Mija 6 lat od zabójstwa przed polską szkołą.Nowe szczegóły dotyczące burzliwego małżeństwa ofiary z Polką
Dokładnie 6 lat temu, 27 stycznia 2017 r., zamordowano profesora psychologii przed polską szkołą w spokojnym i zamożnym Naperville na zachodnich przedmieściach. Mimo zaangażowania policji oraz rodziny ofiary do tej pory nie udało się aresztować zabójcy. Jednak opublikowany parę miesięcy temu przy ich współpracy podcast rzuca nowe światło na zakończone burzliwym rozwodem małżeństwo ofiary z polską imigrantką. Policja nadal twierdzi, że polska społeczność może mieć klucz do rozwiązania tajemniczej zbrodni. Przypomina, że za pomoc wyznaczona jest nagroda w wysokości 50 tys. dolarów.
Matthew Lange, 37-letni profesor psychologii na Lewis University, został zastrzelony w stylu egzekucji 27 stycznia 2017 r., gdy czekał w samochodzie na odbiór swojego 4-letniego wówczas syna przed polską szkołą im. Heleny Modrzejewskiej w Naperville. Od burzliwego rozwodu z matką chłopca, Polką, minął wówczas ponad rok.
Na przestrzeni kilku lat rodzice zamordowanego profesora bezskutecznie apelowali do polskiej społeczności o pomoc w rozwiązaniu śmierci ich syna. Również policja z Naperville twierdziła, że Polonia może posiadać kluczowe informacje w sprawie.
W dniu, kiedy doszło do zabójstwa, w polskiej szkole trwały obchody Dnia Babci i Dziadka. Parking, na którym zastrzelony został Lange, był pełen samochodów. Policja twierdzi, że przesłuchała ponad stu świadków, którzy tego wieczora byli w polskiej szkole, lecz nie udało się zidentyfikować ani jednego naocznego świadka. Nagrania z okolicznych kamer również nie okazały się pomocne.
Pod koniec sierpnia sprawa zabójstwa Matthew Lange’a została zrelacjonowana w podcaście z serii Unsolved Mysteries, w odcinku zatytułowanym „The Professor’s Execution”. Znalazło się w nim nieco więcej szczegółów dotyczących zakończonego rozwodem małżeństwa Lange’a z polską imigrantką.
Z relacji w podcaście wynika, że związek profesora rozpoczął się około 2006 roku, gdy była studentka zaprosiła go na kawę. „Była to atrakcyjna, inteligentna i pełna życia imigrantka z Polski, która wraz z rodziną mieszkała w pobliskim Yorkville”. Para pobrała się we wrześniu 2009 roku.
Tydzień przed ślubem przyszła teściowa miała powiedzieć Matthew, że jego narzeczona jest w Stanach Zjednoczonych nielegalnie, ale że „wszystko będzie uregulowane i nie będzie żadnych problemów” – relacjonuje w podcaście David Lange, ojciec zamordowanego.
Około trzy lata później, krótko po narodzinach syna, stało się jasne, że sprawa statusu imigracyjnego żony Lange’a nie może być łatwo rozwiązana, nawet z jego pomocą – dowiadujemy się z podcastu.
„Matthew nie wiedział wówczas, że istnieją przepisy chroniące małżonków imigrantów, którzy są ofiarami przemocy domowej. Kiedy żona Matthew niespodziewanie zaczęła go fałszywie oskarżać o przemoc domową, był zaskoczony i zdezorientowany. Kiedy oskarżenia nie ustawały, małżeństwo rozpadło się, a Matthew złożył pozew o rozwód” – relacjonuje narrator podcastu.
Rozwód został sfinalizowany w 2015 roku. Opieka nad dwuletnim wówczas synem została powierzona obojgu rodzicom. Matthew Lange miał widywać się z synem w weekendy i decydować o jego edukacji i sprawach zdrowotnych. Miał zgodzić się, by syn chodził do polskiej szkoły w piątki wieczorem w budynku Scullen Middle School, skąd co drugi weekend odbierał go o 7 pm i zabierał do siebie na weekend. Według ojca Lange’a, była żona była „bardzo niezadowolona” z decyzji sądu dotyczącego podziału opieki.
Właśnie przed polską szkołą około 7 pm Matthew Lange czekał na swojego syna 27 stycznia 2017 r., gdy według policji doszło do wykalkulowanego i zaplanowanego morderstwa. Do siedzącego za kierownicą Lange’a podszedł napastnik i oddał przez okno serię strzałów. Ranny Lange usiłować dosięgnąć drzwi od strony pasażera, a wówczas ostrzelany został z drugiej strony. Podejrzany samochód, z wybitymi szybami, włączonymi światłami i radiem, zaparkowany niedaleko wejścia do szkoły, zgłosiła dyrekcji jedna z nauczycielek.
Matthew Lange zmarł w drodze do szpitala. Według policji, na miejscu przesłuchana została była żona mężczyzny i niektórzy członkowie jej rodziny, lecz od tamtego czasu – początkowych etapów śledztwa – przestali oni współpracować z policją. Potwierdza to w rozmowie z nami detektyw Ken Czubak z policji w Naperville.
Zapytany o postępy w śledztwie detektyw mówi, że jedyną nowością są „pewne nakazy sądowe”, które są obecnie w trakcie rozpatrywania. Zapytany, czy policja z Naperville jest bliżej rozwiązania zagadki zbrodni niż sześć lat temu, odpowiada ostrożnie, że na pewno jest „w lepszym miejscu” niż w początkowym etapie śledztwa. Policjant odmawia odpowiedzi na większość pozostałych pytań, tłumacząc się dobrem toczącego się śledztwa.
W podcaście „The Professor’s Execution” rodzice zamordowanego wspominają, że w tygodniach poprzedzających zabójstwo syn obawiał się o swoje bezpieczeństwo. Zauważyli nawet, że założył dodatkowe zabezpieczenie na drzwi swojego mieszkania.
– Myślimy, że wiemy, kto to zrobił. Matthew sam mówił ludziom, kogo powinni szukać, jeżeli coś mu się stanie – powiedzieli nam we wrześniu 2020 r. rodzice Lange’a.
Po długiej i kosztownej batalii sądowej ze swoją byłą synową rodzice zamordowanego Matthew Lange’a zyskali prawo do widzenia swojego wnuka, 10-letniego dziś Alexa, co drugą niedzielę. Jak twierdzą, nie ma dnia, w którym nie myśleliby o swoim zamordowanym synu. Mają nadzieję, że któregoś dnia będą w stanie odzyskać spokój, a sprawcy okrutnej zbrodni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Policja i rodzina zamordowanego apelują: ktokolwiek posiada informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawcy zabójstwa Matthew Lange’a, proszony jest o kontakt z biurem Naperville Crime Stoppers pod nr tel. (630) 420-6006 (można zachować anonimowość), policją z Naperville pod nr (630) 420-6665 (można poprosić o funkcjonariusza mówiącego po polsku) lub redakcją „Dziennika Związkowego”. Za informacje prowadzące do aresztowania sprawcy, czy też sprawców morderstwa, wyznaczona jest nagroda w wysokości 50 tys. dol.