W budżetach firm transportowych wydatki na paliwo są na czołowej pozycji. W lipcu ub. roku średnia cena oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych wynosiła 5 dol. Mniejsi przewoźnicy w szczególności odczuli rosnące ceny paliw, które w ich przypadku mogą stanowić nawet 40 lub więcej procent wszystkich kosztów operacyjnych.
O ile giganci transportu mają możliwości bezpośrednich negocjacji z firmami paliwowymi i zakupu hurtowego, o tyle niewielkie firmy (średnio do 26 ciężarówek) nie mają takich możliwości i płacą normalne ceny rynkowe, co znacznie zawyża koszty i sprawia, że są mniej konkurencyjne.
Niektóre firmy i pojedynczy wykonawcy, szukając ratunku znaleźli rozwiązanie w postaci „fuel cards” – kart paliwowych.
Czym są karty paliwowe?Karta paliwowa znana, również jako „fleet card” albo „fleet fuel card”, do złudzenia przypomina zwyczajną kartę kredytową. Jednak poza możliwością płacenia umożliwia ona kontrolę budżetu paliwowego oraz zapewnia zniżki na stacjach paliw.Karty są stosowane w transporcie drogowym już od lat i w zależności od rodzaju kart mogą również służyć do opłat za autostrady czy zakupów związanych bezpośrednio z biznesem.Trzy podstawowe korzyści płynące z używania kart paliwowych to:1. Zniżki na paliwo2. Kontrola wydatków3. Analiza wydatków i automatyczne raporty
Zapewne niektórzy z naszych czytelników, dla których podane argumenty są przekonywujące, zastanawiają się, które karty oferują najlepsze warunki. Według portalu internetowego www.truckinfo.net trzy następujące karty zostały już przetestowane przez wiele firm transportowych i mogą okazać się najlepszym wyborem:
- Karta paliwowa „A to B”, go.atob.comOferuje zniżki na paliwo od 2 do 25 centów za galon, rocznie, bez limitu. Posługując się „A to B” można również płacić za naprawy, części, opłaty drogowe, ubezpieczenia itd.
- Karta paliwowa „TCS”, www.tcsfuel.comŚrednie oszczędności to 42 centy na galonie paliwa i możliwość korzystania z 1200 lokalizacji na terenie całego kraju.
- Karta paliwowa „NASTC”, www.nastc.comŚrednio zniżki na galonie paliwa wynoszą 28 centów. 1100 lokalizacji na terenie całego kraju.
W porównaniu z popularnymi kartami kredytowymi lub gotówką, karty paliwowe pozwalają menedżerom firm transportowych na większy nadzór nad wydatkami. Wiele kart umożliwia ustalenie limitów wydatków lub ograniczanie rodzajów zakupów, które mogą być nabywane przez kierowców za pomocą fuel card, nawet na zatwierdzonych stacjach paliw. Przykładowo karty mogą ograniczać się tylko do nabywania paliw, a nie przekąsek czy napojów. Niektóre karty umożliwiają ustalenie maksymalnej ilości transakcji w określonym czasie, jak również ich maksymalnych wysokości.
Niektóre karty paliwowe oferują zniżki tylko w wysokości kilku centów za galon, ale nawet takie minimalne oszczędności w skali roku mogą okazać się sporymi sumami. Przeciętna ciężarówka klasy 8 zużywa rocznie prawie 12 tys. galonów paliwa. Przy zniżce 20 centów za galon daje to w skali roku 2400 dol. Jeśli firma posiada 10 ciężarówek, to już niebagatelne 24 tys. dol.
W tym artykule przedstawiliśmy kilka kart paliwowych, które na dzień dzisiejszy są liderami w branży, ale sytuacja na rynku zmienia się z dnia na dzień, więc radzimy, aby przed ostatecznym wyborem przeprowadzić własne badania i sprawdzić oferowane warunki, aby jak najbardziej pokrywały się z potrzebami waszego biznesu.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!