Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:43
Reklama KD Market

Znać przeszłość, by podążać ku przyszłości…

Znać przeszłość, by podążać ku przyszłości…

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z tytułem „Człowieka Roku 2022” na 115. urodziny „Dziennika Związkowego” 

Po raz drugi w dziewięcioletniej historii nagrody „Człowieka Roku” przyznawanej przez „Dziennik Związkowy” trafiła ona do organizacji. Tytułem „Człowieka Roku 2022” uhonorowano obchodzące 70-lecie swego istnienia Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Odbierając to zaszczytne wyróżnienie, prezes organizacji Ewa Koch mówiła, że to nagroda dla szkół i edukatorów, dla których najważniejszą zapłatą są sukcesy ich uczniów.

– Jesienią zeszłego roku rozpoczęliśmy obchody 70-lecia istnienia Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, kończymy je w połowie lutego, więc to wszystko tak pięknie wpisało się w naszą historię – powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” krótko po ceremonii prezes Koch. Uroczysta gala odbyła się w środę, 18 stycznia – a więc zaledwie trzy dni po urodzinach gazety. Ten najstarszy polonijny tytuł ukazuje się już nieprzerwanie od 115 lat. Gala „Człowieka Roku” corocznie odbywa się razem z urodzinami gazety.

Konsul generalny RP Paweł Zyzak mówił, że dla niego samego jest czymś niezwykłym możliwość obcowania z gazetą o tak pięknej i bogatej przeszłości. – To coś wspaniałego dla historyka, kiedy uświadomi sobie, że jego działalność, jego aktywność w środowisku polonijnym znajduje swoje odzwierciedlenie na łamach najstarszej polonijnej codziennej gazety w Stanach Zjednoczonych.

Łukasz Dudka, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”, uzasadniając wybór Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i nagradzając organizację za rok 2022, mówił, że była to decyzja, która nie budziła najmniejszych wątpliwości.

– Zrzeszenie „to 47 szkół działających w aglomeracji chicagowskiej w aż 57 lokalizacjach. Do tego doliczyć trzeba dwie szkoły w Indianie oraz sześć szkół działających w Wisconsin, Michigan i Minnesocie. To dziewięciuset członków grona pedagogicznego. To ponad 13 i pół tysiąca uczniów”.

Natomiast redaktor naczelna Alicja Otap zwracała uwagę na ogromne osiągnięcia w minionych latach.

– Spośród licznych, ważnych dokonań Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce trzeba wymienić doprowadzenie do powstania stanowego „Seal of Biliteracy”, czyli egzaminu – pieczęci dwujęzyczności języka polskiego w amerykańskich liceach oraz uzyskanie uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako języka obcego.

Prezes Zrzeszenia, Ewa Koch, rozmawiając z naszą gazetą po ceremonii, nie kryła emocji, ale przede wszystkim podkreślała, że jest to osiągnięcie dużego grona ludzi.

– Cieszę się przede wszystkim, że zostały docenione polskie szkoły. Bo to nie tylko Zrzeszenie, ale przede wszystkim polskie szkoły – bez nich my też nie istniejemy. Jesteśmy im potrzebni, prowadzimy działalność, którą się uzupełniamy. To nagroda dla nas wszystkich.

Jak wskazała prezes Koch, praca nauczyciela może nie jest najbardziej wdzięczną, bo owoce widać dopiero trochę później.

– Dla nas najwartościowszą zapłatą jest wdzięczność uczniów i rodziców. Jesteśmy szczęśliwi, bo dzięki mediom społecznościowym śledzimy kariery naszych uczniów i często widzimy sukcesy, które oni osiągają. Nasza największa satysfakcja to wdzięczność, czy to uczniów, czy rodziców  –  stwierdziła.

Wagę wyróżnienia przyznanego Zrzeszeniu podkreślał Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC), a zarazem wydawca „Dziennika Związkowego”.

– To wydarzenie o charakterze monumentalnym. Szkoły istnieją już tyle lat – po pierwsze obchodzą rocznicę, którą niewielu może się szczycić. Po drugie – dzięki temu, że wykształcili tyle osób młodego pokolenia, sprawili, że nasza społeczność stała się jeszcze silniejsza i bardziej wpływowa – oświadczył prezes ZNP-PNA/KPA-PAC.

Jednocześnie podkreślał on, że inwestycja w nowe pokolenie Polonii jest celem, który powinien przyświecać nie tylko nauczycielom, bo służy on całej społeczności.

– Dla nas najważniejsze teraz powinno być inwestowanie w tych młodych ludzi. Aby lepiej funkcjonować w danej społeczności, konieczna jest znajomość jej kultury, korzeni i historii. Nie ma takiej kwoty, która zaspokajałaby potrzeby edukacji. Musimy znać przeszłość, aby podążać ku przyszłości –  zauważył prezes Spula.

Głównym sponsorem środowej gali byli: Agata Kopacka – agent ubezpieczeniowy Country Financial oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) z szefem jej chicagowskiego biura Michałem Rzeźnikiem, który w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” podkreślił, że organizacje takie jak Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce są odpowiedzialne za edukację młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia.

– To właśnie te osoby na kolejnych etapach życia i później kariery zawodowej, z biznesem i przedsiębiorczością, będą miały kluczowe znaczenie dla budowania relacji polsko-amerykańskich. I chodzi o budowanie także relacji gospodarczych. A przypomnę, że coraz więcej Polaków odgrywa kluczowe role w amerykańskiej administracji i to na poziomie miasta, powiatu oraz oczywiście na poziomie najważniejszym, czyli federalnym – powiedział szef chicagowskiego biura PAIH.

Z kolei Agata Kopacka przywołała swój przykład – nauczycielki i bizneswoman.

– Zawsze polskość, edukacja w polonijnych szkołach była ważnym elementem mojego tutaj bytu. Przeszłam przez dwie ścieżki kariery, jedna z nich przebiega właśnie przez edukację – zarówno polską, jak i amerykańską. Miałam możliwość pracy na jednym z uniwersytetów amerykańskich, przy tym kariera profesjonalna, która polegała na budowaniu swojego biznesu, po to, aby pokazać młodym pokoleniom, że osoba, która przybyła tutaj 15 lat temu, której język angielski jest trzecim językiem, może wykorzystać swoją szansę. Wierzę, że teraz moi byli uczniowie widzą przykład, jak bardzo można wykorzystać potencjał w budowaniu kariery i ścieżki zawodowej tutaj w Stanach Zjednoczonych –  stwierdziła Kopacka.

W trakcie gali wręczono także nagrody w Konkursie Literackim dla uczniów polskich szkół językowych w aglomeracji chicagowskiej. Konkursowi patronuje Polish National Alliance – fundator nagród pieniężnych dla zwycięzców oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Zwyciężyła w nim 11-letnia Liliana Kruk z Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka. Drugie miejsce zajęła Pola Wasilewska ze szkoły im. Maksymiliana Kolbe, a trzecie przypadło Mariannie Mosz – uczennicy tej samej placówki.

Na zakończenie tradycyjnie odśpiewano nie „Sto…” a „dwieście lat” na  115. urodziny „Dziennika Związkowego”.

– To osobiście dla mnie istotna i sentymentalna sprawa – zdradził wydawca gazety, prezes Frank Spula. – Pamiętam jeszcze moich rodziców kupujących gazetę w czasach, gdy ja byłem dzieckiem, do dziś pamiętam żółty papier, na którym pisano zielonym atramentem, a sama gazeta była gruba niczym biblia. Dlaczego o tym wspominam? Dla nas to był sposób na komunikację, dla imigrantów sposób na dotarcie do informacji. Dzięki gazecie od lat dowiadują się, co dzieje się w mieście, a także w innych częściach świata –  wspominał prezes Spula.

Impreza odbyła się w sali bankietowej Allegra Banquets Hall w Schiller Park. W ceremonii wzięło udział kilkuset zaproszonych gości, w tym laureaci z poprzednich lat: Katarzyna Romanowska (fundacja „You Can Be My Angel”), Małgorzata Kot – dyrektor wykonawcza Muzeum Polskiego w Ameryce, druhna Barbara Chałko, Jacek Niemczyk – dyrektor generalny radia WPNA 103.1 FM, przedstawiciele Związku Lekarzy Polskich w Ameryce na czele z prezesem Piotrem Brukaszem. Ubiegłoroczną laureatkę, skarbnik powiatu Cook Marię Pappas reprezentował jej pierwszy zastępca – Paul Kawa. Obecni byli przedstawiciele konsulatu RP w Chicago, przedsiębiorcy oraz liderzy i członkowie organizacji polonijnych.

Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia wzięli udział w sympatycznym spotkaniu towarzyskim, które przebiegało w ciepłej atmosferze, pełnej życzeń i gratulacji dla jubilatów.

Daniel Bociąga[email protected][email protected]

Zdjęcia: Peter Serocki[email protected]


PSV_4732

PSV_4732

PSV_8988

PSV_8988

PSV_8985

PSV_8985

PSV_8971

PSV_8971

PSV_8952

PSV_8952

PSV_8946

PSV_8946

PSV_8941

PSV_8941

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama