Wiosenna przerwa w nauce (spring break) to wspaniała okazja dla rodzin, uczniów i studentów do podróżowania. BBB przypomina, że oszuści wykorzystują ten okres, by zbić swój kapitał dzięki fałszywym ofertom wypoczynku. W internecie mogą pojawić się nieprawdziwe strony, które będą skierowane do konsumentów szukających zniżek na wyjazd.
Oszustwa związane z podróżami zdarzają się przez cały rok, jednak to właśnie teraz następuje czas ich największego nasilenia. Wiele osób przygotowuje wiosenne wyjazdy i finalizuje płatności, z których część może wpaść bezpośrednio w ręce oszustów.Według Federalnej Komisji Handlu, podróżni stracili ponad 95 milionów dolarów w 2021 roku przez oszustwa związane z podróżami.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia się jest rozpoczęcie planowania wyjazdu wcześniej, aby nie spieszyć się z dokonywaniem ustaleń w ostatniej chwili. Oszuści wykorzystują konsumentów, którzy podejmują decyzje w pośpiechu i którzy mogą nie mieć czasu, aby sprawdzić, czy dokonują rezerwacji w legalnym miejscu lub za pośrednictwem prawdziwej firmy. Zawsze wszystko sprawdzaj i zapoznaj się ze skargami klientów lub recenzji na BBB.org.
Trzy najczęściej zgłaszane oszustwa związane z podróżami
Oszustwa przy wynajmowaniu wakacyjnych lokali (vacation rental). Oszuści wabią urlopowiczów obietnicą niskich opłat i wspaniałych udogodnień. Osoba podszywająca się pod właściciela będzie wmawiać potencjalnym klientom, że inny urlopowicz jest zainteresowany lokalem, sugerując szybkie podjęcie decyzji, a nawet wpłacenie pieniędzy z góry.
„Darmowe” wakacje, za które trzeba zapłacić. Oszuści często próbują zwrócić twoją uwagę, mówiąc, że coś wygrałeś, ale potem zmuszają cię do zapłaty, aby to „coś” zdobyć. To oszustwo. Jeśli musisz za coś zapłacić, to nie jest to darmowe — a wszystkie opłaty i podatki mogą w sumie sięgać setek dolarów.
Oszustwa przy rezerwacji przez pośredników. Jeżeli rezerwujesz bilet lotniczy, hotel lub podróż przez stronę internetową innej firmy, pamiętaj, aby zachować ostrożność. BBB Scam Tracker nadal otrzymuje doniesienia o oszustach podszywających się pod pośredników sprzedaży biletów lotniczych online. Najbardziej powszechna forma tego oszustwa (third-party booking) polega na tym, że podróżni płacą kartą kredytową i otrzymują telefon od firmy z prośbą o zweryfikowanie danych osobowych i bankowych po dokonaniu płatności. W ten sposób przechodzą one w posiadanie nieuczciwych „pośredników”.
Jak zmniejszyć ryzyko oszustwa przy planowaniu podróży i wypoczynku?
Nie podpisuj ani nie płać, dopóki nie poznasz warunków umowy. Uzyskaj kopię zasad anulowania i zwrotu pieniędzy, zanim zapłacisz. Jeśli nie możesz uzyskać tych szczegółów, zrezygnuj. Odmów każdemu, kto próbuje cię pośpieszyć, nie dając ci czasu na rozważenie oferty.
Sprawdzaj informacje. Odwiedź stronę www.bbb.org, aby wyszukać biura podróży, hotele, wypożyczalnie i agentów. Wraz z nazwą wpisz w przeglądarkę słowa: „oszustwo”, „oceny” lub „skarga”, aby zobaczyć, co mówią inni, zanim podejmiesz decyzję. Sprawdź również, czy adres nieruchomości naprawdę istnieje. Jeśli nieruchomość znajduje się w ośrodku, zadzwoń do recepcji i potwierdź lokalizację oraz inne szczegóły w umowie.
Nie płać przelewami, kartami podarunkowymi lub kryptowalutami. Nieuczciwi organizatorzy pakietów turystycznych mogą poprosić cię o zapłatę na jeden z tych sposobów, ale to oznaka oszustwa. Jeśli pojawią się problemy, a opłaty dokonałeś jedną z wymienionych wyżej metod, to stracisz pieniądze i prawdopodobnie możliwość ich śledzenia i odzyskania.
Uzyskaj rekomendacje z zaufanych źródeł. Porozmawiaj z rodziną lub znajomymi o dobrych biurach podróży, wynajmach wakacyjnych, hotelach i pakietach turystycznych.
Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport może pomóc innym w rozpoznaniu i uniknięciu taktyk oszustwa.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.