Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 04:23
Reklama KD Market

Archidiecezja łączy parafie w rejonie Mt. Prospect i bada polskojęzyczne potrzeby w Streamwood

Archidiecezja łączy parafie w rejonie Mt. Prospect i bada polskojęzyczne potrzeby w Streamwood

Pierwsza faza restrukturyzacji kościołów Renew My Church dobiega końca

Po łączeniu i zamykaniu chicagowskich parafii, ważą się losy ostatnich kościołów na przedmieściach objętych restrukturyzacją Archidiecezji Chicagowskiej pod hasłem „Renew My Church” – „Odnów Mój Kościół”. W ostatnich dniach stycznia archidiecezja ogłosiła decyzje dotyczące kilku parafii na północno-zachodnich przedmieściach, w tym tych, gdzie odprawiane są niedzielne msze w języku polskim.

Najnowsze decyzje archidiecezji dotyczą wielu parafii w podchicagowskich miejscowościach zamieszkiwanych przez polską społeczność – między innymi Mt. Prospect, Arlington Heights, Buffalo Grove, Wheeling, Streamwood i Bartlett. W niektórych parafiach zapowiedziano dalsze rozeznawanie potrzeb prowadzenia duszpasterstwa w językach innych niż angielski.

W miniony weekend, 28 stycznia, ogłoszono decyzję dotyczącą parafii św. Tomasza Becketa/St. Thomas Becket w Mt. Prospect i oddalonej od niej około 3 mile na zachód od parafii św. Alfonsa Liguori/St. Alphonsus Liguori Parish w Prospect Heights. Decyzją archidiecezji 1 lipca 2023 r. połączą się one w jedną parafię, z jednym proboszczem i biurem parafialnym, lecz dwoma budynkami kościelnymi.

Obecnie w parafii św. Tomasza są dwie niedzielne msze święte w języku polskim – o 7.30 am i 10.45 am, i sobotnia msza po polsku o 7 pm. Kościołem parafialnym ma zostać kościół św. Tomasza Becketa, co oznacza, że tam przechowywane będą dokumenty z obu parafii. Według komunikatu archidiecezji, oba kościoły zachowają na razie rozkład mszy świętych i nabożeństw. Wierni będą mogli przedstawić propozycje nowej nazwy połączonej parafii, choć budynki kościelne zachowają swoje dotychczasowe nazwy.

Szkoła katolicka przy parafii St. Alphonsus Liguori, która jeszcze kilka lat temu była zagrożona zamknięciem, ma funkcjonować bez zmian, o ile będzie w stanie utrzymać niezależność finansową.

Polskojęzyczny proboszcz parafii św. Tomasza Becketa, ks. Chris Kulig, nie chciał komentować zapowiadanych zmian – po informacje zostaliśmy odesłani do biura prasowego archidiecezji.

Nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji w grupie obejmującej parafie św. Jana Ewangelisty/St. John the Evangelist w Streamwood, St. Peter Damian w Bartlett i St. Ansgar Parish w Hanover Park. Archidiecezja poinformowała w komunikacie, że katolicka szkoła działająca przy parafii St. John the Evangelist w Streamwood będzie funkcjonować bez zmian. W odniesieniu do kościołów podano, że specjalna archidiecezjalna komisja zaleciła dodatkowy czas na rozpoznanie potrzeb związanych z duszpasterstwem prowadzonym tam w języku polskim oraz hiszpańskim.

Parafia św. Jana Ewangelisty w Streamwood ma niedzielną mszę o 1 pm w języku polskim, a parafia w Hanover Park jest głównie latynoska. „Gdy wyniki tego rozeznania i rekomendacje dotyczące potrzeb duszpasterskich będą jasne, wówczas przeanalizowane zostaną opcje dotyczące struktury parafii” – czytamy w komunikacie archidiecezji.

Ważyły się także losy trzech parafii w Arlington Hts. – Our Lady of the Wayside (parafia i szkoła), St. Edna i św. Jakuba/St. James (parafia i szkoła), St. Mary w Buffalo Grove (parafia i szkoła) oraz parafii św. Józefa Robotnika/St. Joseph the Worker w Wheeling. Po analizie stwierdzono, że będą funkcjonować bez zmian.

Dwa dni wcześniej, 26 stycznia, archidiecezja ogłosiła decyzję w sprawie połączenia od 1 lipca innych dwóch parafii na północno-zachodnich przedmieściach, które służą m.in. wiernym latynoskim – St. Cecilia w Mt. Prospect i St. Colette w Rolling Meadows. Nowa parafia będzie miała jednego proboszcza i jedno biuro, i z czasem otrzyma nową nazwę. Kościołem parafialnym ma zostać St. Cecilia. Oba kościoły, które dziś mają msze św. w języku hiszpańskim, mają zachować dotychczasowy rozkład nabożeństw.

Według informacji przekazanych nam przez archidiecezję, ostatnie decyzje w fazie analizowania parafii pod kątem restrukturyzacji w ramach Renew My Church będą ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Inicjatywa Odnów Mój Kościół (Renew My Church), ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakłada restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi oraz koniecznością poważnych remontów wielu budynków kościelnych i szkolnych.

Decyzje podejmowane są przez kardynała Cupicha po dyskusji z biskupami pomocniczymi i prezbiterami. Ci z kolei analizują rekomendacje specjalnej komisji, która zbiera opinie od grup reprezentantów danych kościołów, parafii i szkół. Komisja archidiecezji dodatkowo bada również trendy demograficzne i sytuację finansową danej parafii.

Jedną z przyczyn restrukturyzacji jest brak nowych powołań. Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży. Obecnie jest około 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w 1975 r. Chicago miało łącznie ponad 2400 duszpasterzy.

Jeszcze cztery lata temu w archidiecezji chicagowskiej były 344 parafie. Według informacji przekazanych nam przez archidiecezję, 1 lipca 2023 liczba ta będzie zredukowana o 128 – do 216 parafii.

W październiku 2022 r. w kościołach na terenie całej archidiecezji w weekendy odprawiane były 1194 msze święte, z czego 86 w języku polskim.

Na zdjęciach: parafia św. Tomasza Becketa/St. Thomas Becket w Mt. Prospect Zdjęcia: Piotr Szlinger


Second wave of the Covid-19 Coronavirus pandemic in Italy, Rome - 26 Oct 2020

Second wave of the Covid-19 Coronavirus pandemic in Italy, Rome - 26 Oct 2020

P1155831

P1155831

P1155824

P1155824

P1155822

P1155822

P1155806

P1155806

P1155803

P1155803


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama