Już chyba wszyscy zetknęli się ze sprzedażą internetową, zwaną również cyfrową, ale nie dla wszystkich termin E-commerce jest zrozumiały. „E-commerce to handel elektroniczny – wymiana towarów za pośrednictwem internetu” – tłumaczy portal www.ortograf.pl. Jak ma się on do branży transportowej?
Sprzedaż cyfrowa kwitnie – co do tego nie ma wątpliwości. Wystarczy przejechać się po przedmieściach każdego większego miasta, a natrafimy na dopiero co zbudowane hale pełniące rolę magazynów przeładunkowych.
Już przed pandemią widać było trendy wzrostowe, ale zakaz wychodzenia z domu tak gwałtownie zwiększył tempo tego rodzaju zakupów, że obecnie są one normą. Zresztą tendencja wzrostowa trwa do dzisiaj i prawdopodobnie będzie się utrzymywała przez dłuższy czas. Najnowsze statystyki tylko potwierdzają te przewidywania, gdyż sprzedaż E-Commerce w okresie świątecznym 2022 roku wzrosła o 9,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Czy firmy transportowe są gotowe na nowe cyfrowe wyzwania?
Zakupy online są wygodniejsze i oferują konsumentom szerszy wybór towarów niż sklepy stacjonarne. Na dzień dzisiejszy około 70% Amerykanów robi zakupy posługując się internetem (około 230 milionów ludzi), zatem łatwo zauważyć, że rynek cyfrowy stanowi lukratywną okazję do rozwoju.
Ale nic za darmo! Według specjalistów z TCI, Dedicated Logistics, Leasing & Rental, firmy pragnące podbić ten nowy rynek muszą się do tego przygotować.
Nowoczesna logistyka przyszłością transportuWymaganiom sprzedaży cyfrowej będą w stanie podołać jedynie firmy, które idą z duchem czasu i inwestują w najnowsze technologie logistyczne. Logistykę można usprawnić na wiele sposobów, między innymi poprzez wprowadzenie:
- nowoczesnych metod planowania harmonogramów oraz najekonomiczniejszych tras
- oprogramowań usprawniających zarządzanie
- automatyzacji wspomagającej wzrost wydajności
Firmom transportowym, które chciałyby usprawnić logistykę TCI Transportation oferuje takie właśnie usługi. A dla zarządzających firmami, którzy chcieliby pozbyć się tego ciężaru, informatycy z TCI stworzyli specjalne oprogramowanie pod nazwą Dedicated Transport program, który zarządzą całą logistyką firmy.
Zapobieganie a nie reagowanieWiększa ilość ładunków oznacza większą ilość przejechanych mil i szybsze zużycie pojazdów. Aby zapobiec niechcianym i kosztownym awariom w drodze, należy wprowadzić konserwację zapobiegawczą. Regularne, rutynowe przeglądy zapewniają wcześniejsze wykrywanie problemów, a to przekłada się na optymalną pracę ciężarówki. Przeglądów można dokonywać osobiście lub zlecić wyspecjalizowanym firmom. Jedną z nich jest Samsara, która po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania śledzi na bieżąco pracę pojazdu i informuje o zaistniałych nieprawidłowościach.
To tylko dwie propozycje, które mogą pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz więcej konsumentów przyzwyczaja się do zakupów online, dlatego transportowcy muszą być przygotowani na zaspokojenie rosnącego popytu.
Nowe czasy wymagają nowych narzędzi, dlatego zachęcamy, aby od czasu do czasu poświecić kilka minut i przeglądnąć internet w poszukiwaniu rozwiązań poprawiających efektywność tego niełatwego zawodu.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!