Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:45
Reklama KD Market

Szukasz używanego auta? Uważaj na zalane pojazdy z Kalifornii 

Szukasz używanego auta? Uważaj na zalane pojazdy z Kalifornii 
fot. 123RF

Konsumenci kupujący używane samochody powinni być czujni i pamiętać, że pozbawieni skrupułów sprzedawcy mogą próbować przeprowadzać transakcje uszkodzonych przez powódź aut z Kalifornii. Klienci mogą nie mieć świadomości, że sprzedawane są im auta zatopione przez styczniowe powodzie, które nawiedziły stan Kalifornia. 

Przede wszystkim osoby poszukujące używanych aut powinny postawić na sprawdzone punkty sprzedaży. Najlepszym miejscem rozpoczęcia transakcji jest sprawdzenie oceny i recenzji firm na BBB.org. To bezpłatne źródło, dzięki któremu można znaleźć firmy, którym można zaufać.

Kiedy właściciele uszkodzonych samochodów rozliczają się z firmami ubezpieczeniowymi, pojazdy są czasem naprawiane i odsprzedawane. Zalane samochody często są transportowane daleko poza region, w którym wystąpiła powódź. Chodzi o to, by trafiły do miejsc, w których konsumenci mogą być mniej świadomi szkód i znaków ostrzegawczych.

Pojazdy te zazwyczaj pojawiają się na aukcjach samochodowych, w sprzedaży ulicznej oraz poprzez ogłoszenia drobne i w mediach społecznościowych.

Tysiące samochodów uszkodzonych w kalifornijskich powodziach w styczniu są wysyłane do innych stanów. Oszuści będą kusić okazyjnymi cenami.

Brak samochodów na wtórnym rynku stanowi lukratywną okazję dla oszustów. Kupujący je pośrednicy celowo ukrywają historię samochodu jako pojazdu uszkodzonego przez powódź poprzez tak zwane „czyszczenie tytułu własności” i sprzedają go niczemu nie podejrzewającemu nabywcy.

Wśród wielu problemów, jakie mają zalane samochody jest korozja, która może trwać latami. Zaczynają się problemy elektryczne i mechaniczne, ale wtedy nowy właściciel jest pozostawiony sam sobie z zepsutym pojazdem, na dodatek bez możliwości skontaktowania się ze sprzedawcą.

Jeżeli poszukujesz używanego samochodu, BBB zaleca ostrożność. Oto kilka wskazówek, które pomogą określić, czy samochód ma uszkodzenia spowodowane przez powódź.

Poproś o akt własności. Sprawdź datę i miejsce przeniesienia własności, aby zweryfikować, skąd pochodzi samochód. Jeśli akt jest ostemplowany jako „salvage” lub pochodzi ze stanu ostatnio dotkniętego powodzią, zadawaj pytania. Rozważ zakup raportu historii pojazdu, który zawiera informacje, czy samochód był kiedykolwiek oznaczony jako „uszkodzony” lub „uszkodzony przez powódź” w jakimkolwiek stanie.

Dokładnie sprawdź deskę rozdzielczą. Zbadaj czy wszystkie wskaźniki są dokładne i nie ma na nich śladów wody. Sprawdź, czy deska rozdzielcza mogła zostać zdemontowana.

Sprawdź podzespoły elektroniczne. Przetestuj kilka razy światła, wycieraczki, kierunkowskazy, zapalniczkę, radio, nagrzewnicę i klimatyzację, aby upewnić się, że działają. Spróbuj wygiąć niektóre przewody pod deską rozdzielczą, aby sprawdzić, czy nie pękają – mokre przewody stają się kruche po wyschnięciu.

Sprawdź wnętrze. Sprawdź w bagażniku, schowku, pod siedzeniami i deską rozdzielczą, czy nie ma śladów błota, rdzy lub uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Sprawdź, czy w dolnej części pojazdu nie ma otwartych otworów drenażowych.

Sprawdź stan tkanin. Poszukaj odbarwionej, wyblakłej lub spleśniałej tapicerki i wykładziny. Niepokój powinny wzbudzić niedawno wyprane dywany. Wymienione dywaniki mogą nie przylegać lub nie pasować do koloru wnętrza.

Postaraj się o raport historii pojazdu z bazy danych. Bezpłatna baza danych Krajowego Biura Ubezpieczeń (National Insurance Crime Bureau’s, NICB) zawiera m.in. listę uszkodzeń spowodowanych przez powódź. Jednak raporty NICB są pomocne tylko wtedy, gdy samochód był ubezpieczony. Jeśli właściciel nieubezpieczonego, uszkodzonego przez powódź samochodu próbuje sprzedać go na wolnym rynku, a ty jesteś kupującym, możesz nic nie podejrzewać, dopóki nie zepsuje się np. instalacja elektryczna.

Pamiętaj, aby sprawdzić pod maską. Poszukaj stojącej wody, błota lub żwiru w kole zapasowym lub wokół komory silnika.

Zrób test zapachu. Silny aromat środków czyszczących i dezynfekujących to znak, że może być pleśń lub problem z zapachem.

Sprawdź sprzedawcę. Zawsze sprawdzaj profil biznesowy dealera na stronie BBB.org.

Zrób inspekcję. Przed zakupem każdego używanego samochodu należy rozważyć przeprowadzenie kontroli przez zaufanego mechanika.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twój raport może pomóc innym w rozpoznaniu i uniknięciu taktyk oszustwa. Odwiedź stronę BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych – @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama