Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:33
Reklama KD Market

Suszony jeżozwierz i kopyta antylopy wśród towarów przejętych przez służby celne w Chicago

Suszony jeżozwierz i kopyta antylopy wśród towarów przejętych przez służby celne w Chicago
fot. CBP/Twitter

Ponad 5 tysięcy zakazanych produktów rolnych z całego świata przechwyciły tylko w styczniu amerykańskie służby celne i ochrony granic w rejonie Chicago. Wśród konfiskat są popularne, często wwożone produkty, jak wędliny, nasiona czy owoce, lecz również wyjątkowo egzotyczne, jak jaja wylęgowe ukryte w poduszce podróżnej, skóra z krowy czy kopyta antylopy.

Według komunikatu prasowego U.S. Customs and Border Protection Agriculture Specialists, CBPAS – jednostki służb celnych i ochrony granic zajmującej się produktami rolnymi, podczas inspekcji przeprowadzonych w styczniu w punktach kontrolnych w rejonie Chicago przechwycono 5162 sztuk zakazanych towarów. Oprócz pasażerów przylatujących na lotnisko O’Hare inspekcje obejmują placówkę sortowania międzynarodowej poczty niedaleko lotniska, ośrodek przesyłek ekspresowych oraz sprawdzanie ładunków kolejowych i morskich.

Wśród najczęściej przejmowanych przez służby celne zakazanych produktów są kiełbasy wieprzowe i wołowe, rośliny, nasiona oraz mięso zwierząt łownych.

Dodatkowo w styczniu – według komunikatu CBP – w bagażu z Liberii znaleziono sześć suszonych gryzoni, w tym jeżozwierza. Zgodnie z przepisami federalnych Centrów Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), sprowadzanie gryzoni z Afryki jest zabronione w związku z zagrożeniem transmisją małpiej ospy.

Inny pasażer, który miał na koncie wcześniejsze próby przemycenia niedozwolonych towarów, w styczniu próbował wwieźć skórę z krowy, rośliny, owoce, świeże warzywa i liście. Ten sam pasażer w 2017 r. został ukarany grzywną w wysokości 300 dolarów za niezgłoszenie służbom celnym wwożonych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Również w styczniu w placówce paczek ekspresowych funkcjonariusze CBPAS odkryli przesyłkę zawierającą 13 pakowanych próżniowo paczek włoskiego mięsa, w tym prosciutto, pancetty i innych. Włochy są uważane obecnie za kraj dotknięty m.in. afrykańskim pomorem świń. Według CBP, zakazane towary zostały zniszczone poprzez sterylizację parową.

W sortowni międzynarodowej poczty pies CBP o imieniu Hitch wywęszył przesyłkę z Demokratycznej Republiki Konga zawierającą 30 funtów zwierzęcych części ciała – nogi, kopyta, kości i skóry. Według amerykańskich służb ds. dzikiej przyrody (United States Fish and Wildlife Service), mogą one pochodzić z małej antylopy.

Według komunikatu, misją chicagowskiej jednostki CBP ds. produktów rolnych jest zapobieganie przedostaniu się zakazanych produktów, a tym samym potencjalnych zarazków i szkodników na teren Stanów Zjednoczonych. Zdaniem LaFondy D. Sutton-Burke, dyrektor biura terenowego CBP w Chicago, „sama ilość zakazanych rzeczy, które codziennie przechwytują nasi specjaliści, wyraźnie pokazuje, jak ważną rolę odgrywają oni w zapobieganiu przedostawania się chorób do Stanów Zjednoczonych”.

„Specjaliści CBP ds. produktów rolnych posiadają rozległe szkolenie i doświadczenie w zakresie nauk biologicznych i inspekcji rolniczych, kontrolując dziesiątki tysięcy międzynarodowych pasażerów i przesyłek towarowych w naszych portach lotniczych, lądowych i morskich” – tłumaczy Ralph Piccirilli p.o. dyrektora portu wejścia Chicago.

CPB przypomina, że przybywający do Chicago pasażerowie powinni zawsze deklarować wszystkie przedmioty nabyte za granicą, aby uniknąć sankcji cywilnych lub karnych i zmniejszyć ryzyko wprowadzenia szkodników i chorób na teren Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy produkt roślinny lub zwierzęcy, który chcesz wwieźć do Stanów Zjednoczonych, jest dozwolony, można sprawdzić to na stronie internetowej cbp.gov, wyszukując „prohibited and restricted items” lub dzwoniąc pod numer (877) 227-5511.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama