagiery muzyki latynoskiej: „La Liorona”, „El Disfrude De la Vida”, „Maricelly”, „El Barrilito” czy „La Bikina”.
Utwory Fryderyka Chopina przedstawiła dziesięcioletnia Annabelle Shaw. Swoją grą na fortepianie zadziwiła zebranych gości. Niezwykły talent dziewczynki już został nagrodzony na międzynarodowych koncertach i festiwalach.
Niedzielny wieczór i festiwalowy tydzień zakończyła projekcja filmu w galerii Society For Arts „Chopin. Nie boję się ciemności”. Ten wyjątkowy dokument, którego narratorami są trzej pianiści: Leszek Możdżer, Won Jae – Yeon z Korei oraz Fares Mark Basmadji pochodzący z Syrii, to opowieść o niezwykłej, kojącej roli muzyki.
Organizatorem festiwali Chopin in the City jest Fundacja założona przez Grażynę Auguścik, Sounds and Notes. Jest to organizacja non-profit. Wszyscy zainteresowani pomocą w organizacji następnych wydarzeń mogą zapoznać się z działalnością fundacji na stronie soundsandnotes.org lub chopininthecity.com.
Tekst i zdjęcia: