Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 04:39
Reklama KD Market

Amsterdam. Bilety na historyczną wystawę Vermeera zostały wyprzedane w ciągu kilku dni

Amsterdam. Bilety na historyczną wystawę Vermeera zostały wyprzedane w ciągu kilku dni
fot. KOEN VAN WEEL/EPA-EFE/Shutterstock

W ciągu kilku dni sprzedano prawie pół miliona biletów na wystawę prac Johannesa Vermeera w Amsterdamie i jest ona całkowicie wyprzedana - informuje dyrekcja Rijksmuseum. Zapowiada jednak, że pojawią się dodatkowe bilety, aby można było podziwiać dzieła niderlandzkiego mistrza wieczorami.

Od ubiegłego piątku Rijksmuseum w stolicy Holandii prezentuje największą w historii wystawę malarza Johannesa Vermeera. Po raz pierwszy w jednym miejscu wystawiono 28 z 37 obrazów niderlandzkiego mistrza.

Muzeum udało się zgromadzić dzieła, które są rozsiane na całym świecie. Udało się sprowadzić takie arcydzieła jak "Dziewczyna z perłą" (Mauritshuis, Haga), czy "Kobieta z wagą" (Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton).

"Jesteśmy wdzięczni wszystkim muzeom i osobom indywidualnym za hojność i umożliwienie organizacji tej wyjątkowej wystawy" – powiedział PAP dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits.

fot. KOEN VAN WEEL/EPA-EFE/Shutterstock

Na wystawę, która będzie czynna do 4 czerwca nie ma już biletów - 450 tys. zostało sprzedanych w ciągu zaledwie kilku dni. Dibbits zapewnił jednak, że muzeum planuje sprzedaż dodatkowych wejściówek na wieczorne pokazy.

Poprzednia duża wystawa niderlandzkiego malarza miała miejsce w Holandii 27 lat temu w Mauritshuis w Hadze (1996). Zaprezentowano wówczas 22 obrazy mistrza z Delft, a ekspozycja przyciągnęła wówczas ponad 450 tys. zwiedzających, co uczyniło ją najczęściej odwiedzaną wystawą w historii muzeum.

Johannes Vermeer (1632-1675) mieszkał i pracował w Delft w centralnej Holandii. "Jego prace są najbardziej znane ze spokojnych, introwertycznych scen we wnętrzach, bezprecedensowego użycia jasnego, kolorowego światła i przekonującego iluzjonizmu" – charakteryzuje je Rijksmuseum.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama